Hainler “şaka yapıyoruz” demişler!


İskenderun’da 2010 yılında, Şehit Er Remzi İlboğa Kışlası’na askerlerin nöbet değişimi sırasında roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlenmişti. 6 askerin şehit olduğu saldırıda, 8 asker de yaralanmıştı. Saldırıyı düzenledikleri belirlenen 9 PKK’lı hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma geçen hafta tamamlandı. Saldırıyı düzenleyen PKK’lı grubun sorumlusu Kenan Yıldızbakan’ın 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 200 yıl, roketatarı kullanan Cengiz Nergiz’in ise 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 320 yıl hapis cezası ile cezalandırılması istendi. Diğer 7 sanık Bayram Daimi, Barış Kızılçay, Musa Ataman, Mehmet Ataman, Mehmet Şah Çetinkaya, Hamdusena Sayan ve Mahmut Nergiz hakkında da 23 yıl ile ağırlaştırılmış müebbet arasında değişen hapis cezaları istendi.
Saldırıda yaralanan askerlerden Taner Adıyaman ifadesinde olay anını anlatırken, “Hastanedeyken olayda yaralanan başka bir arkadaşa ‘Kaçmayın şaka yapıyoruz’ diye seslendiklerini söylemişlerdi” dedi.
Yaralanan askerlerden Muammer Altemur da ifadesinde şunları anlattı: “Karşılık vermek için kütüklükteki şarjörümü tüfeğime takmaya çalışıyordum. Bu esnada sol bacağımın altına iç taraftan şarapnel parçası girdiğini hissettim. Arkadaşım Erol Tavukçu bana ‘Kaç canını kurtar’ dedi. Sağ elini bana doğru uzatarak git şeklinde işaret yapıyordu. Dönüp baktığımda isabet aldığını gördüm. Ben yerden kalkarak 8 nolu nöbet kulesinin olduğu yere koştum. Bu kulede nöbet tutulmuyordu. Çünkü olayın olduğu yere yakın bir kuleydi. 9 nolu kuleye gidip nöbetçiyi uyardım. Erol Tavukçu’nun beni araçtan iteklediği sırada takmaya çalıştığım şarjörüm araç içinde olduğundan silahsız kalmıştım. Diğer nöbet kulesi doğru giderken arkamdan bir teröristin ‘Kaçma nereye gidiyorsun oyun oynuyoruz’ diye düzgün bir Türkçe ile konuştuğunu duydum”

‘İSRAİL’İ DESTEKLİYORDU’
İddianamede, Mavi Marmara katliamından saatler önce gerçekleşen saldırının İsrail bağlantısı iddialarıyla ilgili de ifadeler yer aldı. Barış Kızılçay, Kenan Yıldızbakan’ın İsrailli bir kadınla İsrail’de yaşadığını, İsrail halkını destekleyen sözler sarf ettiğini ve İsrail’de bir kişi ile bir inşaat firmasının taşeronluğunu aldığını anlattı.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here