Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarına Dikkat

Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Dr. Beytullah Ersoy, üst solunum yolu enfeksiyonlarında vatandaşların gelişigüzel ilaç kullanmamaları gerektiğini söyledi.
Yılmazer Hastanesi KBB Uzmanı Dr. Beytullah Ersoy, havaların soğuk olmasıyla birlikte soğuk algınlığının sık görülmeye başlandığını belirterek, “Soğuk algınlığına önlem olarak biz hekimler genellikle vatandaşlarımızın özellikle giyim kuşamlarına ve yediklerine dikkat etmelerini istiyoruz. Kış aylarında en çok tüketilmesi gereken meyve ve sebzeler her bütçeye uygun olarak çeşitleriyle bulunuyor. Soğuk algınlığıyla bize başvuran hastalarımıza ilaç yazıyoruz. Yazılan bu ilaçlar kişinin bünyesini düzenlemesi ve vücut ağrılarını gidermesi için kullanılıyor. Diğer yandan soğuk algınlığına yakalanan kişi ortalama 6 veya 7 gün bu rahatsızlığı geçiriyor” diye konuştu.
Soğuk algınlığına yakalanmamak için vatandaşların meyve ve sebze türlerini fazlaca tüketmesinin önemli olduğunu anlatan Dr. Ersoy, yine soğuk algınlığına yakalanan kişilerin gelişigüzel ilaç kullanmamaları gerektiğini söyledi. Ersoy, bakkallarda satılan “Aferin” türü ilaçların bazen kişilerde tansiyonu ve kalp rahatsızlıklarına neden olabileceğini hatırlattı.

PAYLAŞ

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here