Dekan Eker’den ‘spor Tesisi’ EleştirisiOndokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Eker, İlkadım Kampüsü arka kısmında yapımına devam edilen 2 bin 500 kişilik spor salonuyla ilgili olarak, “Konservatuvar binasının dibine 2 bin 500 kişilik bir spor salonu yapıldı. Irmağa da sıfır ve bizim eğitim öğretim yerine de sıfır noktada. Bunun nasıl olduğunu biz bilmiyoruz. Birden gelindi temel atıldı” dedi.
OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Eker, Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Memduh Erkin ve Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Seylan, OMÜ Konukevi’nde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Fakültenin kurulması için 1999 yılında YÖK’e başvuru yapıldığını ancak kabulün 13 sene sonra Nisan 2012’de kabul edildiğini söyleyen Dekan prof. Dr. Eken, “Geçen 13 yılın ardından, 2013-2014 öğretim yılında en az üç bölüme öğrenci almaya planlıyoruz. Fakültemizin 13 yıllık gecikmeyi avantaja çevirip, hızlı bir şekilde kuruluş ve gelişim aşamalarını tamamlaması planlanmaktadır. Fakültemiz sanatçı, tasarımcı yetiştirerek, Samsun’un kültür ve sanat bakımından gelişmesine katkı sağlayacaktır” diye konuştu.
Samsun Milli Emlak Müdürlüğü’ne ait olan ve eğitim öğretim için OMÜ’ye verilmiş olan arazilerin kendilerinin haberleri olmadan spor tesisleri yapılması için ihaleye verildiğini iddia eden Dekan Prof. Dr. Eken, “Dolgu sahaların olduğu yerlerin bir tarafında konservatuvar binamızın dibine 2 bin 500 kişilik bir spor salonu yapıldı. Yapılan spor kompleksi bizim eğitim ve öğretim binamıza sıfır noktadadır. Bunun nasıl olduğunu biz bilmiyoruz. Birden gelindi temel atıldı ve şu anda da bitmek üzere. Yaptığım bir takım araştırmalara göre de sahil tarafında bulunan dolgu sahalarının diğer tarafına da bin kişilik tribünü, futbol sahası, soyunma odaları olan bir diğer tesis yapılması için ihale yapıldığı ve oranın da elden gittiğini öğrendim” şeklinde konuştu.
Yapılan spor tesislerinin eğitimi olumsuz şekilde etkileyeceğini söyleyen Dekan Eker şöyle devam etti: “Binalarımızın yanında bir spor salonu ve bir stadyum olacak. Raylı sistem durağı anayolun güneyindedir. Kuzeyinde yani sahil yolundan da dolmuşlar geçmediği için maçları takip etmeye gelecek olan 2 bin ya da 3 bin kişilik bir grup, tesislere nereden geçecekler. Yarın bize ‘kampüs içerisinden geçen yolu da alıyoruz. Sizi ikiye bölüyoruz ve yolu alıyoruz’ derlerse bu konuştuklarımızın da hiçbir anlamı kalmayacak. Hedefimiz ve ideallerimiz yolu alınarak ikiye bölünerek sağından solundan kesilerek yok olacaktır. Bunu nasıl engelleyebiliriz konusunda basın mensuplarından da destek bekliyoruz.”
Toplantıya ayrıca 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İsmail Temiz ve İlkadım Kent Konseyi Başkanı gazeteci Osman Kara da katıldı.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

fourteen + 15 =