Türkiye’nin İşgücü Röntgeni Çekildi

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kapsamlı İşgücü Piyasası Talep Araştırması’nı tamamladıklarını belirterek “Araştırma kapsamında 53 bin işyerini ziyaret ederek işgücü piyasasının röntgenini çekmiş olduk” dedi.
İstihdamın artırılması ve işsizliğin azaltılması konularında çalışmalarına devam eden Türkiye İş Kurumu, Türkiye genelinde işgücü piyasasının talep boyutunu tespit edebilmek amacıyla yapılan 2012 yılı ikinci Dönem İşgücü Piyasası Talep Araştırması’nı tamamladı. 2012 yılı Eylül ve Ekim aylarında 81 ilde işgücü piyasası araştırmasını gerçekleştiren kurum bu çalışmayla Türkiye’deki iş gücünün yapısını, çalışanların mesleki dağılımını, işgücü piyasasında ihtiyaç duyulan eğitim ve beceri durumlarını, 2013 yılında iş gücü piyasasında beklenen değişimleri tespit etti.
Türkiye’de birçok açıdan bir ilki temsil eden İşgücü Piyasası Araştırma sonuçlarına değinen İŞKUR Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı, ülke genelinde yaklaşık her 100 işyerinden 15’inde açık iş olduğunu ve 2012 yılı içerisinde her 100 işyerinden 20’sinde eleman temininde güçlük çekildiğini belirtti. Yazıcı, işverenlerce eleman temininde güçlük çekilmesinin nedenlerini yüzde 54, yeterli beceri ve niteliğe sahip eleman bulunamaması yüzde 27, önerilen ücretin beğenilmemesi ve çalışma ortam ve koşullarının beğenilmemesini yüzde 26 oranında olduğunu belirtti.

PAYLAŞ

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here