Levent Yılmaz; “Siyasi ve ekonomik istikrar sağlanmalı”

itso

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) 2014 yılının ilk meclis toplantısını gerçekleştirdi. İTSO Meclis Başkanı Servet Ugutmen başkanlığında toplanan mecliste gündemdeki konular değerlendirdi.

Meclis toplantısında gündem dışı söz alan İTSO Meclis üyesi Sezer Kara, Son bir yıldan bu yana ülkemizde yaşanan krizlerin esnafa yansımaları, bankaların esnaflar ile ilgili çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, 2014 yılının ilk Meclis toplantısında yaptığı konuşmasında, 2014 yılının hepimize sağlık, mutluluk ve başarı getirmesini yürekten diliyorum. yılın ilk toplantısına 2013 yılının Ocak-Kasım dönemi değerlendirmesiyle başlamak istiyorum. Yıl geneline ait bilgiler henüz netlik kazanmadığı için, yılın genel değerlendirmesini sizlere önümüzdeki aylarda sunacağım. Öncelikle Türkiye ve Hatay’a ait istatistiksel verilerin tamamını Türkiye İstatistik Kurumu’nun resmi internet sitesinden almış olduğumuzu belirtmek isterim. 2013 yılının ilk 11 ayı dikkate alındığında ülkemizin toplam ihracat tutarı 138 milyar 710 milyon dolar olmuştur. Ülkemizin toplam ihracatında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0,82’lik bir düşüş gözlenmektedir.2013 yılının ilk 11 ayı dikkate alındığında Hatay’ın toplam ihracat tutarı 1 milyar 718 milyon dolardır. Hatay’ın toplam ihracatında, 2012 yılının aynı dönemine göre %1’lik bir düşüş gözlenmektedir.2013 yılının İlk 11 ayında İTSO’ya tasdik olunarak İskenderun’dan toplam 1 milyar 315 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirilmiştir. Geçen yılın ilk 11 ayında 1 milyar 636 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilmiş olup, 2012 yılının aynı dönemine oranla ihracatımızda yüzde 19’luk bir düşüş gözlenmektedir.” Dedi. İskenderun’un ihracat verilerini detaylı olarak açıklayan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz En çok ihracat gerçekleştirilen ilk on ülke şu şekildedir. İsviçre 130 milyon dolar, Mısır 109 milyon dolar, Irak 76  milyon dolar, İtalya 71  milyon dolar, Çin 71 milyon dolar, Birleşik Arap Emirlikleri 67 milyon dolar, ABD 60 milyon dolar, İsrail 53 milyon dolar, İspanya 43 milyon dolar, Libya 42 milyon dolar. En çok ihracat gerçekleştirilen ilk on madde ise şu şekildedir; demir çelik 718 milyon dolar, krom 118 milyon dolar, gaz yağı 71 milyon dolar, Lpg 60 milyon dolar, gübre 41 milyon dolar, boru 37 milyon dolar, polistre 36 milyon dolar, filtre 36 milyon dolar, muhtelif araç 30 milyon dolar, muhtelif gıda 28 milyon dolardır” şeklinde bilgi verdi.

itso2

Türkiye’nin son yıllarda birçok açıdan büyük mesafeler aldığına vurgu yapan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, konuşmasının devamında ise, “Gerek ekonomik büyüme rakamları gerekse ülkemizin iç huzuru açısından belli bir düzeye geldik. Ancak bu ilerlemenin sürdürülebilir olması için siyasi ve ekonomik istikrarın sağlanması şarttır. Ayrıca demokrasinin gereği olan güçler ayrılığı ilkesinin tam manasıyla uygulanması gerekmekte, kişilerin hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınması hiçbir istisna gözetilmeksizin uygulanmak zorundadır. Ümit ediyorum ki 2014 yılında; huzurun ve istikrarın hâkim olduğu, hukuk üstünlüğünün tam olarak benimsendiği ve kamu vicdanının rahatlatıldığı bir Türkiye görebiliriz. Bu duygularla hepinizin tekrar yeni yılını kutluyor, saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

EKİNCİ EKONOMİDEKİ GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİ

Küresel ekonominin Türkiye geneli ve İskenderun’a yansımalarına değinen İş adamı Recep Ekinci, Otistik çocukların korunması gerektiğine dikkat çekerek, Türkiye’de en çok tartışılan konulardan birinin Otistik olduğuna vurgu yaptı.  İskenderun ekonomik potansiyeli çok büyük ancak çok pahalı bir şehir olduğunu belirten Ekinci yaptığı ekonomi değerlendirmesinde, “İskenderun arazi, gayrimenkul başta olmak üze bir çok konuda pahalı. Tüm bunlara rağmen İskenderun’da mozaik çok güzel, Değişik din ve mezhepten insanlar bölgemizde barış ve kardeşlik içerisinde yaşamaktadırlar. Bu mozaik İskenderun için çok önemlidir. Bunun yanında İskenderun’un çok güzel coğgrafyası var. Denizi ile dağı ile yaylası ile  çok önemli avantajlara sahip bir şehirde yaşıyoruz Bölgemizde sanayinin yanı sıra turizmin de geliştirilebileceğini umut ediyorum.2013 yılında yaşanan kriz ve en son 17 Aralık krizinin ardından 2014 yılında Türkiye de önemli bir değişim olacağını zannetmiyorum. İskenderun’daki iş adamlarımızın girişimleri ve yaptıkları projelerin pazarlanmasında kent insanından çok dışarıdan müşterilerin bölgemize kazandırılması gerektiğine inanıyorum” şeklinde konuştu..

İTSO Meclis Toplantısının sonunda 2013 yılı Aralık ayı mizanı oy birliği ile kabul edildi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here