Tokat Belediyesi, İşçilere Enflasyon Oranı Üzerinde Zam Yapacak

Tokat Belediye Başkanı Adnan Çiçek, belediye işçilerine enflasyon artışlarının üzerinde bir artışı yansıtacaklarını söyledi.
Tokat Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri devam ediyor. Toplu iş sözleşmesi görüşmelerini değerlendiren Başkan Çiçek, 2 yılda bir işçilerle toplu sözleşme imzaladıklarını kaydetti. Belediye olarak Yerel-Sen üyesi olduklarının altını çizen Başkan Çiçek, bundan sonraki süreçte Tokat Belediyesi adına bu görüşmelere Yerel-Sen’in katılacağını ifade ederek, “6-7 Şubat tarihlerinde sözleşmeyi imzalamış olacağız. Şuana kadar belediye ile işçi sendikası arasında sıkıntı yaşamadık. Sürekli ortak noktada buluşma imkanı sağladık. Ümit ediyorum ki bu toplu sözleşme görüşmelerinde işçilerimizin memnun olacakları düzeyde bir sözleşme imzalanır düşüncesindeyiz. Enflasyon artışlarının üzerinde bir artışı yansıtmış olacağız. 2004 yılı öncesinde bizim yaklaşık olarak 400’ün üzerinde işçimiz vardı. Şu anda bu işçi sayısı 170’e kadar düştü. Biz hiç kimseyi belediyeden işçi olarak çalışırken mağdur ederek ne çıkarttık nede başka kurumlara gönderdik. Bunların tamamı yaş haddini doldurarak mutlu bir şekilde emekli oldular” dedi.
Başkan Çiçek ayrıca, imar planı revizyonu konusunda yapılan çalışmalarda sona yaklaşıldığını açıkladı. Revizyonda inşaat sektörünü ilgilendiren birkaç husus olduğuna dikkat çeken Başkan Çiçek, “Bunlardan birincisi şuana kadar yapmış olduğumuz tüm plan tadilatlarını planımıza işlemiş olacağız. İkinci olarak dağınık olan plan notlarımızı bir kitapçık şeklinde toplayacağız. Plan notlarımızda inşaat sektörünün önünü açacak yeni uygulamalar söz konusu. Ayrıca kentsel dönüşümü sağlayıcı imar iyileştirmesi yapıyoruz. Kentsel dönüşüm ya da gece kondu bölgelerimizin ötesinde bir imar artışı söz konusu değil. Bu bir rant dağıtma olayı değil. Kentsel yenileme olayı” diye konuştu.

ESKİ TOKAT SİGARA FABRİKASI ARAZİSİ
Eski Tokat Sigara Fabrikası’nın yeri ile ilgili sorulara cevap veren Başkan Çiçek, belediye meclisinde imar tadilatı taleplerinin reddedilmiş olduğunu hatırlatarak, “O bölge şehrin gelişim alanında gözüyor. Elbette ki zaman içerisinde orası imar değişikliği yaşamak zorunda. Yani sanayi olarak kalması çevre düzeni planına göre çok fazla gözükmüyor. Ama arsa sahipleri ile belediyenin buluşabileceği ortak bir noktada sanayi olan mevcut olan imar durumunun başka türlü değerlendirilmesi söz konusu olabilir. Kamunun elinde olması imar değişikliği konusunda rahatlık sağlar ama kamunun eline orası nasıl geçebilir? bunu da zaman gösterecek. Ya da özel sektörün elinde ise özel sektörün daha fazla kamu yararı gözeterek getireceği bir plan teklifine meclis hala sıcak bakıyor. Bunu da belirtmek istiyorum. Ama şuan bunları konuşmak biraz erken diye düşünüyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.
Başkan Çiçek ayrıca basında yer alan elektronik su sayaçları ihalesiyle ilgili haberlerin gerçeği yansıtmadığını, sonuçlanmamış bir ihalenin sonuçlanmış gibi göstererek bunun arkasında bir şeyler aramanın basın kuruluşlarına yakışmadığını sözlerine ekledi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here