Hakkari’de Bir Ahırın Üzerine Çığ Düştü

Hakkari üzerine çığ düşen ahırdaki hayvanlar kurtarılırken, 3 ayrı aile ise çığ tehlikesi yüzünden evlerini boşaltmak zorunda kaldı.
Yoğun kar yağışı nedeniyle birçok köy ve mezra yolunun ulaşıma kapandığı Hakkari’de karla karışık yağmur, beraberinde çığ oluşuma neden oldu. Berçelan Mahallesi’nde, geçimini hayvancılıkla sağlayan 7 nüfuslu Hamit Kahraman’a ait ahırın üzerine çığ düştü. Ahırın zarar görmesi üzerine içeride kalan büyükbaş hayvanlar, çevrede yetişen mahalle sakinleri tarafından kar yığınları kaldırılarak tek tek kurtarıldı. Ancak ahırda bulunan birçok tavuğun ise halen çığ altında bulunduğu belirtildi.

3 AYRI AİLE EVLERİNİ BOŞALTMAK ZORUNDA KALDI
Evleri ahırın bitişiğinde bulunan aynı aileden Hamit, Hüsnü ve Rahmi Kahraman isimli vatandaşlar ise, çığların belirli aralıklarla inmesi nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldı. Tehlikede bulunduklarını belirten aileler, yakınlarının evlerine sığındıklarını belirttiler.
Evlerinin tepenin altında bulunduğu için her yıl çığ tehlikesi yaşadıklarını belirten aileler, çığların halen inmeye devam etmesi nedeniyle evlerini ederek yakınlarının yanlarına sığındıklarını belirttiler.
Öte yandan, aynı bölgede 2006 yılında çığ düşmesi sonucu bir ahır çökerken, enkaz altında kalan onlarca küçükbaş hayvan ise telef olmuştu.

PAYLAŞ

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here