Balıkesir Sanayi Odası’nda 89 Üyeye Teşekür Plaketi Verildi

Balıkesir Sanayi Odası ocak ayı toplantısı ile 2009 ve 2013 yılları arasındaki hizmetleri değerlendirdi. Sanayi Odası Meclis Başkanı Rona Yırcalı, oda seçimlerine değinerek, “yapılan çalışmaların karalayıcı değil düzeltici hizmete dönük olması gerektiğini söyledi.
Balıkesir Sanayi Odası Ocak ayı toplantısında oda seçimleri konuşuldu. Sanayi Odası Başkanı Ahmet Kula’nın 2009 ve 2013 yılları arasında odanın faaliyetlerini anlatan slayt sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından konuşan Sanayi Odası Meclis Başkanı Rona Yırcalı, “Tabiatı ile yeni bir döneme girilmesinden dolayı söylenen sözler var. Bunun son meclis olacağını düşünüyorduk ama olmadı. Seçim startı verilmiştir Balıkesir’imizde ve Türkiye’de. Balıkesir Sanayi Odası’nda da Ticaret Odası’nda da iki grubun yarışacak. Önümüzdeki aylarda mevzu bahis olan bu çalışmalarda Balıkesir Ticaret ve Balıkesir Sanayi Odası Başkanlığı’na Sanayi Odası’nın yönetim kurulu üyesi olan genç bir arkadaşımız yola çıktı. Biz Balıkesir Sanayi Odası olarak imkanları yetiştirmek ve bunu kamu vazifesi olarak sunulmuş olmasından memnunuz. Tabiatı ile Balıkesir Ticaret Odası Meclisindeki arkadaşlarımızda kendi görüşlerini öne sürerek çalışma yapmaktadır. Her ikisine de başarılar diliyoruz.
İsmail Uğur arkadaşımız meclis üyesi arkadaşımızdır. Balıkesir Sanayi Odası’nda başkanlık yapmak ve burada vazife almak üzere yola çıkmıştır. Bunu kamuoyundan da medyadan da görüyoruz. Böyle bir genç arkadaşımızın vazife almasını ve vazife almak için yola çıkmasından memnun olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bana ve Ahmet Kula Bey’e rakip olarak çıkmasını bir tarafa bırakarak, Balıkesir Sanayi Odası Meclis Başkanı olarak, bu odayı kurmuş bir arkadaşınız olarak iftihar ettiğimi söylemek istiyorum. Arkadaşımızı biz meclis üyesi olarak vazifeye aldık, kendisinin daha yüksek vazifelere de talip olmasının bu çatı altında bulunan her arkadaşımız gibi kendisinin de hakkı olduğunu söylemek istiyorum.Biz tecrübe ile gençlerin enerjisini her zaman bir araya getirmeye çalışıyoruz. Bildiğiniz gibi her dönem yaptığımız meclis üyesi seçimleri ile meclisin yüzde ellisini değiştirdik. Meclisimizin yaş gittikçe düşmektedir Bunun böyle olmasını istedik. Senelerden beri her dönemde değişime, ileriye gitmeye, yeniliğe açık olduk” dedi.
Balıkesir Sanayi Odası Meclis Başkanı Rona Yırcalı, oda seçimlerine siyasi partilerin ve sendikaların müdahale etmemesi gerektiğini söyleyerek, eleştirilerin karalayıcı olmaması gerektiğini söyledi. Yırcalı, “Müesseselerin, şahsım ve oda arkadaşlarım başta olmak üzere, odaların manevi şahsiyetlerini kötüleyici karalayıcı girişimler ve sözler bulunmanın yalnız bu seçim için değil her seçim için doğru olmadığına inanıyorum. Bunlar bizim gibi insanlar üzerinde durmaz. Bunlar deryanın üzerindeki çöpler gibidir. En ufak bir rüzgarda dağılırlar, ama sözler kalabilir. Biz baştan yola çıkarken, oda arkadaşlarımızla başkanlık divanı arkadaşlarımızla bir deklarasyon yaptık. Yaklaşmakta olan seçimlere siyasetin girmemesi yönündeydi. Gene bunun doğru olduğunu düşünüyoruz. Bunları söylerken İsmail arkadaşımızı hedef alarak söylemiyorum. Son meclis olduğu için bunları söylüyorum ve bundan sonraki meclislerde de ifade etmek istiyorum. Bu gelişmeler de o günden bugüne bunun doğru olmadığını bize gösterdi. Bunu kamuoyundaki tesirleri bakımından söylemedik. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından çıkartılan seçim yönetmeliğine 43. maddesinde siyasi partilerin ve sendikaların oda seçimlerinde faaliyet göstermemesinin öngördüler, ilgili arkadaşlarımız değerlendirdiler muhakkak. Bu tip yaklaşımlarda ben ve diğer arkadaşlarım yapılan karalamalara cevap vermedik bugüne kadar. Biz kendi yapacağımız çalışmalar ile cevap verilmesini uygun gördük. Ama şahsi olarak yapılan yanlış hücumlara da tabiat ile seçimlerden önce yada seçimlerden sonra hakkımızı arama hakkımız olduğunu ifade etmek istiyorum.
Balıkesir’e getirmek için harekete geçtiğimiz iki bakanımızın gelmesinin bir nevi önlendiğini ifade etmek istiyorum. Buraya Ulaştırma Bakanımız ve Maliye Bakanımız gelseydi bizlere bir faydası var mıydı? Hani resim çektirdiğimiz falan söyleniyor ya var mıydı? Ulaştırma Bakanımız gelseydi, Lojistik Köyümüz hakkında oradaki üst geçidin yarım kalması açısından, Balıkesirimizi ilgilendiren Bandırma Limanı gibi bir çok konu ele alınsaydı fena mı olurdu? Bundan en çok eski valimiz hayıflanmıştı. Maliye Bakanımızın gelmemesinden de şimdiki valimiz çok hayıflandı. Maliye Bankımızın gelmesi ile bizim mali konularımızla, kanunlarla sorunlarımızın bir kaçını dile getirseydik fena mı olurdu değerlendirmenize bırakıyorum. Müddet de uzadığı için bundan sonra yapılacak çalışmaların daha seviyeli, şahıslardan uzak, hizmete dönük, karalayıcı değil düzeltici, yapılan hizmetleri değerlendirici olmasını bu odaya, bu ile, bu bölgeye, bu ülkeye faydası olacağını ifade ediyorum” dedi.
Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Ahmet Kula ve Meclis Başkanı Rona Yırcalı, oda yönetimine ve oda üyelerine teşekkür plaketi verdi. Toplam 89 üyeye plaket verilirken, toplantının sonunda hatıra fotoğrafı çektirildi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here