Bakan Ergin; “MGK belgeleri eski Türkiye’ye ait”

bakan ergin2
Adalet Bakanı ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sadullah Ergin, Taraf Gazetesi’nde yer alan MGK belgeleriyle ilgili yaptığı değerlendirmede, Eski Türkiye’ye ait olan o belgeleri Ak Parti’nin iradesinin ürünü olarak takdim etmek en hafifinden insafsızlıktır dedi.
Sadullah Ergin, hafta sonu gerçekleştirilen Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nin genel kurulunda başkanlığa tekrar seçilen Ahmet Yetişen’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette, Fethulllah Gülen cemaati ile ilgili 2004 yılında Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK) alınan kararın sızdırılması ve yayınlanmasıyla ilgili görüşlerinin sorulduğu Ergin, ‘insafsızlıktır’ dedi.

‘BU BELGELER YAYINLANAMAZ’
Ergin, şöyle devam etti; “Bu belgeler ne Ak Parti 2002’de yapılan seçimlerle işbaşına geldi. ve Ak Parti 2002 ile2010 arasında eski Türkiye’nin kodlarını modernleştirmek ve günümüze uyarlamak için çok mücadele etti. Çok bedel ödedi. ve bu bedelleri öderken de bildiğiniz gibi 2008 yılında açılan davada da kapanmaktan son anda kurtuldu. Türkiye’de yıllar yılı siyaseti dizayn eden toplum mühendisliği yapan bir kadro var, bir mekanizma var. Siyaset özgür değildi. Siyaset 2010 Anayasa değişikliğinden sonra özgürleşti bu ülkede. Ak Parti hem Türkiye’nin siyasetini, siyasetçinin dilini özgürleştirdi, hem de kendi siyaset yapma alanını rahatlattı. O açıdan eski Türkiye’ye ait olan o belgeleri Ak Parti’nin iradesinin ürünü olarak takdim etmek en hafifinden insafsızlıktır. Türkiye realiteleriyle örtüşmeyen, gerçeklerle bağdaşmayan bir tutumdur. Hakkı teslim etmek lazım. Eski Türkiye’nin antidemokratik kodlarını çözen ve değiştiren siyaset kurumu Ak Parti’dir. Beğenirsiniz beğenmezsiniz mer’i mevzuat bir ülkede uygulanması zorunlu olan kurallar bütünüdür. Milli Güvenlik Kurulu belgelerinden hangilerinin yayınlanıp yayınlanmayacağını yine MGK’nın alacağı kararlarla yol açılabilir. O açıdan kanuna göre MGK’nın çalışmaları ve içerde alınan kararlar gizlidir. MGK sonrasında yapılan açıklamalar yine MGK’nın onayı ile yapılan kamuoyu bilgilendirme açıklamalarıdır. Onun ötesinde halen mevcut mevzuatımıza göre bu belgeler gizlidir ve bu belgeler yayınlanamaz. O açıdan böyle bir tartışmayı çok doğru bulmam. Eğer bu mevzuatı beğenmezseniz yasa koyucu bu mevzuatı değiştirirse buna yol açılır ama aksi halde bu kuralların uygulanması gerekecektir.”

‘HERKESİN KARDEŞÇE YAŞAYACAĞI BİR İKLİM OLUŞTURMAYI AMAÇLIYORUZ’
Çözüm sürecine de değinen Ergin bu konuda da şunları söyledi;
“Her şeyi 76 milyonun huzur ve güven içinde yaşaması için yaptıklarını dile getiren Bakan Ergin Bir şeyi inşa etmek zordur. Türkiye’de yıllar yılı var olan tahribatı ortadan kaldırmak 76 milyonu barış ve huzur içerisinde geleceğe taşımak için yürüttüğümüz çalışmalar 1 yıldır önemli sonuçlar verdi aslında. Bu ülkede çözüm süreci diye kamuoyu tarafından adlandırılan çalışmalar gerçekten son bir yıldır ülkemizin değişik yörelerinden şehit cenazeleri de gelmiyor, ölüm de olmuyor. ve bununla beraber esnaf kepenk kapatmıyor alışveriş yapıyor, bir arada yaşama iradesi güçleniyor. Türkiye’nin ihtiyacı olan şey budur. Bir arada yaşama iradesini güçlendirecek adımlara ihtiyacımız var. Ayrışmamızı değil beraber yürümemizi kolaylaştıracak tedbirlere ihtiyaç var. Ben bu süreçten rahatsız olan odakları iyi biliyorum ama makul çoğunluk Türkiye’nin kahir ekseriyeti ‘artık bu ülkede silahlar sussun siyaset konuşsun anneler ağlamasın yeni canlar toprağa düşmesin’ diye insanlarımız bunu temenni ediyor, bunun için dua ediyor. Fakat Türkiye bulunduğu konum itibariyle de çok önemli jeostratejik konumda. Bu konumu itibariyle bu hem avantaj hem de dezavantaj çünkü Türkiye üzerinde hesabı olan aktörlerin sayısını arttırıyor. Türkiye’nin yakalamış olduğu bu periyodu tahrip etmek isteyen unsurlar maalesef belli atraksiyonlarla belli tahriklerle süreci sabote etmek istiyorlar. Neticeten yola çıkarken bunları öngörmüş idik zaten bu süreç değişik atamalarında sabote edilmek istenecektir, ki isteniyor. Ama ülkenin kahir ekseriyeti bu sürecin netice almasını istiyor. Onun için sabırla sebatla akıl ile inşallah biz bu sürecin sürdürülmesini inşallah ve nihayetinde 76 milyonun kardeşçe geleceğe göre yaşatacak bir iklimi oluşturmayı amaçlıyoruz. Tüm bunlar bizden sonraki gençlerin ve çocukların geleceği için önemli.

KAÇIRILANLAR SERBEST
Ergin son olarak, “Bu sabaha doğru kaçırılan güvenlik görevlilerimiz serbest bırakıldı. Onlar şu anda artık kendi ailelerinin yanında kendi birliklerinde emniyet içerisindeler. Bu açıdan bu gelişmede tüm bu olumsuzluklardan sonra olumlu bir Hadise olarak bizleri memnun etmiştir” dedi.

Önceki İçerik“Nerede tarihi bir doku varsa, kına kaşığı gibi olacak”
Sonraki İçerik“TÜED’de ‘Biz’ ruhu var”
Avatar photo
iskenderun haber sitesinin haberlerini yayınlayan genel editörü.