Oda Ve Borsa Seçimleri 3 Ay Ertelendi

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay, oda ve borsa seçimlerinin Bakanlar Kurulu tarafından ertelenmesinin doğru bir karar olduğunu söyledi.
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda daha önce 12 Şubat’ta yapılması planlanan seçim için çalışmalarını sürdüren adaylar açısından seçimlerin 3 ay ertelenmesini olumlu bir gelişme olarak açıklayan UTİB Başkanı İbrahim Burkay, daha demokratik ve katılımcı bir süreç yaşanması için önemli bir adım atıldığının kanaatinde olduğunu belirtti. Özellikle TOBB’un uzun süre üzerinde çalıştığı şirketlerin ekonomik faaliyetlerinin sınıflandırıldığı NACE sistemi sonrasında mesleki komite yapılarında karmaşa ve itirazlar yaşandığını hatırlatan Burkay, “Yaşanan süreçte Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bununla ilgili 18 bin şikayet gitti. Belirsizliğin tam olarak ortadan kalkmadığı bir tarihe seçim koymak, aday olmak hatta oy kullanmak isteyen herkesi sıkıntıya soktu. Alınan erteleme kararıyla birlikte aynı meslek grubunda faaliyet gösteren şirketlerin farklı komitelere dağıtılmasına yönelik itirazlar çözümlenebilir. Oy kullanmak isteyen üyelerin gerekli bürokratik işlemlerini tamamlayabilmesi ve aday olacak kişilerin daha iyi hazırlık yapabilmesi de sağlanmış olacak. Ülkemiz ve iş dünyamız için hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) de yeni meslek gruplandırmalarına ilişkin yapılan itirazların sağlıklı bir şekilde değerlendirilebilmesi adına oda ve borsa seçimlerinin ertelenmesi için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na başvurmuştu.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here