Gönül Elçileri Projesi Tanıtıldı

2 yaş aralığında kaliteli zaman geçirilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Ülke genelinde 81 ilde aile eğitimleri ile ilgili açılmış kurslar var. Düzce’de de bu eğitimleri gerçekleştiriyoruz. Çocukların karakter eğitimi çok önemli. Bir çocuğun ilk 6 yılı altın yılları olarak değerlendiriliyor. Bir çocuğun terbiye eğitimi anne ve baba adaylarının doğru seçilmesiyle başlar. Çocukların beyinleri ilk 2 yıl bir bilim adamınınkinden 2 kat daha hızlı çalışır. Bu dönemde çocuklarla kaliteli zaman geçirilmeli. Kendisiyle barışık, sağlıklı, özgüveni yüksek, sorunlarını çözebilen, zorluklar karşısında yılmayan çocuklarımız olsun istiyoruz. Bunların olabilmesi için örnek anne babalara ihtiyaç var. Anne baba terbiyeli, sabırlı, tutarlı ve kararlı olmalı” diye konuştu.
Düzce Müftülüğü görevlisi Hatice Akyüzoğlu ise Hz. Muhammed (SAV)’inde yetim olduğunu hatırlatarak “Peygamber efendimiz anne ve babasından yoksun büyüdü. Onu amcası, yengesi sahiplendi. Allah son elçisini sevgisiz ve himayesiz bırakmadı. Diğer yetimlerin sevgisiz ve himayesiz olmasını ister mi? Allah yetime iyi davranana cennet vaat eder. Yerdekine merhamet etmeyene gökteki de merhamet etmez. Bunu unutmayalım” şeklinde açıklama yaptı.
Emniyet Müdürünün eşi Süheyla Gezer, devlet korumasında olan çocukların sevgiye ve ilgiye ihtiyaç duyduğunu ifade ederek, “Bir çocuğun sağlıklı gelişmesi aileye bağlıdır. Devlet korumasında olan, yurtlarda barınan çocuklar bizim çocuklarımız. Sevgiye ve ilgiye ihtiyaçları var. Gözlerine baktığınızda bu ihtiyacı hissedebilirsiniz. Gelin onlara yuva olalım. Sevgisiz, ilgisiz ve şefkatsiz büyümesinler” dedi.
Toplantının kapanış konuşmasını ise Valinin eşi Aysel Yılmaz yaptı. Yılmaz Düzce’de ilgiye muhtaç 160 çocuğun bulunduğunu belirterek “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Sayın Başbakanımızın eşi Emine Erdoğan’ın katkılarıyla böyle bir proje başlatıldı. Bizlerde bu gönül kervanına katılarak bir başlangıç yapabiliriz. Düzce’de ilgiye ve sevgiye muhtaç 160 çocuğumuz var” diye konuştu.
Hz. Muhammed (SAV)’e verilebilecek en güzel hediyenin bir yetimin başını okşamak olduğunu kaydeden Yılmaz şöyle devam etti: “Bugün yüce nebinin doğduğu gün. Ona verebileceğimiz en güzel hediye kendisi gibi yetim olan bir çocuğun başını okşamaktır. Bizler örnek olmalıyız. Çocuk yuvalarını ve huzur evlerini ziyaret etmek için kendimize bir takvim belirlemeliyiz. Altın günümüz var, akraba günümüz var bir de çocuk esirgeme günümüz olsun.”
Yılmaz, tüm bayanları bu projeye destek vermeye davet ederek “Bu bir vicdani sorumluluk. Kadın isterse olmazı oldurur. Bizde bu anlamda üzerimize düşeni yapmalı ve umutsuzluk içinde umut arayan çocuklarımıza yardım etmeliyiz. Onlar bizim geleceğimiz. Sağlıklı bir toplum oluşturmak için onları kucaklamalıyız” şeklinde açıklama yaptı.
Toplantının sonunda gönül elçisi olan bayanlar kürsüye çıkarak düşüncelerini katılımcılar ile paylaştılar.

PAYLAŞ

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here