itso yatirim5
Başkanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı; Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Belen Kaymakamı ve İskenderun Kaymakam Vekili Abdulaziz Aydın, Payas Kaymakamı İrfan Demiröz, Belediye Başkanı Yusuf Civelek, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, DTO Başkanı Bülent Kavsak, İskenderun Ticaret ve Sanayi (İTSO) yönetimi ve üyeleri işadamları daire müdürleri, idarecilerine yönelik Türkiye’de yatırım ortamı’ konulu sunum yaptı.

TÜRKİYE’DE YATIRIM CAZİP HALE GELDİ
İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Türkiye yatırım destek ve tanıtım ajansının ülkemizin ekonomik kalkınmasında gereksinim duyulan uluslar arası yatırımların arttırılması ve yatırımların özendirilmesi yönündeki çalışmalarını takdirle karşıladıklarını belirterek, “Ajansın kuruluşundan bugüne kadar dünya çapında önemli tanıtım faaliyetlerinde bulunduğunu ülkemiz hakkında farkındalık oluşturduğunu, aynı zamanda somut sonuçlar elde ederek Türkiye’nin uluslar arası doğrudan yatırım açısından bir cazibe ülkesi olması konumunu güçlendirmek için çalıştığını biliyoruz. Görüyoruz ki;bu çalışmada Türkiye’nin yatırım ortamını daha cazip hale getirecektir. Ülkemize yatırım yapmak için bir çok sebep bulunmaktadır. En önemlisi ekonomik ve siyasi istikrar, genç nüfus ve stratejik konumumuzdur. Ülkemiz çevre ülkelerdeki pazarlara erişim konusunda da oldukça önemli bir konumda bulunmaktadır” dedi.
İTSO Başkanı Yılmaz, bir çok küresel yatırımcı Türkiye’yi bir yatırım-üretim üssü olarak kullanıp çevre pazarlara erişmeye çalıştığına da dikkat çekerek, “Tabiî ki tüm bu avantajların bir arada bulunması Türkiye’yi diğer ülkelerden farklılaştırmaktadır. Türkiye 2023’te en büyük ilk 10 ekonomiyi hedefleyen bir ülkedir. Bu hedefe ulaşmak içinse büyük yatırımların yapılması gerekmektedir. Hatay’ımızın bu yatırımlarda hangi noktada olduğunu ve hangi avantajlara sahip olduğunu bilmek isteriz. Ayrıca yabancılar bu ülkeye neden yatırım yapmalı, onlar için burada ne gibi fırsatlar var ve oda olarak bizler neler yapmalıyız. Sanırım bu konuda Sayın Başkanımız İlker Bey; bizleri bilgilendirecektir. Huzurlarınızda kendilerine bizlerle paylaşacakları değerli bilgilerinden dolayı teşekkür ediyor, hepinize tekrar hoş geldiniz diyor, saygılarımı sunuyorum” şeklinde açıklama yaptı.
HATAY YATIRIMCILAR İÇİN POTANSİYEL BİR ŞEHİR
Toplantıda söz alan Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, Hatay’ın tarihten bu yana her zaman sosyal ekonomik ve kültürel açıdan önemli bir konuma sahip olduğuna işaret ederek, “Ülkemizin uluslar arası rekabete geri kalmaması ve illerimizin de ekonomik anlamda koşması çok önemli. İlimiz Hatay’da gerçekten tarihten beri hemen her alanda topluma enerji pompalayan çok büyük potansiyeli olan bir şehir. Aktif hale gelmesi gereken potansiyeli de oldukça fazla. Hatay’ın bu günü yarından daha iyi nasıl olabilir düşüncesi ile çalışmalar devam ediyor. Gündemimiz ekonomi ve bölgemizde yatırımlarla ilgili konularda görüş alış verişinde bulunmak için bu gün buradayız. Türkiye’de en çok yatırım yapılmak istenen iller arasında Hatay ve Gaziantep gelmektedir. Amanoslar Hassa tüneli hayalimiz hayırlısı ile ete kemiğe bürünüp somut hale gelmeye başladı. 2014 yılının ortasında projesi bitecek ve yapımına başlanacak ve bu projenin 4 yıl süreceğini tahmin ediyoruz. Bu tünelin ortaya çıkması ile birlikte Gaziantep, Nurdağı Osmaniye, Kahramanmaraş İskenderun’a yol bağlantıları olacak ve limana çok kısa sürede yakınlaşacak ve uluslar arası bir düzeyde hatırı saylır bir hale geleceğine inanıyoruz ve tünelin bitmesi ile birlikte 50-60 bin dönümlük araziyi yatırımcılarımıza açmayı düşünüyoruz” dedi.
Vali Lekesiz Tünelin tamamlanması ile birlikte bölgenin yatırıma açılacağını belirterek, “tünelin tamamlanması ile bölge ekonomisi müthiş derecede gelişecek, çok büyük iş ve istihdam alanları oluşacak. Böylece ilimizin yer altı ve yer üstü zenginlik kaynakları, potansiyeli daha çok ortaya çıkacak ve bölge ekonomimiz müthiş derecede gelişecektir. Tarımsal ürünlerin endüstriyel ürünlere dönüştürülmesi projeleri de zamanla projelendirilip ve hayata geçirileceğini umut ediyoruz ve güçlü yarınlar akıl dolu bu günlerden geçiyor. Tüm dünya benzerlerini yapıyor bizim yapmamamız için her hangi bir sebep yok. Onlar yapıyorsa bizler de çok daha iyi yapabileceğimize inanıyorum. İş adamlarımızın da bu konuda önerileri çok önemli. Bu toplantının ilimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerine yer verdi.
HASSA TÜNELİ ÇOK ÖNEMLİ Başkanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı, sinevizyon destekli olarak İTSO Meclis salonunda sunum yaptı. Dünyanın en büyük 100 şirketinin en çok yatırım yapmak istediği ülkelerin başında Türkiye’yi tercih ettiğine vurgu yapan Aycı, Hatay’ın da yatırımcılar için önemli bir konuma sahip olduğuna vurgu yaptı. Hatay’ın Konumu itibari ile çok önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Aycı, İskenderun Hassa tünelinin tamamlanması ile yatırımcıların bölgeye akın edeceğini ve bölgede müthiş bir ekonomik hareketliliğin yaşanacağına dikkat çekti. Başkanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı, ajansın yaptığı hizmetlere de değinerek şöyle konuştu, “Yatırım destek ajansının asıl görevi yatırım destek ve tanıtımdır. Bizler de bu konuda bölgemizi daha iyi tanıtmak için çaba sarf ediyoruz. Özellikle son 12 yılda Türkiye’nin değişen ekonomik yapısı ve kamuda değişen mantalite ile Türkiye’de yatırım çekme adına en başta gelen ülkeler arasında yer almaktayız. Küresel ve uluslar ası doğrudan yatırımı ülkemize getirdik. 2002’den itibaren 10 yılda 123 milyar dolarlık yatırıma ulaştık. 2011 yılında çektiğimiz doğrudan yatırım 16 milyar doları aştık. Geçen yıl ise 12.5 milyar dolarda yatırımı yapmayı başardık. Toplamda 29 milyar doları bulduk ve bu yılda ilk 7 ayda 7 milyar doları aldık. Toplamda 30 milyar dolarlık yatırımın üzerine çıktık” dedi.
Türkiye’nin artık dış borçlanma ile büyüme metodunu tercih etmeyen bir ülke konumuna geldiğine dikkat çeken Aycı, “Uluslar arası sermaye ile görüşerek ihtiyaç duyduğu sermaye açığını doğrudan yatırımlarla da telafi etmeye çalışan bir ülke haline geldik. Bu nedenle Türkiye doğuran yatırımlarını hızla arttıran bir ülke haline geldi. Ülkemiz dünyanın 20 büyük ekonomiye sahip ülkesinden biri olmasına rağmen, bu büyümenin 2023 hedefine uygun olarak 10 yıl içerisinde ilk 10 ülke arasına girmeyi hedeflemektedir. Bu gün dış ülkedeki dünyanın önde gelen firmaların büyük çoğunluğu ülkemize yatırımlarını yapmaktadır. Dünyanın en büyük 100 firmalarının yatırım yapacağı ülkelerde Türkiye’yi tercih etmeleri de ülkemizin izlediği bu stratejide nereden nereye geldiğini göstermektedir. Avrupa’da pazarın büyüyememesi ve Avrupa’da yüksek kamu borçları Avrupa’nın belini büktü. Gerek bankacılık gerekse ülkelerin içinde bulunduğu kamu maliyetlerindeki borç krizi ülkenin ekonomik gelişmesini engelledi. Tabi Avrupa’nın genç nüfusunu azalması da bu konuda büyük bir etken olarak görüyoruz. Türkiye’nin yatırım yapma konusundaki stratejisi sadece Avrupa değil dünyanın dört bir tarafından yatırımcı ülkemizi ve bölgemizi de cazip hale getirdi. Türkiye olarak dünyanın önde gelen ülkelerinin ekonomilerini de örnek alarak gerekli stratejik girişimlerimiz ile Türkiye’yi dünyanın önde gelen gelişmiş ülkeler arasında getirmeyi hedefliyoruz. Türkiye’nin uluslararası yatırımı çekmek stratejisi de artık kendini göstermekte ve yatırımcılar ülkemizi tercih etmektedir” dedi. Yapılan konuşmaların ardından İş adamları, sivil toplum kuruluş temsilcileri de söz alarak dilek ve temennilerde bulundular. Toplantı sonrası İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ve İTSO Meclis Başkanı Servet Ugutmen, Başkanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı ile Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz’e fincan takımı ve İskenderun güvercini şildini hediye ettiler.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × 3 =