Büyükşehir Yasası Saruhanlı’da Masaya Yatırıldı

Saruhanlı’da düzenlenen toplantıda, yeni Büyükşehir Yasası masaya yatırıldı. Saruhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Yaralı, yeni Büyükşehir Yasası’nın uygulanması ile Manisa ve ilçelerinin büyük yatırımlar alacağını ifade etti.
Belediyeye ait Üzüm Otel’de düzenlenen toplantıda 13 ilde büyükşehir belediyesi ve 26 ilçe kurulması ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanunun içeriği, belde belediye başkanları ve muhtarlara anlatıldı. Belediye Başkan Yaralı, yasaya yönelik yaptığı konuşmada, Manisa’nın Büyükşehir olmasıyla birlikte il genelinde köy ve beldelerin tüzel kişiliklerinin kaldırılıp, bu yerleşim yerlerinin mahalle statüsüne dönüşeceğini ifade etti. Bu süre zarfında 6360 Sayılı Yasa’ya göre tüzel kişilikleri kalkacak olan yerleşim yerlerinde borçlanma, taşınmaz satışı, personel alımı gibi iş ve işlemlerin izne bağlı olduğunu dile getiren Yaralı, “Tüzel kişiliği aşacak borçlanmalar İçişleri Bakanlığı’nın, tüzel kişiliği aşmayacak borçlanmalar ise bağlı oldukları Belediyelerin meclis kararıyla yapabilecekler. Personel alımı, nakli kesinlikle söz konusu değil. Buna benzer bir takım kısıtlamalar var. Ancak yasanın uygulanmasına başlanmasıyla köy ve beldelerimiz daha çok hizmet alacak. Manisa ve İlçeler daha fazla yatırım alacak” dedi.
Toplantıya, Belediye Başkan Yardımcıları Recep Çımat ve Cevdet Aydın’ın yanı sıra Belediye Yazı İşleri Müdürü İsmet Koç da katıldı.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here