Nail Olpak; “Özel sektör piyasaya güveniyor”‏

0
578
müsiad gala
müsiad gala

müsiad gala
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 84. Genel İdare Kurulu Galası Hatay’da yapıldı.
Galada konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, “Türkiye’nin, 2013 yılının ilk 3 çeyreği sonunda, ortalama yüzde 4 büyürken, büyümeyi son 6 çeyrektir negatif yönde etkileyen özel sektör yatırımlarının, 3’üncü çeyrekte yüzde 5,3 arttığını vurguladı ve “Bunun, Gezi olayları ve FED merkezli, iç ve dış şoklara rağmen, özel sektörün piyasaya olan güvenini göstermesi bakımından, güçlü bir mesaj olduğuna inanıyoruz” dedi.
Galaya Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Eski Adalet Bakanı ve AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, MÜSİAD Hatay Şube Başkanı M. Fatih Tosyalı, MÜSİAD YK, Şube Başkanları, Hatay’da bulunan STK Temsilcileri ve MÜSİAD üyeleri katıldı.
müsiad gala1
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Antakya Ottoman Otel’de düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, kentin önemli bir medeniyet merkezi olduğunu söyledi. Binlerce yıldır onlarca medeniyete, farklı dinlere, dillere, inançlara, kültürlere, etnik kökenlere ev sahipliği yapmanın beraberinde getirdiği son derece olgun bir anlayışla insana bakışının bulunduğunu ifade eden Lekesiz, bunun beraberinde getirdiği bir toplumsal hoşgörünün olduğunu kaydetti.
Eski Adalet Bakanı ve Ak Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin de Türkiye’nin 2002-2014 bandında mukayese edildiğinde göz kamaştıran bir mesafe katettiğini söyledi. 2002 şartlarını değerlendirmeden bugünü değerlendirmenin eksik olacağını ifade eden Ergin, “Üç ay sonrasını göremediğimiz, insanların bir gecede fakir olduğu, güvenin istikrarın olmadığı bir dönem. Geleceğe endişeyle bakan, karamsar bir atmosferin hakim olduğu bir dönem. 3 Kasım 2002 seçimleri sonrasında oluşan tabloda temin edilen siyasi istikrar ve bunun getirdiği güven ortamı Türkiye’deki ekonomik istikrarın da habercisi oldu. 11 yıl sonra bugün, Türkiye milli gelirini 4 kat büyüten ihracatını 5’e katlayan bir noktaya geldi” diye konuştu.
MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak ise insanlığın ilk yerleşim yerlerinden biri olan Hatay’ın, geçmişten günümüze farklı kültürlerin, inançların bir arada yaşadığı, birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış barış, kardeşlik ve hoşgörü kenti olduğunu söyledi.
Türkiye’nin 2013 yılı ekonomisini de değerlendiren Olpak, özellikle dünyanın önde gelen ülkelerinin ve Avrupa Birliği ülkelerinin büyümekte çok zorlandığı bir süreçte, Türkiye’nin istikrarlı bir şekilde büyümesini korumasının son derece önemli olduğunu kaydetti. Türkiye’nin, 2013 yılının ilk 3 çeyreği sonunda, ortalama yüzde 4 büyürken, büyümeyi son 6 çeyrektir negatif yönde etkileyen özel sektör yatırımlarının, 3’üncü çeyrekte yüzde 5,3 arttığını vurgulayan Olpak, şöyle devam etti: “Bunun, Gezi olayları ve FED merkezli, iç ve dış şoklara rağmen, özel sektörün piyasaya olan güvenini göstermesi bakımından, güçlü bir mesaj olduğuna inanıyoruz. Bugün AB’nin 2013 büyümesi açıklandı. Ab 2013 yılında yüzde 0,1 büyüdü. Aynı dönemde ülkemizin büyümesi, yaklaşık yüzde 4 olarak gerçekleşti. İşadamları olarak bizden beklenen daha fazla yatırım yapmamız, daha fazla istihdam oluşturmamız ve ülkemizin kalkınmasına daha fazla katkıda bulunmamızdır. Bizim işadamları olarak beklentimiz ise büyük bedeller ödeyerek kazandığımız huzur, güven ve istikrar ortamının korunmasının sağlanması. Bunun sağlanması adına, biz işadamları ve bu ülkeyi seven herkes, taraf olmak durumundadır.”
Olpak, ülkede son günlerde yaşananları, 2013 yılı başında açıklanan çözüm süreci ve demokratikleşme paketinden ayrı olarak değerlendirilemeyeceğini belirtti. Olpak, “Bu ülkenin gelişmesi için çalışan herkes, özellikle de harika ekonomik verilere sahip bir mayıs ayından sonra gelen Gezi olayları ve tüm makroekonomik verilerin güzel gittiği yılın sonunda, 17 Aralık süreciyle başlayıp, olayların buraya gelmesine şu veya bu şekilde sebep olanlar, ellerini vicdanlarına koyarak, gelinen aşamadan kimlerin mutlu olduğuna, bu bedeli millet öderken kimlerin hesabına ödeme yapıldığına kafa yormalı, bu vebalin altında mahşeri vicdanda verilecek hesabı unutmamalıdır” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Olpak ve MÜSİAD Hatay Şube Başkanı M. Fatih Tosyalı, Vali Lekesiz ile Ergin’e plaket vererek teşekkür etti. Program sonunda Antakya Medeniyetler Korosu ilahi ve şarkılar söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × 5 =