recep ekinci
Recep EKİNCİ yazdı..
Mentor kelimesinin kökeni mitolojiden gelmektedir. Günümüz Türkiye’sinde şirketlerde, okullarda ve çeşitli kurumlarda mentor’luğun önemi artmıştır ve uygulanır olmuştur.
Amaç; insan potansiyelini geliştirmek ve kurum kültürünü revize etmek, uygulanır hale getirmek, akademik ve kariyer yönünden yeni bireyler kazanmak ve daha etkin insan kaynağı yaratmaktır (oluşturmaktır). Mentor lideri olabilmek için kendi mesleğinde deneyimli ve donanımlı olmalı, güçlü vizyon ve enerjiye sahip olmak gerekli. Mentorlar kendi yönetiminde olan şirketlerden gelecekte yerine geçebileceği (doldurabilecek) çalışan kadınlardan MENTİ seçerek onu yönetim kademesine alır ve onun yetişmesi için olağan üstü çaba ve özen gösterir.
Turkuvaz grubuna bağlı dergilerden Forbes ve praestan Türkiye işbirliği ile marjinal yeni bir program başlatıldı. Bu programın adı;

ŞİRKETLERE DAHA ÇOK KADIN YÖNETİCİLERİ EDİNDİRME “MENTOR’LUK MENTİL” PROGRAMI

PROGRAM ÖNCÜLERİ:
– Güler SABANCI,
– Bülent ECZACIBAŞI
– Murat ÜLKER
– Suzan SABANCI DİNÇER
– Ağah UĞUR
– Cem BOYNER olmak üzere 40 MENTOR iş adamı ve profesyonel yöneticilerden oluşmaktadır.
Mentil kadın sayısı da yönetici yetiştirilen kadın sayısı da 40’a çıkmış durumda.
Hem MENTORLAR hem de yetiştirdikleri MENTİL kadınlar işi çok ciddiye alıyorlar ve gelecekte şirketlerde çok ciddi kadın yöneticiler olacaktır.
Türkiye’nin önde gelen şirket ve şirket sahipleri üst düzey yöneticilerinin bunca yoğun gündem ve işlerine rağmen, şirketlerde daha fazla kadın yönetici görev alsın ve yeni başarılara imza atsınlar diye bu işe gönül vererek çok ciddi çaba harcamaktadırlar. Onların bu çalışmalarını ve başarılarını gıptayla izlemekteyiz.
Geçtiğimiz aylarda Borusan Holding, Yıldız Holding, Coco Cola, Ünilever, Türkcell ve Avea gibi büyük şirketler MENTOR ve MENTİL seminer toplantıları düzenlediler.
Bu seminer ve toplantılarda yeni MENTORLAR ve MENTİLLER’in belirlenme yöntemleri, yönetim kurullarının işlevleri, bayan yönetim kurulu seçme yöntemleri.
Bunlar da aranacak kriterler ve özellikler tartışılarak karara bağlamışlardır.
Amaç: şirketlere daha fazla kadın yönetici kazandırmak.
Son toplantılardan birinde konuşmacı Av. Aydoğan SEMİLER kadınlara hitaben şöyle demişti: “Bir defa ne olur kadınlar olarak erkeklerin hegemonyasından kurtulun. Son 20 yılda kadınlar kendilerini o kadar geliştirdiler ki, bunu daha önceleri yapmış olsalardı, şuan da buralarda bulunan 3 erkek (kadınlar yerine) belki işsiz ordusuna dahil olacaklardı.
Kadınlar geçte olsa şuan da kendi haklarını erkeklerden söke söke aldılar.
Kadınlar haklarını alırken, erkeklerde onların hak edilmiş haklarını lütfedercesine dillendire dillendire, ballandıra ballandıra lanse ediyorlar.
Bilmiyorlar ki erkekler kadınlara verdikleri varolan kadın haklarını, kadınlar gasp edilen haklarını erkeklerden söke söke alıyorsunuz, almaya da devam edeceğiz.
Kadın çocuğunu da doğurur, büyütür, geleceğini de garanti altına alabilmek için eşinin işini daha da geliştirmesi için onunla omuz omuza mücadele ederek ailecek top yekün daha ileriye, daha başarıya yol alacaktır.
Kadın evde tüketen ve tükenen olmaktan kurtulup, hem ailesine, hem kendisine, hem de ülkesine katkıda bulunmaya devam edecektir.
Kısacası; KARIYERLİ KOCANIN KARIYERLİ EŞİ OLACAKTIR.
Birlikte üretip, birlikte tüketeceklerdir. Kadın asla, asalak kadın olmayacaktır.”
KARIYERLİ KOCANIN KARIYERLİ EŞİ diyince SERVET MARKETİN sahiplerinden Servet UGUTMEN ve eşi Yeşim UGUTMEN’in başarılarından söz ederek yazıma son vermek istiyorum. AKDENİZ’İN MENTOR VE MENTİLİ,
Yeşim UGUTMEN ve eşi Servet UGUTMEN Servet Marketi ve Türkcell (GSM) Marketi kurarak iş hayatını sürdürmenin yanı sıra, eşi Servet UGUTMEN İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetiminde iken, kendisi Yeşim Hanımda bunca yoğun işlerinden ve çocuklarından tasarruf ettiği zamanı sefasına harcamak yerine, kendisi gibi, KADIN GİRİŞİMCİLERİN gelişmesine ve güçlenmesine harcamakta. Akdeniz kadınının İŞ KADINI olmasına ortam hazırlamakta.
Sivil Toplum Örgütlerine katkısını sürdürmek için geçtiğimiz günlerde Yeşim UGUTMEN T.O.B.B Hatay Kadın Girişimciler Kurulu Başkanlığına, Akdeniz Bölgesi Temsilciliğine T.O.B.B Kadın Girişimcileri Kurulu İcra Komitesi Asil Üyeliğine seçilerek Sosyal Faaliyetlerinde verimli çalışmalarla, emin adımlarla devam ettirmektedir.
Yeşim UGUTMEN’İN dediği gibi: “Risk almadan bir işe teşebbüs edilemeyeceğini, başarılı bir iş kadını olabilmek için öncelikle karalı ve cesur olmalı, kendinize olan güveniniz ve planınıza olan inancınız asla değişmemeli, atılım yaparken asla korkmamalısınız. Fedakarlık, mütevazılık, kendini geliştirmek ve koşulsuz insan sevgisi dörtlemesi yaşam felsefesini oluşturduğunda, başarı kalıcı olacaktır.”
Temennim odur ki; Yeşim UGUTMEN gibi kadınlarımız, iş ve aile hayatlarından yaptıkları zaman tasarruflarını, sivil toplum faaliyetlerinde faydalı işlere harcayanların sayısı katlanarak çoğalsın. İşsiz kadınlarımız her geçen gün azalsın, kendi paylarına düşeni faydalı işlerde kullansınlar. Çarşı, pazarda, konken partilerinde, altın günlerinde zaman harcamalar her geçen gün azalsın…!
Girişimci, başarılı iş kadınlarını, iyi bir anne, iyi bir eş olabilenleri gıpta ve saygıyla izliyorum.

SON SÖZ
– Anne-baba hangi meziyetle şöhret olmuşsa, çocuklar o meziyete meyleder.
– Kazancın değerini tasarruf tesciller.
– Erdemli insan yetiştirdiği insanlardan belli olur.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × 1 =