genç müsiad (3)
Genç MÜSİAD Hatay Şubesi’nin düzenlemiş olduğu Ekonomi Değerlendirme Toplantısı’nın konuğu Merkez Bankası Eski Başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Durmuş Yılmaz oldu. 1970 yılından günümüze ekonomi politikalarını ele alan Yılmaz, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için güven ve istikrarın son derece önemli olduğunu söyledi.
İskenderun Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen Ekonomi Değerlendirme Toplantısı’na İskenderun Kaymakamı H. Hasan Özyiğit, MÜSİAD Kurumsal İlişkiler Komisyonu ve Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, MÜSİAD Hatay Şube Başkanı Fatih Tosyalı, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Tosyalı, Genç Müsiad Hatay Şube Başkanı Vedat Ergünbaş, Genç Müsiad üyeleri ve sanayiciler katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Genç Müsiad Hatay Şube Başkanı Vedat Ergünbaş, Genç Müsiad olarak faaliyetlerine aralıksız olarak devam ettiklerini söyledi. Ergünbaş, katılımlarından dolayı Merkez Bankası Eski Başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Durmuş Yılmaz’a teşekkür etti.
Daha sonra konuşan İskenderun Kaymakamı H. Hasan Özyiğit ise, Müsiad yöneticilerine sürekli böylesi bilgilendirme toplantısı yaptıklarından ötürü teşekkür etti. Müsiad’ın ülkemize ve bölgemize ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda çok büyük katkıları olduğunu belirtti.
Kaymakam Özyiğit’in ardından sözü Merkez Bankası Eski Başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Durmuş Yılmaz aldı. Yılmaz, Türkiye’nin ekonomi parametrelerini masaya yatırdı. Türkiye’nin 1970 yılından günümüze kadar olan ekonomi politikalarını ele alan Yılmaz, güven ve istikrarın ülkemiz için önemli olduğunu ifade eden Yılmaz, mutlaka ve mutlaka yatırım yapılmasının altını önemle çizdi. Türkiye’nin 2023 hedeflerine de değinen Yılmaz, ekonominin her yıl belirli bir oranda büyümesi gerektiğini ifade etti. Bunun için de daha çok yatırıma ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Durmuş Yılmaz, bu yatırımların iyi bir şekilde finanse edilmesi için ise tasarruf oranlarının artması gerektiğini kaydetti. Türkiye’de doların yükselmesinin ana nedeni olarak tasarruf oranlarının azlığını işaret eden Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz, “Yabancı paralar için bu para neden gidiyor diye sormamalıyız. Bu para neden geliyor diye sormalıyız. Çünkü tasarruf yapmazsak yabancının parasına ihtiyaç duyarız.” diye konuştu. Mal ve hizmet değişimlerinde herkesin kabul edeceği bir nesneye ihtiyaç olduğunu, bunun da para olduğunu anlatan Yılmaz, paranın taşınabilir, bölünebilir ve saklanabilir olması gerektiğini söyledi.
Toplantı soru cevap bölümüyle devam etti. Katılımcılar merak ettikleri soruları Yılmaz’a yönelttiler. Ekonomi Değerlendirme Toplantısı’nın sonunda ise İskenderun Kaymakamı H. Hasan Özyiğit, Merkez Bankası Eski Başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Durmuş Yılmaz’a günün anısına plaket takdim etti.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × one =