Fransa’da İzmir Rüzgarı

Yerel yönetim reformu, AB ile ilişkiler ve EXPO sürecinde çeşitli temaslar yapmak üzere Fransa’nın başkenti Paris’e giden CHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, özellikle 2014 ve 2015 yıllarının Türk siyaseti açısından önemine değinirken, kültür kenti Paris’te üç gün boyunca İzmir rüzgarı esti.
Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Devlet Reformu, Yerelleşme ve Kamu Hizmeti Bakanı Marylise Lebranchu, Rhône-Alpes bölgesi Başkan Vekili Bernard Soulage, Siyaset Bilimci ve CAP danışmanlık şirketinin Başkanı Stéphane Rozes, Fransa’nın en genç milletvekillerinden ve aynı zamanda Annonay Belediye Başkanı Olivier Dussopt ile gerçekleşen temaslarında, Türkiye’nin Fransa ile var olan tarihi dostluk köprüsünün çeşitli siyasi yaklaşımlara mahkum edilmemesi gerektiğini söyledi.
Başkan Tartan, Fransız bakan ve belediye başkanlarına İzmir’de Konak Belediyesi semt merkezlerinde üretici kadınları tarafından yapımı gerçekleştirilen hediyelik eşyaları takdim etti. İki dönem İzmir milletvekili olarak görev yapan ve TBMM bünyesindeki Türkiye-Fransa Parlamentolar arası dostluk grubunun kurucuları arasında yer alan Hakan Tartan üç günlük gezi sırasında “Bakan ve Devlet adamı” kimliği ile ön plana çıkarken bir yandan İzmir’in tanıtımını yaptı, bir yandan da Expo sürecinde İzmir için destek istedi.
İzmir ile ilgili çeşitli yayınları da Fransız yöneticilere armağan eden başkan Tartan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Türkiye ile Fransa’nın tarihe dayanan bir dostluk ilişkisi var. Ancak bu dostluk, Ermeni sorunu nedeniyle zaman zaman sancılar yaşıyor. Oysa Ermeni sorunu ayrı bir siyasi konu, Türkiye-Fransa arasındaki sosyal, kültürel ve ekonomik ilişkiler ayrı bir konu. Bugün yönelim yoksa bu sorun doğru irdelenmeli. Gazeteci Hrant Ding’in ölüm yıldönümünde Türk insanı barışa ve dostluğa en güzel mesajı verdi. Türkiye-Fransa arasındaki ekonomik ilişkiler de geliştikçe , Avrupa için de daha sağlıklı ve barışçı bir dünya oluşturulacaktır. “
Fransa’da yerel yönetimler konusunda çeşitli incelemeler yapan Başkan Tartan, buradan elde edilen deneyimleri kent yaşamına aktaracağını söyledi.
CHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın’ın başkanlık yaptığı Fransa’daki yerel yönetimler toplantısına, çeşitli belediye başkanlarını yanı sıra Egeli başkanlar Aydın Belediye Bakanı Özlem Çerçioğlu, Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır ile Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de katıldı.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here