BAŞKAN SAVAŞ ZİRVEDE KONUŞTU

0
105
zirve4
zirve4

BAŞKAN SAVAŞ ZİRVEDE KONUŞTU
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayelerinde, Uluslararası İşbirliği Platformu’nun 13-15 Aralık tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen “3.Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi’ne” Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, konuşmacı olarak katılım gösterdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayelerinde, Uluslararası İşbirliği Platformu’nun (UİP) düzenlediği, “3.Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi” (13-14-15 Aralık, 2012) İstanbul Çırağan Sarayı’nda, Avrupa, ABD, Rusya, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Körfez Ülkeleri, Türki Cumhuriyetleri ve Balkanlardan 42 ülkenin katılımıyla gerçekleştirildi. Dünyanın gözünü İstanbul’a çeviren zirve, siyaset, dış politika, enerji ve ekonominin liderlerini bir araya getirdi. Kıtalararası bir köprü niteliği taşıyan İstanbul’da 3. kez düzenlenen Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi, 42 ülkeden İstanbul’a gelen dünya liderlerini ağırladı.
Zirveye Orta Doğu, Türk Cumhuriyetleri, Kafkaslar, Kuzey Afrika ve Balkan Ülkeleri’nin temsilcileri katılım gösterdi. Zirveye canlı telekonferans bağlantısıyla katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “3 yıldır bu girişime destek veriyorum. Her geçen gün bu zirvenin daha da önem kazandığını ve kurumsallaştığını görmekten de büyük bir memnuniyet duyuyorum” dedi.
3.İstanbul Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi’nin açılışına telekonferans ile katılarak bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Küresel güç dengesinin sıklet merkezi haline gelen Avrasya bölgesinde hayata geçireceğimiz başarılı iş birliği mekanizmalarının, daha iyi işleyen yeni bir küresel düzen için müşahhas bir örnek teşkil edeceğine inanıyorum” dedi.
Zirveye katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise yaptığı konuşmada, 3.Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi’nin yeni dünya düzenin daha iyi anlaşılması ve ülkeler arasında işbirliğinin artırılması konusunda büyük etkisi olacağını belirtti.
İstanbul Swiss Otel’de düzenlenen zirvenin ilk gününde oturum başkanlığını Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Eş Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Kadir Topbaş’ın yaptığı “Kentsel Dönüşüm Ülkeleri de Dönüştürür mü?” konulu oturuma Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş konuşmacı olarak katılım gösterdi.
Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, zirve oturumunda yaptığı konuşmada; Kentsel Dönüşüm, Kentsel Dönüşüme Konu Olan Alanlar, Kentsel Dönüşüme Neden İhtiyaç Duyulmuştur?, Amacı, Kentsel Dönüşüm Yöntemleri, Başarılı Kentsel Dönüşüm Projelerinin Özellikleri, Türkiye’de Kentsel Dönüşüm Projelerinde Ele Alınabilecek Öncelikli Konular, Kentsel Dönüşümün Ülke Bazındaki Etkileri, Antakya’da Suriyeli Muhacirler, Kentsel Dönüşüme Etkileri ve Sonuçları konu başlıklarında katılımcılara detaylı bilgiler sundu.
İstanbul’da gerçekleşen zirvede Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Eş Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Kadir Topbaş, zirveye katkılarından ötürü Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş’a teşekkür plaketi sundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

8 + 18 =