gümrük itso1
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Meclis toplantısında Suriye ve Ortadoğu yaşanan olayların bölge ekonomisine etkileri ele alındı. İTSO Meclis salonunda gerçekleştirilen toplantı Meclis Başkanı Servet Ugutmen’in açılış konuşması ile başladı. Meclis toplantısına davetli olarak katılan Doğu Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Adnan Korkmaz, Suriye’de yaşanan olaylar ve İskenderun Körfezi’ndeki gelişmelerin ülkemiz ve bölgemize olan etkileri hakkında sine vizyon destekli olarak aktardı. 2009 ila 2014 yılları arasında Suriye ve Ortadoğu’da yaşanan olayları istatistiki bilgilerle anlatan Doğu Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge müdürü Adnan Korkmaz, Suriye olaylarının meydana gelmesi ile ihracatın azaldığını ancak Ortadoğu’ya olan ihracatta artış olduğuna dikkat çekerek, “Bölgemizden Ortadoğu’ya, İran’a, Irak’a ve diğer ülkelere gönderilen ürünler var. Ancak son yaşanan Suriye olayları Yayladağı ve Cilvegözü sınır kapılarının kapanması ihracatı ve ticareti olumsuz yönde etkiledi. Bölgeden yapılan dış ticaretin azalmasında savaşın da etkisi olmasına rağmen, ihracat devam etmiştir ve zaman zaman artışlarda yaşanmaktadır. 2010 ile 2012 yılları arasındaki ihracat rakamlarında artış olduğunu da söyleyebiliriz. Bu artışların nedeni ise örneğin Gaziantep’in ihracat şampiyonu İskenderun’da üretilen demir-çeliği alıp kendi bölgesinden ihracat yapmasından dolayı yapılan ihracat bizim bölgeden değil de Gaziantep bölgesinde görülmekte ve o şekilde beyan edilmektedir. Bu nedenle Türkiye’nin değişik bölgelerinden yapılan ihracatlar bizim bölgemize yansımamaktadır. Bu da ihracat rakamlarında değişmelere neden olabiliyor. Tüm bunlara rağmen Hatay’ın ihracatta önemli bir payı olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’nin değişik illerinden ihracat yapan firmalar Hatay’dan aldığı ürünü kendi faturası olarak satarsa bu ihracat kendi ilinden yapıldığı gibi görülmektedir. Temennimiz Suriye’deki olaylar bir an önce biter ve Suriye Pazarı bizler için büyük bir pazar ve bu pazardan en çok istifade edecek bizi m bölgemiz olacaktır” dedi.
gümrük itso2
İTSO Meclis toplantısında daha sonra söz alan Meclis üyesi Vahdettin Büyüker son gelişen ekonomik gelişmeler hakkında bilgiler verdi. Büyüker istatistiki bilgiler verdiği açıklamasında, “Hatay Türkiye genelinde 8.7 milyar TL mevduatla 11. Sırada yer alırken, 15.4 milyar TL nakit kredi kullanımı ile 10. Sırada, kredi takip aktarımında ise 0.42 milyar TL ile 12. Sırada yer almaktadır” şeklinde konuştu. Meclis toplantısında Kobiler hakkında bilgiler veren Meclis üyesi Mehmet Ali Bulut, Küçük ve Orta Öçekli İşletmelerin sorunlarına dikkat çekti.
İTSO Meclis üyesi Erol Aygen’de Mecliste gündem dışı söz alarak, odada yapılması gerekenler ile ilgili tavsiye niteliğinde açıklamalarda bulundu. Meclis toplantısında ayrıca 2014 yılı Ocak ayı mizanı da oy birliği ile kabul edildi. İTSO Meclisinin son gündem maddesi olan 5174 sayılı yasaya istinaden yönetim kurulu 2013 yılı kesin hesap tablosunun meclise sunularak inceleme komisyonuna havale edilmesine oy birliği ile karar verildi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here