Öğrencilerden Halk Takvimi

Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde bulunan Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri 2013 TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması kapsamında köyleri tek tek dolaşarak, Sakarya nüfusunun büyük bir çoğunluğunun geçimini tarımdan sağlamasından dolayı geçmişte herkes tarafından bilinmesine rağmen günümüzde sadece köylerde yaşayan aile büyüklerinin hatırladığı halk takvimi üzerine çalışma başlattılar.
Öğrencilerden Neşe Gül Özcan; “Tarıma dayalı bir toplumduk, ancak sanayileşmeyle birlikte bu kültürden uzaklaştık. Tarım, gençler için günümüzde önemini yitirdi. Gittikçe tarım toplumu olduğumuzu unutuyoruz” şeklinde konuştu.
Projede çalışan diğer öğrenci Aleyna Pamuklar ise ülkemizin verimli topraklara sahip olmasına rağmen, pek çok tarım ürününü dış ülkelerden ithal ettiğimizi, gençlerin bunların farkında olmalarını, yeni nesillere geçmiş kültürümüzün hatırlatılmasını, bu kültürün sevdirilmesi ve yaşatılmasını istediklerini, bu kapsamda köy köy dolaşıp aile büyükleriyle konuşarak ve köy okullarındaki çocuklara anket uygulayarak çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here