“Hatay, 256 bin turistle 150 milyon dolar gelir sağladı”

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Türkiye’nin 2011 yılında 29.5 milyon turistle dünyada en çok ziyaret edilen 6’ncı ülke olduğunu, Hatay’ın da aynı yıl içerisinde 256 bin turistle 150 milyon dolar gelir sağladığını belirtti.
Vali Lekesiz, Kültür Merkezi’nde düzenlenen Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan “Hatay Turizm Stratejisi ve Eylem Planı Tanıtım Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, kentte farklı turizm alternatiflerinin bulunmasına rağmen bu sektörden yeteri kadar faydalanılamadığını söyledi.
Binlerce yıllık tarihiyle Hatay’ın Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 81 il içerisinde ilk 15’e giren “Marka Kent” olmaya aday gösterildiğini ifade eden Lekesiz, şöyle devam etti:
“Farklı dinlerin bir arada barış ve hoşgörü içerisin yaşadığı kentimiz, tarihi ve doğal güzellikleriyle farklı turizm alternatifini bünyesinde barındırıyor. Türkiye, 2011 yılında 29.5 milyon turistle dünyada en çok ziyaret edilen 6’ncı ülke oldu. Hatay’da, aynı yıl içerisinde 256 bin turistle 150 milyon dolar gelir sağladı. Çok fazla turizm potansiyelini bünyesinde barındırmasına rağmen kentimiz bu sektörden maalesef yeterli payı alamıyor. Bu kapsamda hazırladığımız planla sektörü daha canlandırmaya, ilimize gelen ziyaretçi sayısını arttırmaya çalışacağız. Eylem planıyla amacımız, Ortadoğu ve Avrupa’nın turizm pazarlarında yer almak ve kentteki ziyaretçi sayısını 1 milyona çıkarmak.”
Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, birçok değere sahip Hatay’ın turizm açısından da önemli bir yere sahip olduğunu ve belediye olarak ve yapılacak her türlü çalışmalara katkı sağlayacaklarını söyledi.
Kenttin güzel bir görünüme kavuşması ve eski Antakya evlerinin gelecek kuşaklara aktarılması konusunda restorasyon projeleri yaptıklarını vurgulayan Savaş, bu kapsamdaki çalışmaların devam ettiğini kaydetti.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Yavuz Açıkbaş ise, kentteki turizm potansiyelinin ekonomiye katkısını arttırmak üzere, orta ve uzun vadede turizm stratejilerinin, hem ulusal hem de uluslararası düzeyde belirlenmesinin ve uygulanmasının hayati bir konu olduğunu söyledi.
Konuşmaların ardından Kalkınma Bakanlığı Planlama Uzmanları Çağatay Telli ve Fatih Türkmen’in öncülüğünde eylem planının sunumu gerçekleştirildi.
Toplantıya, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, İl Jandarma Komutan Jandarma Albay Mustafa Başoğlu, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, bazı kurum müdürleri ve kaymakamlar katıldı.

Önceki İçerikSahil düzenlemesi yaptırılması ihalesi yapıldı
Sonraki İçerikSahibinden satılık işyeri