Mevlit Kandili Kutlanıyor

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Kayseri Şube Başkanı Hakan Özcan, ”Kâinatın Efendisi Yüce Peygamberimiz (s.a.v), sadece bir kavme değil, tüm insanlığa son peygamber olarak gönderilmiştir. O’nun doğumu insanlık tarihinin yaşanmış en önemli, en güzel olayıdır” dedi.
Özcan, Mevlit Kandili nedeniyle yaptığı açıklamada, Cenab-ı Allah’a şükürler olsun ki, Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v)‘in dünyaya teşriflerinin yıl dönümü olan Mübarek Mevlit Kandili’nin huzur ve mutluluk içerisinde karşıladıklarını ifade etti. Açıklamasında, ”Kâinatın Efendisi Yüce Peygamberimiz (s.a.v) sadece bir kavme değil, tüm insanlığa son peygamber olarak gönderilmiştir. O’nun doğumu insanlık tarihinin yaşanmış en önemli, en güzel olayıdır” diyen Özcan, şöyle dedi:
”Zira O’nun doğduğu dönemde dünya cahiliye devrinin karanlık girdabında her türlü ahlaki çöküntü içerisindeydi. İnsanlık, Allah’ın (c.c) yolundan uzaklaşmış, iyilik ve güzellik namına hiçbir hadise yaşanmaz olmuş, sosyal hayat çökmüş, kadınlar köle durumuna düşmüş, kız çocukları ise diri diri toprağa verilmekteydi. Yaratılmışların En Hayırlısı Yüce Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in geleceği O’ndan önceki Kutsal Kitaplarda müjdelenmiş, Azhap Suresindeki (Andolsun ki, Resulullah, sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok zikredenler için güzel bir örnektir) ayeti ile tüm insanlığa Allah (c.c) tarafından model olarak gönderilmiştir. O, kendisine daha peygamberlik verilmeden önceki hayatında kendisini tanıyan herkesin güvenini, saygı ve takdirini kazanmış, Bu yüzden müşrikler dâhil bütün Mekkeliler ona (Muhammedü’l-Emin) yani (Güvenilir Muhammed) demişler ve en kıymetli eşyalarını ona emanet etmişlerdir. Daha sonraları O’nun Allah (c.c)’tan alıp insanlığa ilettiği tüm mahlûkata rahmet, şefkat ve barış mesajlarında, insanlık yeninde aradığı huzuru bulmuş, insani duygu ve değerler yeniden kazanılmıştır.”
Son dönemlerde İslam aleminin düştüğü durumun, O’nu anlamamanın en bariz örneği olduğunu ifade eden Özcan, ”Kirli savaşların, işgallerin, etnik çatışmaların ve küresel sömürgeciliğin ortasında kalan Müslümanlar huzurun tadını unutmuş durumda ya da tam anlamıyla unutturulmak zorunda bırakılmışlardır. Âlemlere Rahmet olarak gelen Sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa Hazretlerini sevmek, O’nu gereği gibi anlamak, O’nun manevi mirasına sahip çıkmak; tüm davranışlarımızda O’nun tavsiyelerine göre hareket etmek ile olur. Çünkü O, ümmetine çok düşkün, çok şefkatli ve merhametlidir. Tevbe suresindeki (Andolsun, size içinizden, sizden öyle bir Peygamber gelmiştir ki bir sıkıntıya düşmeniz pek ağır gelir ona, pek düşkündür size, müminleri esirger, rahimdir) ayeti kerimesinden anlaşılacağı gibi ümmetinin sıkıntıya düşmesi O’na çok ağır gelir. Bu duygu ve düşüncelerle bu mübarek günün, milletimizin birlik ve beraberliğine, güzel vatanımızın huzur ve mutluluğuna, kalplerimizin O’nun merhamet, hoşgörü, şefkat ve muhabbetiyle süslenmesine, onun ahlakıyla ahlaklanmasına ve bütün İslam aleminin huzuruna vesile olmasını diliyor, Mevlit Kandilinizi en samimi duygularla kutluyorum” dedi.

PAYLAŞ

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here