vali2
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, “İlimizde insanımızı birbirine düşürmek istiyor olabilirler, geleceğimizi heba etmek için senaryolar yapılıyor olabilir, kardeş kavgası çıkarmak isteyenler olabilir. Lütfen bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da bunlara izin vermeyelim. Bu günlerde kardeşlik saflarımızı biraz daha sıkılaştırmamız ve biraz daha dikkatli olmamızda yarar var” dedi.
Hatay Valiliği internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Hatay Valisi Lekesiz’in başkanlığında düzenlenen toplantıda, Reyhanlı’da yaşanan olayın ardından kamu kurum ve kuruluşlarının olayın yaşandığı 11 Mayıs 2013 tarihinden itibaren yapmış olduğu çalışmalarla yapılacak olan çalışmalar masaya yatırıldı.
20 Mayıs 2013 Pazartesi günü saat 14.00’de Reyhanlı Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen toplantıya, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Başoğlu, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, İlçe Kaymakamı Yusuf Güler, İlçe Garnizon Komutanı Binbaşı Bülent Gülbaz, İlçe Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, İl Müdürleri, sivil toplum örgütlerinin, oda ve borsaların, yerel yönetimlerin, iş dünyasının temsilcileri, esnaf temsilcileri, köy ve mahalle muhtarları katıldı.
Toplantıda konuşan Vali Lekesiz, 51 kişinin hayatını kaybettiği olayda, 50 kişinin cenazesinin kimlik tespiti yapılarak ailelerine teslim edildiğini, 1 kişinin kimlik tespitinin henüz yapılamadığını, kimliği tespit edilen 45 kişinin Türkiye Cumhuriyeti, 5’inin ise Suriye vatandaşı olduğunu, olayın olduğu ilk günden itibaren hastanelere 225 kişinin yaralı olarak müracaat ettiğini söyledi. Hastanelere müracaat edenlerin 154’ünün ayakta tedavi görerek taburcu edildiğini, halen hastanelerde tedavisi süren 17 kişi bulunduğunu, bunlardan 14’ünün Türk vatandaşı, 3’ünün ise Suriye vatandaşı olduğunu dile getiren Lekesiz, halen tedavisi süren yaralılardan 7’sinin tedavisinin il dışındaki hastanelerde devam ettiğini, hastanelerde 3’ü Türk 1’i Suriyeli olmak üzere 4 ağır yaralı bulunduğunu kaydetti. Lekesiz, hayatını kaybedenlerin sayısının 51’den fazla olduğuna dair söylentilerin ise gerçeği yansıtmadığını vurguladı.
Olayın faillerinin yakalanmasına yönelik çalışmalar kapsamında 18 kişinin gözaltına alındığını, 7’sinin tutuklandığını, gözaltında olup henüz mahkemeye çıkarılmayan 6 kişinin de mahkemeye çıkarılmak üzere Adana yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edildiğini, halen 4 kişinin aranmakta olduğunu, yakalanan ve aranmakta olan kişilerin tamamının Hatay nüfusuna kayıtlı olduğunu ifade eden Lekesiz, insani gerekçelerle geçici olarak Hatay’da misafir edilen Suriyelilerle vatandaşları karşı karşıya getirmek isteyenlerin oyununa gelmedikleri için Reyhanlılı ve Hataylı vatandaşlara sağduyulu davranışlarından dolayı teşekkür etti.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × 3 =