Bakan Şimşek, Seracettin Aksoy’un verdiği kahvaltıya katıldı

seracettin
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere İskenderun’a geldi. Bakan Şimşek Kürtçe selamlamayla birlikte partililere yaptığı konuşmada 17 Aralık sürecine değinerek, “Doğrudan doğruya iki şeyi hedef alıyor. Türkiye’nin istikrarını, güven ortamını zedeleme çabası, bir de aslında Türkiye’nin geleceği açısından hepimizin geleceği açısından çok önemli olan çözüm sürecini hedef alıyor” dedi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, beraberinde AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sadullah Ergin ile birlikte İskenderun’un tanınmış ve başarılı iş adamlarından Aksoy Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Seracettin Aksoy’un onuruna verdiği kahvaltıya katıldı.
Yoğun katılımın olduğu programda Aksoy Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Seracettin Aksoy, örnek bir misafirperverlik göstererek, tüm dikkatleri üzerinde topladı. İlk olarak katılımcılara hitap eden AK Parti İskenderun Belediye Başkan Adayı Seyfi Dingil, hizmet için tek adresin AK Parti olduğunu söyledi. Seyfi Dingl, İskenderun Belediyesi’nde Allah’ın izniyle 31 Mart sabahı AK Parti bayrağının dalgalanacağını söyledi.
Kahvaltı programında konuşan AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sadullah Ergin, AK Parti hükümeti döneminde Türkiye’nin önemli mesafeler kat ettiğini belirterek “Bu ülkede bugün insanlarımız problemlerini konuşarak çözme imkanı buldular. Artık 15 aydır bu ülkede analar gözyaşı akıtmıyor. Gençler toprağa düşmüyorsa Türkiye doğru yolda ilerliyor demektir” dedi.
seracettin1
KÜRTÇE SELAMLAMA KONUŞMASI YAPTI
Daha sonra kürsüye gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise konuşmasına Kürtçe başladı. “11 yıl önce bu konuşmayı yapamazdım” diyen Şimşek, “Sadullah Beyi tamamlamak için söylüyorum. 11 yıl önce bizi yaka paça alıp götürürlerdi değil mi? Bu gün bu ülke bütün bu farklılıklarını bir zenginlik olarak görebiliyorsa, aslında bizim hükümetimizin yasaklarla mücadelede kat ettiği mesafeyi göstermesi açısından son derece anlamlıdır” dedi. Türkiye’deki siyasi istikrarın tehdit altında olduğunu öne süren Bakan Şimşek, “17 Aralık süreci aslında doğrudan doğruya iki şeyi hedef alıyor. Türkiye’nin istikrarını, güven ortamını zedeleme çabası, bir de aslında Türkiye’nin geleceği açısından, hepimizin geleceği açısından çok önemli olan çözüm sürecini hedef alıyor. Bu süreç Türkiye açısından çok kritik. Zaten kaybettiğimiz 35-40 bin cana biz ona değer biçemeyiz. Şunu da kabul etmek lazım. Şu son 10 yıllarda Türkiye kaynaklarının büyük bir kısmını maalesef heba etti. Kimisine göre 350 milyar dolar, kimisine göre 1 trilyon dolarlık kaynağı biz terörle mücadeleye harcadık. Şimdi bu kaynağı bölgemiz için Türkiye’miz için kalkınma, altyapı, araştırma geliştirme, eğitim için yani ülkenin bir bütün olarak ayağa kalkması için harcayacağız. Tabii ki bunu, bu potansiyeli görüp rahatsız olanlar var. Açık konuşayım, Türkiye bu ağırlıklarından kurtulursa, Türkiye kendi kaynağını milleti için harcamaya başlarsa, Türkiye’yi kimse tutamaz” diye konuştu.

MESELE TÜRKİYE’NİN İSTİKRARIDIR”
Ak Parti iktidara geldiği zaman Türkiye’nin iflasın eşiğinde, memuruna, işçisine borçlu olduğunu belirten ve ‘O dönemler kolay unutuluyor’ diyen Şimşek, Türkiye’nin geldiği noktada siyasi istikrarın çok önemli olduğuna vurgu yaparak, “2013’te 177 ülke arasında 52’inci sıraya yükselmişiz, yolsuzluk algısı bizden yüksek olan 125 ülke var. Yani biz ne yapmışız 100 ülkeyi geride bırakmışsız şeffaflıkta, hesap verebilirlikte ve yolsuzlukla mücadelede. Sorun eğer bu olsaydı biz zaten bu işte varız sonuna kadar varız. Ama sorun bu değil, mesele bu değil. Mesele Türkiye’nin istikrarıdır. Çünkü Türkiye yoluna bu şekilde devam ederse ağırlıklarından kurtulacak, problemlerini çözmüş olacak ve bölgesinde dünyada çok önemli bir siyasi ve ekonomik aktör olacak” ifadelerine yer verdi.

iskenderunhaber
iskenderun haber sitesinin haberlerini yayınlayan genel editörü.