Suriye’de kaçırılan papazlardan haber yok

papaz (1)
Hafta sonu İskenderun’da Pazar ayinini yaptıktan sonra Lübnan’a geçmek üzere Suriye’ye giden ve kaçırıldığı bildirilen 2 papazın serbest kaldığı söylemini Patrikhanenin doğrulanmadığı açıklandı.
İskenderun Ortodoks kilisesi papazı Dimitri Yıldırım, Metropolitan Paul Rami Yazıcı’dan ve beraberindeki Suriye Halep Süryani Ortodoks Metropoliti Mor Grigorıyos Yuhanun İbrahim’den halen haber alamadıklarını söyledi.
Metropolitan Başepiskopos Yazıcı’nın yılda üç dört defa düğün davetleri için Hatay’a geldiğini, en son Mersin ve Hatay’da bulunan bazı kiliselerde ayinlere katılmak amacıyla ziyaretler gerçekleştirdiğini hatırlatan Yıldırım “Türkiye’den Lübnan’a gitmişti oradan Halep’e geçecekti giremeyince Hatay’a geldi. Pazar günü İskenderun’da Ortodoks kilesinde kendisiyle birlikte ayin yaptık. Daha sonra Halep’e gitmek üzere yola çıktı. Yanında bulunan Suriye Halep Süryani Ortodoks Metropoliti Mor Grigorıyos Yuhanun İbrahim ile birlikte kaçırıldığını duyduk” diye konuştu.
Serbest bırakıldıkları bazı Arap televizyon kanallarında söylendiğini de ifade eden Yıldırım “Ancak, Şam’daki bulunan Ortodoks patrikhanesi serbest bırakıldığına dair kesin bir bilgi olmadığını bildirdi. Malum orada savaş ortamı olduğu için kimse ile telefonla görüşemiyoruz. Şuan akıbetleri hakkında bize ulaşan kesin bir bilgi yok” dedi.
Din adamlarının her zaman barıştan yana olduğunu, savaşı istemediklerini ayinlerinde de dünya barışını isteyen dualarıyla başlangıç yaptıklarına dikkat çeken Dimitri Yıldırım “Kaçırılma olayı ile ilgili olarak Hatay valiliğimize bilgi verildi. Onlarda takip ediyor. Umarım başlarına kötü bir iş gelmemiştir. Bulunmaları için dua ediyoruz. Hatay bulunan dini temsilcilerimiz durumu yetkililere iletti. Şuan nerdeler, başlarına ne iş geldi kesin bir bilgi yok” şeklinde konuştu.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here