MİLLİ EĞİTİM’E İLAVE 1000 PERSONEL

milli egitim vali3
İş-Kur’a kayıtlı işsiz vatandaşlara verilen eğitimler sonucu resmi kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılarak istihdam sağlamak amacıyla geliştirilen ‘Toplum Yararına Çalışma Programı’ çerçevesinde Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İş-Kur Hatay İl Müdürlüğü arasında 1000 işçiye istihdam sağlanması ile ilgili protokol imzalandı.
Valilik Makamı’nda gerçekleşen programda konuşan İş-Kur İl Müdürü Ahmet Bulanık, istihdamın artırılması ve işsizliğin azaltılması amacıyla yürüttükleri çalışmalardan birinin de Toplum Yararına Çalışma Programı olduğunu ifade ederek, bu kapsamda öğrencilerin eğitimlerini daha temiz ve sağlıklı bir ortamda sürdürmelerini sağlamak amacıyla işsizlerden okullara hizmetli desteği verdiklerini kaydetti. Bu kapsamda daha önce 3 bin kişilik bir program uygulandığını, bunun 630’unun yine okullarda istihdam edildiğini de hatırlatan Bulanık, söz konusu işçilerin iş bulmakta güçlük çeken, herhangi bir mesleği olmayan, 30 yaş üzeri kimselerden ve dezavantajlı gruplardan seçildiğini, Kurban Bayramı öncesinde göreve başlatılacaklarını sözlerine ekledi.
İl Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek ise, okullarda temizlik kadrosunda çalıştırılacak işçilere ihtiyaç olduğunu ve bu konuda ciddi bir planlama yaptıklarını, köylerde, belde ve kasabalarda, il merkezinde yaklaşık 683 okulda işçi görevlendirileceğini kaydetti.

İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 9.2’LERE GERİLEDİ
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz de ülkemizde her yıl işgücü piyasasına yaklaşık 900 bin yeni işgücü katıldığını hatırlatarak, “Ekonomideki 1 birimlik büyüme, ortalama 120 bin kişiye yeni istihdam kapısı açıyor. Türkiye’nin yılda ortalama yüzde 6-7’den aşağıya büyümemesi gerekiyor ki işsizlik oranı kabul edilebilir sınırlara getirilebilsin. 2010 yılının sonlarında dünyada yaşanılan ekonomik krizle beraber ilimiz Türkiye’nin işsizlik oranı en yüksek illerinden biriydi. Bugün özel ve kamu sektörünün yaptığı çalışmalarla beraber işsizlik oranı yüzde 14.9’dan yüzde 9.2’lere geldi” dedi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, istihdamla eğitimin doğrudan ilgili olduğu gerçeğinden hareketle kişileri nitelikli hale getirmek için pek çok eğitim programı düzenlediğini hatırlatan Lekesiz, “Bunlardan biri de Toplum Yararına Çalışma Programı’dır. Belediyeler, kaymakamlıklar, kurum ve kuruluşlar işgücüne ihtiyaç duyuyorlar. Programla hem bu ihtiyacı karşılamak hem de istihdama destek olmak amaçlanıyor. Memnuniyetle belirtmek isterim ki, ilimiz bu yıl bundan rekor düzeyde destek aldı. Bugün Milli Eğitim Müdürlüğü’ne vereceğimiz ilave 1000 personelle beraber bu yıl aldığımız işçi sayısı 4 bini bulacak” diye konuştu.
Lekesiz, bu vesile ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na, İş-Kur Genel Müdürlüğü’ne, İş-kur Hatay İl Müdürlüğü’ne, ilimiz milletvekillerine, desteği bulunan herkese teşekkür etti. Konuşmaların ardından taraflar arasında protokol imzalandı.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here