Balıkesir Valisi Ahmet Turhan:

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ tarafından düzenlenen “Temel eğitim okullarımızın sorunları” konulu değerlendirme toplantısında okul müdürlerinin büyük bir sorumluluk altında olduğunu dile getiren Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, “Hedefimiz, eğitimde Türkiye birincisi olmak” dedi.
Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ tarafından düzenlenen “Temel eğitim okullarımızın sorunları” konulu değerlendirme toplantısı Kız Meslek Lisesi Toplantı Salonu’nda yapıldı. Toplantıya Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Vali Yardımcısı Selda Dural, İl Milli Eğitim Müdürü Sabri Caner ve okul müdürleri katıldı. Toplantıda, öğrenci durumları, okulların ihtiyaçları ve eğitim sisteminde yapılan değişikliklerin yürütülmesi, sorunların çözüm yolları değerlendirildi.
Milli Eğitimde çok ciddi değişimler olduğuna değinen Vali Turhan, “Balıkesir bu süreci çok sıkıntılı atlatmadı. 4+4+4 sisteminde eksiklerimiz var. Bu yıl bu eksikliklerimizin giderilerek gerekli düzenlemeleri biran önce yapmalıyız. Şeffaf olarak, herkesin görüşünü alarak, okullarda velilerle toplantılar yaparak, yaz aylarında gerekli tadilatların yapılması öncelikli olmalıdır” diye konuştu.
Balıkesir’de eğitim seviyesinde hızlı bir düşüş yaşandığını da dile getiren Vali Ahmet Turhan, “Hızlı bir yükseliş ile şok tedavisi yapmalıyız. Mazeretimiz yok, kendimize çeki-düzen vermeliyiz. Gerekli çabayı gösterip, fedakarlık yaparak 1-2 yıl içerisinde ilk 15’lere gelmemiz gerekir. Orta vadede ilk 3, uzun vadede Türkiye 1’incisi olmak hedefimiz olmalı. Önümüzdeki yıldan itibaren okul müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Şube Müdürlerimiz performans denetimine tabi tutulacak. Performansı yüksek tutmak için, okullar arası rekabeti gerçekleştirmeliyiz. Bu amaçla yarışmalar yapılabilir, her bir öğrenci fiili olarak sosyal etkinliklere yönelmelidir. Sosyal ve sportif faaliyetler, okul içi bilgi yarışmaları, veli ziyaretleri, Okul Aile Birliği toplantıları ve sınav başarıları performans değerlendirmesindeki kriterler arasındadır” dedi.
Eğitimdeki ihmalin toplumsal sorun olarak ortaya çıktığını ifade eden Vali Turhan, “Eğitim bizler için önemli. Her zaman yanınızda olduğumuzu bilmelisiniz. Her sıkıntıda bana ulaşabilirsiniz. Balıkesir önümüzdeki süreçte gıpta edilen bir il olmalı. Ciddi bir öğretmen açığımız, derslik açığımız yok. Bu yıl itibariyle Merkeze üç okul planlıyoruz, ciddi bir rahatlama sağlayacak. Mevcut imkanlarla en üst seviyede kaliteyi yakalamalıyız. Sizlerin görüşleri, önerileri bizler için önemli” şeklinde sözlerine son verdi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here