ARJANTİN TİPİ YER FISTIĞI OSMANİYE EKONOMİSİNE ÖNEMLİ BİR KATKI SAĞLAYACAK

VALİ CERRAH;

“ARJANTİN TİPİ YER FISTIĞI OSMANİYE
EKONOMİSİNE ÖNEMLİ BİR KATKI SAĞLAYACAK”


ETİ Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin ürünlerinde kullanmak üzere Arjantin tipi yer fıstığı talebi üzerine Osmaniyeli yer fıstığı üreticileri için bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Valilik Ahmet Cevdet Paşa Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya Vali Celalettin Cerrah, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Sağlam, Ziraat Odası Başkanı Bahadır Sezgin, ETİ Gıda Satın Alma Müdürü Zihni Eryurt, ETİ Gıda Satın Alma Grup Müdürü Âdem Doğar ve çok sayıda yer fıstığı üreticisi katıldı.
Toplantının başında konuşan Vali Cerrah, ETİ Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin ürünlerinde kullanmak üzere Bakanlıktan Arjantin yer fıstığı ithal etme talebinde bulunduğunu fakat Bakanlığın bu talebi Osmaniye’de önemli miktarda yer fıstığı üretilmesi sebebiyle reddettiğini ifade ederek, “ETİ’den gelen talep doğrultusunda siz üreticilerimizi, ETİ yöneticileri ile bir araya getirmek istedim. Size konu hakkında bilgi verecek, taleplerini dile getirecekler ve sizlerin sorularını cevaplayacaklar” dedi.

OSMANİYE, ARJANTİN TİPİ YER FISTIĞINI
ÜRETEBİLECEK GÜCE VE TOPRAĞA SAHİPTİR

Sözlerinin devamında, Osmaniye yer fıstığının Osmaniye’nin en önemli tarım ürünü olduğunu vurgulayan Vali Cerrah, “Türkiye’deki yer fıstığının %45’i Osmaniye’de üretiliyor, %85’i ise yine Osmaniye’de işleniyor. Osmaniye’de 150’nin üzerinde işletme var.”dedi Osmaniye’de daha çok NC7 isimli yer fıstığının üretildiğini de belirten Vali Celalettin Cerrah, “Bu fıstıktan 13 çeşit ürün yapıyoruz ve bu fıstığı çerez olarak tüketiyoruz. Fakat ETİ bizden ürünlerinde kullanmak üzere Arjantin tipi yer fıstığı istiyor. Arjantin tipi yer fıstığı kolay kırılmayan, kabuğu daha çabuk soyulan, rahat kavrulabilen, raf ömrü uzun olan bir yer fıstığı. Bu nedenle ürünlerin içinde kullanılmak üzere tercih edilen bir tür. Bu tip yer fıstığını Osmaniye’de mutlaka yetiştirebileceğimize ben inanıyorum. Osmaniye, sanayicilerin aradığı Arjantin tipi yer fıstığını yetiştirebilecek güce ve toprağa sahiptir” dedi.
Osmaniye’de, özellikle sanayicinin talep ettiği ikinci bir tür yer fıstığının üretilmeye başlanmasının da önemli olduğunu söyleyen Vali Cerrah, “Masrafları firma karşılayacağı ve alım garantisi olacağı için üreticimiz hiçbir sıkıntı yaşamayacak. İnanıyorum ki çiftçimiz önümüzdeki yıllarda bu fıstıktan daha fazla üretecektir. Raf ömrü uzun olan bu yer fıstığı türünden yeni ürünler üretilecektir. Böylece piyasada Osmaniye’de üretilen yer fıstığı daha tercih edilebilir bir hale getirebileceğiz.”dedi. Sözlerinin sonunda Osmaniyelinin ürününe sahip çıkması gerektiğini de vurgulayan Vali Cerrah, “Biz kendi ürünümüze sahip çıkarsak, kendi ürünümüzü her ortamda kullanırsak, kendi ürünümüzü hediye olarak götürürsek eminim ki birkaç yıl sonra bu işten para kazanan çiftçimiz daha fazla kazanacak, Osmaniye ekonomisi daha da büyüyecek ve işsizlik daha da azalacaktır” dedi.
Toplantının devamında konuşan ETİ Gıda Satın Alma Grup Müdürü Âdem Doğar ise yer fıstığını çikolatada kullandıklarını ve yeni ürettikleri yer fıstıklı çikolatanın önemli satış rakamlarına ulaştığını söyleyerek, yıllık tüketimlerinin 1000 Ton seviyesinde olduğunu fakat bunun gelecek yıllarda daha da artacağını söyledi. Arjantin tipi yer fıstığının raf ömrünün daha uzun olması nedeniyle ürünlerinde bu tip fıstığı kullanmayı tercih ettiklerini de belirten Âdem Doğar, Vali Cerrah’ın yer fıstığı ile ilgili yaptıkları çalışmaları medyadan takip ettiklerini ve bu konuda Osmaniye ile birlikte çalışmak istediklerini kaydetti. ETİ Gıda Satın Alma Müdürü Zihni Eryurt ise yaptığı konuşmada ETİ ve ürünleri hakkında bilgi vererek, çikolata içinde antepfıstığı, fındık kullanıldığını ve yer fıstığını da çikolatada daha çok kullanılan bir ürün haline getirmek istediklerini ifade etti. Yer fıstığını farklı ürünlerde de kullanmayı planladıklarını da söyleyen Zihni Eryurt, Osmaniye yer fıstığının daha çok çerez ve yağ üretiminde kullanıldığını, Arjantin tipi fıstığının ise raf ömrünün uzunluğu ve diğer bazı özellikleri nedeniyle çikolata içerisinde kullanımının daha uygun olduğunu bu nedenle Osmaniye’de bu tip fıstık üretilirse, ürettikleri ürünlerde yerli pazardan alınmış yer fıstığını kullanabileceklerini söyledi. Toplantının sonunda ETİ yetkilileri üreticilerin sorularını cevapladılar.
Toplantı sonunda konuşan Vali Cerrah, “Osmaniye’de ürettiğimiz yer fıstığının raf ömrünün kısa olmasının nedeni yağ oranının yüksek olması. Bu nedenle firma bizden yağ oranı daha düşük olan Arjantin tipi yer fıstığı üretmemizi istiyor. ETİ firması ilk etapta 1000 Ton yer fıstığı istiyor. Osmaniye Valiliği olarak, bu tip yer fıstığının en iyi hangi ilçemizde yetiştirebileceğimizi tespit etmek için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz ve Ziraat Odamız aracılığı ile bir çalışma yapacağız. Firma da tohumu çiftçimize verecek. Bunu mutlaka denemeliyiz. Yıllardır NC7 üretiyoruz ve çok fazla yol alamadık. Arjantin tipi yer fıstığı, raf ömrünün uzunluğu nedeniyle sanayicinin tercih ettiği bir ürün olması sebebiyle Osmaniye ekonomisine çok önemli katkı sağlayacaktır. Bu nedenle mutlaka bu tip yer fıstığını yetiştirmemiz gerekiyor” dedi.

PAYLAŞ

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here