‘Öğrenci’ ilgiyle okunuyor!

kitap
2013 yılı yaz aylarında okurlarıyla buluşan “Öğrenci” adlı kitaba ilgi sürüyor. Kitabın yazarı, İskenderun’da görev yapan Uzman Öğretmen ve Okulu Müdürü Naci Süslü. Yazar Süslü, doğum ile ölüm arasındaki zaman aralığını okul olarak kabul etmiş. Her insanının bu süreç içinde öğrenci olduğunu varsaymakta. Kitap ‘ÖĞRENCİ’ adını da bu varsayımdan almakta. Kitap güneydoğunun ücra bir ilçesinde 12 Eylül sabahı ile başlıyor. Üniversiteye hazırlanan bir öğrenci gözüyle ihtilal sonrası değişimler, nefes nefese sürükleyici bir anlatımla aktarılmakta. İhtilal sonrası üniversitede ki öğrencilerin yaşam örnekleri ve sorunlarının da aktarıldığı kitap, anlatıcının öğretmenlik mesleğine başlaması ve olağanüstü hal bölgelerinde görev yapan öğretmenlerin karşılaştığı sorunları çarpıcı ve akıcı bir üslupla anlatmakta… Okuyanı adım adım kendine katan ve okumaya başlayınca, bitmeden bırakılmayan bir kitap..
Yazar Naci Süslü, kitabın önsözünde şunları ifade etmiş;
“Binlerce yıldan beri dünya üzerinde yaşayan insanların, edinmiş oldukları deneyimleri sonraki nesillere tamamıyla aktaramadığı bilinmektedir. Buna neden, güncel insanın bir sonraki kuşaklarla iletişim yetersizliği olduğu gibi geçmişte yaşanılanları yeni kuşaklara yeterince aktarabilecek ilgi çekici materyallerin olmaması da söylenebilir. Sanırım, ‘Tarih tekerrürden ibarettir’ sözü de bu nedenle anlam kazanmaktadır. Sıradan bir insan olarak, sıradan olmayan olayları anlatmaya çalıştım. Toplumun her yerinde, her zaman herkesin hazırlıksız olarak, karşılaşabileceği şeyleri anlatmaya çalıştım. Bir bakıma bu kitapla, ‘Bu dünyada bende yaşadım’ demeye çalıştım.”

NACİ SÜSLÜ KİMDİR?
1959 yılında Suruç’ta doğdu. İlk ve Orta Öğrenimini Suruç’ta tamamladıktan sonra, Hatay Eğitim Enstitüsünde eğitim ve öğrenim gördü. Eğitim Enstitüsü bitiminde, Askere alındı. Askerlik sonrası bir süre yöresel gazetelerde köşe yazıları yazdı. O yıllar da olağanüstü hal koşulları yazmaya pek elvermediği için, 1987 yılında öğretmenliğe başladı. İlk bir-iki yıl öğretmenlikten sonra kendi deyimiyle “vasat yöneticiler yüzünden” yöneticilik kademelerine geçti. Halen Uzman Öğretmen ve Okul Müdürü olarak görev yapmaktadır. Evli ve iki çocukludur. Taslak halinde yönetim üstüne mesleki kitap, iki adet şiir kitabı çalışması vardır.

iskenderunhaber
iskenderun haber sitesinin haberlerini yayınlayan genel editörü.