Görele Müftülüğünden “yüz Yüze Vaaz” Kursu Devam Ediyor

Giresun’un Görele İlçe Müftülüğü’nce, Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilatında cami içi din hizmetleri kapsamında yürütülen hizmetlerin etkinlik ve verimliliğinin artırılması, hizmet kalitesinin yükseltilmesi amacıyla cami görevlilerinin usulüne uygun vaaz edebilmesi için “İrşat yönetimi olarak vaaz ve hitabetin anlamı ve önemi kursu” veriliyor.
İlçe Müftülüğü Konferans Salonu’nda verilen kursa, il merkezinde görev yapan 24 imam-hatip ve müezzin-kayyım katılırken, 14 Ocak‘ta başlayan kurs 31 Ocak’ta sona erecek.
İlçe Vaizi Aytekin Topal’ın verdiği hizmet içi eğitim kursunda din görevlilerine ders anlatımı sinevizyon, görsel ve bilgisayar destekli olarak gerçekleştiriyor.
Kursla ilgili konuşan İlçe Müftüsü İsa Kaynak, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, bütün din görevlilerinin kendi camilerinde vaaz vermesi projesi kapsamında, Müftülüğümüz tarafından din görevlilerine böyle bir kurs açmayı uygun bulduk” dedi.
Kursa 24 din görevlisinin katıldığını ifade eden İlçe Müftüsü İsa Kaynak, “Bu kurslarda din görevlilerine İslam’da vaaz ve hitabetin önemi, yetişkin din eğitimi, vaaz hazırlama ve sunmada temel ilkeler, vaazlarda Kur’an-ı Kerim’den ve meallerden yararlanma esasları, vaazlarda hadislerden ve hadis kaynaklarından yararlanma esasları, vaaz ve hitabette farklı durumları ve olayları gözetme, vaaz ve irşatta etkili iletişim, vaizin dini rehberlik ve danışmanlık rolü ve din hizmetlerinde sorun çözme becerisi ve örnek vaaz uygulamaları gibi konularda kursiyerlere bilgiler veriliyor” diye konuştu.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here