Abd’li Yetkililer Ankara’da Suriye’yi Masaya Yatırdı

ABD’nin Suriye Büyükelçisi Robert Ford, “Kuveyt’teki konferansa bir grup gönderiyoruz. Diğer ülkelerinde delegasyon göndermelerini umuyoruz. Bütün ülkeler Suriye’deki insanlık dramını durdurmak için birlikte çalışmak zorundalar” dedi.
Amerika’nın Suriye Büyükelçisi Robert Ford, Amerika Nüfus, Mülteciler ve Göçten Sorumlu Dışişleri Bakanı Yardımcısı Anne Richard ve Amerika Demokrasi, İnsani Yardımdan Sorumlu Yönetici Yardımcısı Nancy Lindborg Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği’nde basın toplantısı düzenledi. Ford, İslahiye’de Suriyeli vatandaşların kaldığı çadır kenti ziyaret etiklerini ve bu kamptan etkilendiklerini söyledi. Ford, Türkiye’nin Suriye vatandaşlarına olan yardımlarından dolayı müteşekkir olduklarını ifade etti.
İnsani Yardımdan Sorumlu Yönetici Yardımcısı Lindborg, birçok ülke ile birlikte çalıştıklarını belirterek, yardımlarını Suriye’ye ulaştırılmasına önem verdiklerini söyledi. Lindsborg, “Kadınlar ekmek bulmakta zorluk çekiyorlar. Birçok fırın kapalı durumda. Bu da Suriyeli ailelerin derinden etkiliyor. Bu yüzden 210 bin kişiye 5 ay boyunca günlük ekmek ulaştıracak yeni bir programı açıklamaktan mutluyum. Halep’te bulunan 50 fırıncı ile çalışacağız. Bu yardım 220 milyon dolarlık yardımımızın bir parçasıdır” dedi.
Mülteciler ve Göçten Sorumlu Dışişleri Bakanı Yardımcısı Richard ise, Suriye’den kaçışların arttığına dikkat çekerek, resmi rakamların bütün gerçekleri yansıtmadığını dile getirdi. ABD’nin en üst düzeyde Birleşmiş Milletler ve uluslararası organizasyonlar vasıtasıyla Suriye’den kaçanlara yardım ettiğini vurgulayan Richard, Suriyelilere gıda yardımı yaptıklarını kaydetti. Richard, “Çocuklara yardım yapıyoruz. Dün kampta çocukların ayaklarında botların olduğunu görmekten çok mutlu olduk. Çocuklar çok mutluydu. Suriye krizinden etkilenen insanlara yardım ediyoruz. Hijyen kitleri dağıtımı için yardım sağlıyoruz” şeklinde konuştu.
Türkiye’nin katkılarının önemli olduğunu söyleyen Richard, “Türkiye tek başına bu krizle başa çıkmak zorunda değildir. Amerika, bölgede ne olduğuyla alakadar, uluslararası yardımda ana rolü oynuyor ve Suriyelileri misafir eden ülkelere yardım ediyor. Birleşmiş Milletler’in yardım konusunda liderliği önemli ve etkili olacaktır” ifadelerini kullandı.
Bir gazeteceninin Türkiye’nin maddi ve manevi yardım konusunda şikayetlerini hatırlatması üzerine Richard, “Amerika’nın bu tür şiddette nasıl yardım edeceğini Türk hükümeti bilmektedir. Türkiye’nin sınırlarını Suriyelilere açık tutmasından dolayı müteşekkiriz. Türkiye hükümeti ile Suriyelilerin Türkiye sınırları içindeki durumu konusunda çalışıyoruz” cevabını verdi.
Bir gazetecinin “Kaç tane insanın ekmek ihtiyacını karşılayamıyor?” sorusu üzerine Richard, “Yardımları en çok hasar gören şehirlere yapıyoruz. Birleşmiş Milletler, uluslararası kuruluşlar ve Suriye insani yardım kuruluşları ile birlikte çalışıyoruz. İnsani yardım sağlamak için zor bir çevre. Ülke içi şehirlerinden ayrılmak zorunda kalan insanların sayısı 2 milyon” dedi.

“SURİYE REJİMİ AYAKTA KALDIĞI SÜRECE VAHŞET SÜRECEKTİR”
Esad rejiminin Suriyeli insanların gıdaya ulaşmalarını engelledikleri için kınadığını dile getiren Ford, “Suriye rejimi ayakta kaldığı sürece vahşet sürecektir. Suriye’nin birçok yerinde yiyecek sıkıntısı var. İlişkide olduğumuz insanlar, acil olarak tıbbi yardıma ihtiyaçları olduğunu söylüyorlar” diye konuştu.
Ford, 600 bin Suriyeli ülkeden kaçtığını, 4 milyon Suriyeli krizden derinden etkilendiğini belirterek, “2 milyon insan da evlerini kaybetti. Burada büyük bir insanlık dramı var. Kış ayında bu konulara odaklanmamız gerekiyor” dedi.
Suriyelilere yardım için Ruslarla görüşüp görüşmedikleri sorulması üzerine Ford, Rus hükümeti ile düzenli olarak görüştüklerini ifade etti. Ford, “Kuveyt’teki konferansa bir grup gönderiyoruz. Diğer ülkelerinde delegasyon göndermelerini umuyoruz. Bütün ülkeler Suriye’deki insanlık dramını durdurmak için birlikte çalışmak zorundalar” dedi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here