bakan okul8
Türkiye’nin en büyük sanayi şirketlerinden GÜBRETAŞ, kuruluşunun 60. yıl anısına İskenderun’un Denizciler Beldesi’ndeki GÜBRETAŞ İlköğretim Okulu’nu yeniden yaptırdı. 5 kat ve 32 derslikten oluşan ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından açılışı gerçekleştirilen Denizciler GÜBRETAŞ İlköğretim Okulu, AB yapı standartları ve son yönetmelikler dikkate alınarak inşa edildi.
Sektörünün öncü kuruluşu GÜBRETAŞ, 1954 yılında Türkiye’nin ilk kimyevi gübre tesislerini kurduğu İskenderun’da bu kez de yeni ve modern bir eğitim kurumu kazandırdı. 1985 yılında Denizciler beldesinde GÜBRETAŞ tarafından yaptırılan 3 kat ve 18 derslikten oluşan Gübre Fabrikaları İlköğretim Okulu yıkılarak, yerine 32 derslik ve 5 kattan oluşan 960 öğrenci kapasiteli modern donanımlı bir okul inşa edildi.
Sosyal sorumluluk algısıyla sektörde eğitime verdiği önem ile dikkat çeken GÜBRETAŞ’ın yaptırdığı Denizciler GÜBRETAŞ İlköğretim Okulu’nun Açılış Töreni Hatay Milletvekili ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in katılımıyla gerçekleşti.
Törene ayrıca Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, AK Parti Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar, Adem Yeşildal, Hacı Bayram Türkoğlu, 22. Dönem Milletvekili Mehmet Soydan, İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek, GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kutlu, GÜBRETAŞ Genel Müdürü Osman Balta ile şirketin yöneticileri ile öğrenciler ve velileri katıldı.
Açılış töreninde konuşan GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kutlu, eğitim alanındaki çalışmaların GÜBRETAŞ’ın sosyal sorumluluk faaliyetlerinin başında geldiğini belirterek, Türkiye’nin geleceğinin eğitimle şekilleneceğini bilincinde olduklarını kaydetti. Kutlu, “Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri haline gelen GÜBRETAŞ’ın en büyük yatırımının eğitime olduğunu her zaman vurguluyoruz. Yine sektörde ilk kez ziraat fakültesi öğrencilerine özel eğitim bursu uygulaması başlatan GÜBRETAŞ, 150’ye yakın genç ziraat mühendisi adayına destek oluyor. Bunun yanı sıra çiftçilere ve sektördeki uzman ziraat mühendislerine yönelik eğitim faaliyetleri de sürdürüyoruz. Sadece geçen yıl, yaklaşık 2 bin noktada 150 bin çiftçiye bilinçli tarım konusunda eğitimler veren GÜBRETAŞ, bunun yanında Türkiye’nin dört bir yanında 10 bine yakın ziraat mühendisinin katılımıyla seminerler de gerçekleştirdi” dedi.
Başkan Abdullah Kutlu, sektörle ilgili tüm bu eğitim faaliyetlerini 60. yıl anısına İskenderun ve Kocaeli’nde yaptırılan iki yeni okul binasını eğitimin hizmetine sunarak taçlandırmaktan gurur duyduklarını belirterek, “GÜBRETAŞ’ın eğitime desteği sürecek. Çünkü Türkiye’nin geleceğinin eğitimle daha güzel olacağına inanıyoruz” dedi.
İskenderun’un GÜBRETAŞ açısından özel bir önemi olduğuna vurgu yapan Genel Müdür Osman Balta ise “Global olma yolunda ilerleyen GÜBRETAŞ’ın, 1954’te Türkiye’nin ilk kimyevi gübre fabrikasını kurduğu İskenderun’a 60. yıl anısına yeni bir eğitim kurumu kazandırmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyor” dedi.
Geçen yaz okulların kapanmasıyla inşasına başlanan okulun Ocak ayında tamamlanarak GÜBRETAŞ tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na devredildiğini ve ikinci dönem itibariyle eğitime başlandığını ifade eden Osman Balta, halihazırda okulun 770 öğrenci ile 3 idareci ve 31 kadrolu öğretmen kadrosuyla eğitime hizmet verdiğini söyledi.
Okulda engelli öğrencilerin de unutulmadığını belirten Osman Balta, okulda engelli rampası, klimalı sınıflar ile 1 engelli asansörü, 4 engelli tuvaletinin bulunduğunu ifade etti. Genel Müdür Balta, okulda 1 fen bilimleri laboratuvarı, 1 kütüphane ve bahçe alanında 2 spor sahasının da yer aldığını kaydetti.
Avrupa Birliği yapı standartları ve son yönetmelikler dikkate alınarak projelendirilip inşa edilen Denizciler GÜBRETAŞ İlköğretim Okulu’nun 960 öğrenci kapasitesiyle bölgenin ihtiyacını karşılarken, ikili eğitimle kapasitesi 1900’e kadar yükseltilebiliyor.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

fifteen + two =