Vali Lekesiz: "yeni Arkeoloji Müzesi, Hatay’ın Tarihine Işık Tutacak"Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, yapımı devam eden arkeoloji müzesinin Hatay’ın tarihine ışık tutacağını söyledi.
Sayısız tarihi ve kültürel mirasın korunması, sergilenmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla Maşuklu beldesinde yapımı devam eden arkeoloji müzesi, mozaik sergi alanı açısından dünyanın en büyük müzelerinden biri olacak.
Müzenin inşaatında incelemelerde bulunan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, yeni müzede sergilenecek eserlerin taşınması, teşhiri, tanzimi ve restorasyonu görevini üstlenen özel firma yetkilisi Restoratör Celal Küçük’ten yapılacak çalışmalarla ilgili olarak bilgi aldı.
Ardından bir değerlendirme yapan Vali Lekesiz, yeni arkeoloji müzesinin, sergilenecek eserler bakımından Türkiye’nin en büyük arkeoloji müzesi olacağını ve arkeolojiye merak duyan herkeste derin bir heyecan uyandıracağını ifade ederek, ‘Müzede büyük bir sergi mekanına kavuşacağız. Burada sergilenecek eserler görsel anlamda ziyaretçilerini büyülerken Hatay’ın tarihine de ışık tutacak” dedi.
İncelemelere, Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, İl Özel İdare Genel Sekreteri Muhittin Şahin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Yavuz Açıkbaş, Antakya Arkeoloji Müzesi Müdürü Özcan Şimşek ve diğer ilgililer katıldı.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × 4 =