Mutso, Antalya’da Kamp Yapan Takımları Muğla’ya Çekecek

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Başkanı Bülent Karakuş, Ortaca Sarıgerme’de yapacakları 5 futbol sahası ile Antalya’da kamp yapan takımları Muğla’ya çekmek istediklerini belirtti.
16 Şubat’ta meslek komiteleri, 1 hafta sonra da Yönetim Kurulunu seçecek olan MUTSO’da çalışmalar devam ediyor. Yeniden aday olacağı öğrenilen mevcut Başkanı Bülent Karakuş ve yönetim kurulu üyeleri hem seçim çalışmaları hem de yaptıkları faaliyet ve projeleri anlatmak için Ortaca’da üyeler ve gazetecilerle bir araya geldiler.
Kahvaltılı toplantıda yaptıkları projeleri anlatan MUTSO Başkanı Bülent Karakuş, yaptığı açıklamada, “İlimiz herkesin bildiği gibi bin 124 km.lik bir sahil şeridine, yüzde 68’lik orman varlıklarına, dünyanın hiç biryerinde olmayan kültürel zenginliklere sahip. Bunun yanında iklimi ile de ülkemizin adından en çok söz ettiren bölgelerinden biri. Biz turizmdeki sorunları diğer odalarla yaptığımız çeşitli toplantılarda değerlendiriyoruz ve çözüm yollarını gerek Turizm Bakanlığına, gerekse milletvekillerine iletip, onların bu konularda yapacakları şeyleri çözümleriyle birlikte kendilerine iletiyoruz” dedi.
Muğla’daki turizmi 12 aya yaymaya yönelik çeşitli projelerinin olduğunu söyleyen Bülent Karakuş, “Turizmi 12 aya yayma anlamında çalışmalarımız var. Ülkemizdeki tüm üniversitelerin aktivite kulüpleri yıl boyunca çok çeşitli etkinliklerin bir çoğunu kış mevsiminde yapıyorlar. Kış mevsiminde yapılan etkinliklerin ilimize çekilmesi, üniversiteye yönelik paket turlar ve etkinliklerin ilimizde yapılması kışın ölü sezonda turizmi canlandıracağını düşünüyoruz. Ancak ilimizde en büyük eksiklik hizmet sektöründe ve diğer bütün sektörlerde tam bir standartın olmaması. Yani otel, restaurantlarda standart bazı hizmetlerin yer alması zorunlu. Üniversiteli yada yabancı turist Muğla’ya geldiğinde ne ile karşılaşacağını, ne tür hizmet alacağını ve bu hizmtelerde hangi kaliteyi göreceğini mutlaka bilmesi gerekiyor. Bununla ilgilide dünya çapında standartizasyon kuruluşları ile anlaşma yapıp, Muğla’daki hizmet sektörünün standartını belirleme çalışmalarına başlayacağız ve bu standartları sağlayan tesislere yeşil bayrak önerimiz var” diye konuştu.
Turizmin 12 aya nasıl yayabileceğimiz ile ilgili ciddi çalışmalar yapıyoruz diyen Mutso Başkanı, “Bunlardan en önemlisi 03 Şubat’ta açılışını düşündüğümüz Karia yürüyüş yolu projesi. Karia yürüyüş yolu proojesi 800 km.lik bir alanı kapsıyor. Ortaca ilçesinde de daha önceden kullanılan 10 kilometrelik yürüyüş yolu rotası vardı onu da Karia yürüyüş yoluna dahil ettik. Bizim rotaya dahil etmemizle hem Uluslarası fuarlarda, hem de ülkemizdeki fuarlarda bu yol tanıtılacak ve Ortaca’daki 10 kilometrelik yolda kültür yolu olarak tüm dünyadaki yürüyüş yapmak isteyenlerin bilgisine sunulacak. Bu yol Çine Labranda bölgesine, Aydın iline de giren bir yol. GEKA’dan aldığımız destek ve odamızın katkıları ile gerçekleşen bir yol” şeklinde konuştu.
Karia Yolu projesi ile köylerde eğitim çalışmalarına başlayacaklarını belirten Karakuş, “Bu yolun geçtiği köydeki köylülerde bu turizmden katkı sağlayacaklar. Önümüzdeki Pazar köylülerin eğitimine başlıyoruz. Yol güzergahındaki muhtar ve köylülere bu turizmden nasıl pay alabilecekleri ile ilgili eğitim vereceğiz. Turistlere nasıl davranacaklarını, konaklama ile ilgili onlara anlatıp köylülerimize de ekonomik girdi sağlamasını salğayacağız. Ortaca’daki bu yola dahil olan mevkii Dalyan ile Ekincik arasındaki 10 kilometrelik yürüşüy yoludur” dedi.
Bir başka projelerinin de Fuar alanı projesi olduğunu belirten Mutso Başkanı, “Fuar alanı hem Muğla’nın markalaşmasına, hem ürünlerin tatnıtılmasına, hem de bizim dünyada olup biteni çok daha yakından tanıma fırsatı sağlayacak. Fuar alanının bütün çalışmaları bitti sadece kesin irtifa hattı ile ilgili Başbakanımızın imzasını bekliyoruz. İmzadan çıkınca temelini atacak durumdayız” dedi.
Muğla bölgesinin Yörük bölgesi olduğunu belirten Bülent Karakuş, “Geçmişte yörük yaşantısını anlatan bir yörük köyü temalı bir köy projemiz var. Bu köy projesinde de yörük yaşamını birebir gelen ziyaretçilerimiz yerinde görebileckeler. İlimize gelen yaklaşık 8 milyon turistin yüzde 10’unun bu köye ziyaret etmesini planlıyoruz. Bu köyle hem iç kesimlere turizmi çekeceğiz, hem de ilimizin geleneksel yaşantısı olan yörük yaşantısın tanıtacağız” dedi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here