İller Bankası’ndan Külliye Restorasyonuna 6 Milyon TL Kredi

0
367
külliye kredi
külliye kredi

külliye kredi
İller Bankası, Payas Sokollu Mehmet Paşa Menzil Külliyesi’nin restorasyonu için 6 milyon TL kredi sağladı. Külliyenin restorasyon çalışması önümüzdeki ay tamamlanarak hizmete girecek.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olan İller Bankası, tarihi eserlere sahip çıkıyor. Payas’ta yıllardır bakımsızlık ve ilgisizlikten kaderine terk edilmiş olan Sokollu Mehmet Paşa Menzil Külliyesi, İller Bankası’nın desteği ile yeniden hayata dönüyor. Osmanlı Padişahı II. Selim zamanında döneminin ünlü sadrazamı Sokollu Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan ve 1571 yılında tamamlanan, bünyesinde 48 dükkan, hamam, han, cami ve sübyan mektebi, tabhane gibi mekanların yer aldığı külliye yıllardır bakımsızlıktan kaderine terk edilmiş durumdaydı. Payas Belediyesi tarafından Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden 49 yıllığına kiralanarak rölöve, restitüsyon çalışmaları ve restorasyon projeleri hazırlanan külliye için İller Bankası 6 milyon TL kredi sağladı. İlbank Adana Bölge Müdürlüğü, ayrıca restorasyon uygulamasının projesine uygun olarak yapılması için Payas Belediye ile birlikte teknik kontrollüğünü de üstlendi.
İller Bankası Genel Müdürü Tuncay Karaman, İlbank olarak tarihi eserlere sahip çıktıklarını vurgulayarak, “Bu önemli projenin her adımında olmak bizleri mutlu ediyor. Böyle bir projenin Hatay ve ülkemiz turizmine kazandırılması ayrıca önemli. Daha önce de Zeugma gibi büyük projelerde yer almıştık. Dolayısıyla yerel yönetimlerimizin bu yöndeki projelerini önemsiyor, bundan sonra da destek sağlamaya devam edeceğimizi ifade etmek istiyorum” diye konuştu.
Projede sona yaklaşıldığını kaydeden Karaman, önümüzdeki aylarda çalışması tamamlanacak olan külliyede tabhane odalarının otel, han bölümünün restoran ve arastanın ise çarşı olarak değerlendirileceğini ve çeşitli sergi alanları oluşturacağını bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 + 20 =