OPEL (3)
Otomotiv sektöründe Türkiye’nin ve dünyanın sayılı markalarından biri olan General Motors’a bağlı Opel’in Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, Opel’in gücünü bayilerinden aldığını belirterek, ekonomik anlamda güvenli bir zemin oluşturmak için istikrarın çok önemli olduğunu söyledi.
Her yıl Anadolu’yu karış karış gezerek bayilerin yaptığı çalışmaları yerinde gören ve destek veren Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, firmanın bayrağını İskenderun ve bölgesinde başarıyla dalgalandıran Anıl Otomotiv’in konuğu oldu. Türkiye’de ilk Türk genel müdür olma sıfatını taşıyan başarılı iş adamı Özcan Keklik’in bu ziyareti, Anıl Group Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Abacı ve Genel Müdür Anıl Abacı’yı da oldukça memnun etti.
Gerek otomotiv sektörünü, gerekse Türkiye’nin ekonomik anlamındaki gidişatını masaya yatıran Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, otomotiv sektörüne ve buna paralel olarak Opel’in gidişatı anlamında önemli açıklamaların altına imza attı.

OPEL GÜCÜNÜ BAYİLERİNDEN ALIYOR
Opel’in Türkiye sathına yayılan çok verimli bir bayi örgütü olduğunun altını önemle çizen Keklik, geçen yıl 50 bin otomobil sattıklarını kaydederek, “Türkiye’de otomobil pazarı % 20 arttı. Bu yılın ilk beş ay sonuçlarına göre biz bunun biraz daha ötesinde gidiyoruz. Şu anda 40 ilde 53 adet bayiimiz var. Opel sayesinde ülkemizde çok büyük bir kesim iş sahibi oluyor. Bizlerde ülkemizin gücüne güç katmak, istihdam sağlama konusunda üzerimize düşen görevleri layıkıyla yerine getirdiğimize inanıyorum” dedi.
Türkiye’de otomobil üretme anlamında sorulan soru üzerine değerlendirmede bulunan Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, ülkemizin kapasite ve kabiliyetler bakımından bunun mümkün olduğunu işaret ederek, “Başbakanımızda bu konuda atılım yapılmasına vurgu yaptı. Bu özellikle Türk marka anlamında.. Bunu kendi içimizde değerlendirecek olursak; Biz Türkiye’de sürekli büyüyen bir markayız. Ama tabi global planlamalar çerçevesinde Opel yöneticilerini yönlendiremediğimiz için onlara bağımlıyız. Avrupa’daki kapasite fazlaları yakın dönemde planlama olmasına imkân tanımayacaktır. Gerekli istihdam sağlanırsa Türkiye’de yeni otomobil üretilebilir” diye konuştu.

EKONOMİMİZ GÜÇLÜ, PUANIMIZ ARTTI
Komşumuz Suriye’de yaşanan iç savaşın otomotiv sektörüne yansımalarını da masaya yatıran Keklik, “Otomotiv ekonominin bir parçasıdır. Suriye’de olanlar bu bölgeyi etkiliyor. Ama Türkiye’ye nasıl bir etki yaratığını kestirmek zor. Keşke orada savaş olmasaydı, insanlar ölmeseydi, bu olumsuzluklar olmasaydı diyoruz. Fakat genel değerlendirmede bulunacak olursak; ekonomimiz güçlü, puanımız arttı. Otomobil pazarı güçlü bir şekilde devam ediyor. Ancak ilerleyen süreçte zaman neyi gösterecek bilemem” ifadelerini kullandı.

YENİ TASARIMLARIMIZDA TEKNOLOJİ İLE SANATI BULUŞTURUYORUZ
Genel Müdürü olduğu Opel’in son yıllarda büyük bir atılım içine girdiğinin altını çizen Keklik, özellikle Corsa ve İnsignia ile başlayan Opel’in tasarım dilinin tamamıyla tazelendiğini kaydederek, “Bu iki aracımız çok sportif, dinamik ve şık bir tasarım. Biz buna teknolojinin sanatla buluşması diyoruz. İnsignia’nın arkasından bunu Astra modelimiz takip etti. Astra’nın en son çıkardığımız Sedan modeli yüksek adetlerde satıldı. Bunun yanında daha önce olmadığımız segmentlere girdik. Küçük 4 çeker anlamında Opel’in ürünü yoktu. Yeni çıkardığımız Mokka ile büyük bir başarı bekliyoruz. Bunun yanı sıra Opel’in convertible ürününü piyasaya sunacağız. Çok prestijli bir otomobil. Bu da markamızın doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Cyan bu anlamda çok büyük yatırım desteği veriyor. Önümüzdeki zamanlarda 14-15 değişik versiyonumuz ile yenilenmiş olacağız. Biz ürünlerimizi piyasaya sunarken, rekabet anlamında bir kişiyi hedef almıyoruz. Çünkü Opel, Cyan’ın bir parçası, Cyan’da General Motors’un verdiği destekle sektördeki tüm oyuncularla rekabet etmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

ANIL OTOMOTİV BAYRAĞIMIZI EN GÜZEL ŞEKİLDE DALGALANDIRIYOR
Bölgemizde Opel’in bayrağını en yükseklere taşımak için yoğun çaba ve gayret gösteren Anıl Otomotiv’in başarısından da bahsetmeden geçemeyen Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, “Bizim en önemli düsturumuz müşteriyi her zaman sahiplenen bir firmayız. Bunu da sağlama yöntemimiz bayilerimizdir. Anıl Otomotiv’de en başarılı bayilerimizden birisidir. Bu anlamda İskenderun bizi çok memnun ediyor. İskenderun ve bölgesi Opel’in Pazar payının yüksek olduğu yerlerden birisi” diye konuştu.
Otomotiv sektöründe Türkiye’nin daha iyi yerlere gelmesi, ekonomi ve istihdamda en önemli konunun istikrar olduğunun altını önemli çizen Keklik, “Her zaman istikrar üzerine odaklanmamız gerekiyor. Sürprizler olmamalı. Belli bir istikrar ekonomide her zaman başarıyı getirir. Ani değişiklikler Türkiye’nin yurt dışındaki yatırımcılarına, hem de yurt içindekilere endişe vereceği için dalgalanmalara neden olur. İstikrar çerçevesinde hareket edilirse büyüme olur” dedi.

GÜVEN VE İSTİKRAR ÇOK ÖNEMLİ
Önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimlere 8 ay kala ekonomik anlamda gidişatın ve istikrarın çok önemli olduğunu kaydeden Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, “Bu doğrultuda esas olan güvendir. Belli bir istikrar devam ederse güzel bir geçiş olacaktır” diyerek sözlerine son verdi.

ÖZCAN BEY, BAYİLERİN ÇALIŞMALARINI YERİNDE GÖRÜP DESTEKLEYEN BİR MÜDÜRÜMÜZDÜR
Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik’i ağırlamaktan son derece onur ve gurur duyduklarını belirten Anıl Group Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Abacı da bu ziyaretin çok anlamlı bulduklarını söyledi. Ziyaretin bir kısmının duygusal, bir kısmının da bayilere verilen değer olduğunu kaydeden Abacı, Keklik’ten övgüyle bahsederek, “ Özcan bey, bayileri çalışmalarını yerinde görüp destekleyen anlayışta bir müdürümüzdür. Ben Özcan Bey’i şöyle değerlendirmek istiyorum; Kendisi 2006 yılında Opel Türkiye’nin genel müdürü olarak atandı. Opel hep dışarıdan gelen yöneticilerle yönetildi. Ama ben Özcan bey başarısıyla Türkiye’de çok iyi yöneticiler olduğunu kanıtladı. Opel kendisiyle çok büyük bir ivme kazandı. Geçen yılın ilk 4 ayı ve bu yılın ilk 4 ayındaki performans bakımında % 34 bir volüm yakaladık. Bundan bizde faydalanıyoruz. Bu performansın artmasında bizlerde Pazar payı elde ettik. Bu başarı tabandan gelen bir başarı oldu. Özcan beyin bu ziyareti de bizler için moral oldu” diye konuştu.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × three =