Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Gönül Elçileri’ projesi ve koruyucu aile hizmetinin tanıtılması, Ünye’de Kaymakam Mustafa Demir’in eşi Türkan Demir’in himayesi ve öncülüğünde gerçekleştiriliyor.
Ticaret Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa Kaymakam Mustafa Demir ve eşi Türkan Demir, Jandarma Komutanı Binbaşı Ahmet Koçdemir, Ünye İlçe Emniyet Müdürü Ömer Akar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.
Ünye Kaymakamı Mustafa Demir, programda konuşma yaparak, devletin sosyal anlamda çocukların barınması, dış etkenlere karşı korunması gibi hususlarda üzerine düşeni yapmaya çalıştığını ancak bunu yaparken aile içinde ki sıcak ilişkileri ve aile sevgisini veremediğini belirtti. Demir, “Ailesi bakımından terk edilen veya herhangi bir sebeple anne ve babası öle çocukların sosyal hizmetler bakımında devlet adına sahiplenilmesi asli bir görevdir. Bu görevi yerine getiren devlet çocuklar için bakım ve koruma yurtları açmıştır. Bu yurtlar da 2828 sayılı Kanun’un verdiyi yetkiyle çocukların barınması, dış etkenlere karşı korunması sağlanmaktadır. Yurt ve yuvalarında hiçbir maddi sıkıntısı olmayan bu çocukların asıl ihtiyacı sevgi ve sıcak bir aile ortamıdır. Hiçbir aile insanın kendi ailesinin yerini tutamaz. Ancak elde hiç olmayan bir şeyin olması, olmamasından daha iyidir. Ülkemizin geleneksel aile yapısının bu tür çocukların terk edilmesine ve ailenin parçalanmasına müsaade etmemektedir. Ancak zamanımızda ailelerin gerek kendi ilinden, aşiretinden obasından ayrılıp gurbete çıkması, gerekse binlerce yıllık geleneklerini sebepsiz, anlamsız çağ dışı bulması ile parçalanmış aile ve terk edilmiş çocukların sayısı her geçen gün artmaktadır. Kurumlarımızda yetişen çocuklar yetişme esnasında anne ve baba şefkatinden yoksun ve mahrum kalmaktadır. Bundan dolayı gelecekte de geleceğe güvenle bakamamaktadır. Böyle bir genelleme yapmak ve kural koymak asla hakkım değildir. Ancak insanın doğal yapısı gereği aile şefkatinden mahrum kalanlar maalesef eziklik duymaktadırlar. Gelecek için de çevreyle ilgili iyi bir iletişim kuramamaktadırlar. Gece gök gürlediğinde, köpek havladığında sarılacak bir yürek bulamamanın ne olduğunu bilmeyenler nereden bilecekler ki! Ağladığında gözyaşını silen, ateşlenince alnına havlu koyacak anne nereden bulacak ki! O çocukların tek eksiği toplumsal ilişki ve sevgidir. En önemlisi güvendir. Öz anne ve babasına karşı duyduğu öz güveni nasıl test edebilirsin sorusudur bu. Bu güveni samimiyet ile saygı ile iyi niyetle tekrar yerine getirebiliriz” dedi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here