AB Heyeti’nden Vali Lekesiz’e Ziyaret

vali ab heyet4
Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Siyasi İşler Müsteşarı Michael Miller, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz’i ziyaret etti.
Ülkemizin yanı sıra Belçika, Fransa, Macaristan ve İrlanda’dan bir grup gazetecinin de eşlik ettiği ziyarette konuşan Miller, bazı temaslarda bulunmak üzere AB üyesi devletlerden ve ülkemizden gazetecilerle birlikte ilimize geldiklerini ifade ederek, kabulünden dolayı Vali Lekesiz’e teşekkür etti.
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz de, Miller ve beraberindekileri ilimizde ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, konuklarına Hatay hakkında bilgi verdi.
Hatay’ın, insanlığın var olduğundan beri, tarihin her döneminde kıymetli olmuş, çok özellik arz eden illerimizden biri olduğunu, ilin tarihi incelenmek istenildiğinde esasen insanlığın tarihine ulaşıldığını, dolayısı ile hem dinler hem de insanlık tarihi açısından ‘insanlığın ortak öyküsünün yaşandığı’ bir il olduğunu kaydetti.
Hatay’ın böylesi derin tarihi ve zengin bir kültür mirası olmasının beraberinde getirdiği güzellikler olduğunu vurgulayan Lekesiz, ‘Bunlardan biri de zengin bir kültürel çeşitlilik ve zengin bir hoşgörüdür. Yüzyıllardır farklı kültür, inanç ve etnik kökenden insanların bir arada yaşamasının beraberinde getirdiği huzur ve güven ortamından dolayı, Hatay’da insanların yüzü hep güleçtir. Hatay’ın insanları gökkuşağının renkleri gibidir’ dedi.
İlimizin, Türkiye’nin ekonomik hayatına önemli katkılarda bulunduğunu da hatırlatan Lekesiz, ‘İlin sahip olduğu tüm zenginlikleri geleceğe en iyi şekilde aktarmak için ortak akılla yol haritalarını oluşturduk. Bu kapsamda ilin Stratejik Planı, Turizm Master Planı, Lojistik Master Planı, Kırsal Kalkınma ve Tarım Stratejik Planı hazırlandı. Hatay, tüm dinamikleri ile birlikte geleceğe dair hedeflerine ve hayallerine doğru emin adımlarla ilerliyor’ şeklinde konuştu.
Vali Lekesiz, ziyaretin anısına konuğuna, üç dinin sembollerinin yer aldığı ve ilimizdeki hoşgörüyü temsil eden plaket verdi.

iskenderunhaber
iskenderun haber sitesinin haberlerini yayınlayan genel editörü.