Hedef Ortadoğu pazarı

Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, dünya piyasalarında söz sahibi olabilmek için kaliteli, ihracat odaklı, ekim dikim yapılması gerektiğini söyledi.
Hatay Valisi Lekesiz, İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, Üçgüllük Belediye Başkanı Bedi Palta, Hatay İl Tarım Müdürü Bestami Zabun, İskenderun İlçe Tarım Müdürü Osman Hatlar ve muz üreticileri ile birlikte seraları gezerek üretilen muzları yerinde inceleme fırsatı buldu.
Hedef Ortadoğu pazarı
Bölgede üretim anlamında son dönemlerde önemli hale gelen ve Anamur muzuna rakip olan İskenderun muzu, birçok ile kentimizden ihraç ediliyor. Yıllık 1 milyon 200 TL’lik bir pazara sahip olan muzun rekoltesini daha da yükseltmek için yoğun çaba harcayan İskenderun’daki üreticiler, bu ihracatın daha da artması için tüm imkânlarını seferber ediyorlar.
İskenderun’a bağlı Üçgüllük Beldesi’ndeki muz seralarını gezen Hatay Valisi Celalettin Lekesiz’e Hatay Tarım İl Müdürü Bestami Zabun, teknik bilgiler verdi.
Üçgüllük Belediye Başkanı Bedi Balta ile birlikte muz seralarını detaylı bir şekilde inceleyen ve muzların kalitesini yetkili birimlerden öğrenen Vali Lekesiz, “Dünya piyasalarında ihracat odaklı bir ekim dikim anlayışı ile dünya pazarında hangi kalitede ürün isteniyorsa, o türden ürünlerin olmasını istiyoruz. Dünya piyasasını göz önünde bulundurmazsak sıkıntı olur” dedi.
Bu yıl Hatay piyasasında erik üreticilerinin zor durumda kaldığına vurgu yapan Vali Lekesiz, “Ürettiğimiz ürünler dış piyasaya gidecek kalitede olmazsa elde kalır. Oysa Dörtyol Kuzuculu tarafından geliyoruz ihracata dayalı erikler olmasını istiyoruz. Onların sorunları yok. Tüm ürünleri daha çabuk satılıyor. İşte bu anlayışla tarım sektöründen almış olduğumuz bu 3 milyar lirayı 13 milyara çıkarabilir miyiz? Onun uğraşı içerisindeyiz. Yapılmakta olan sulama çalışmaları, doğru yerlere doğru ürün ve tamamen ihracat odaklı çalışmalarla kalitenin artacağına inanıyoruz. Bu bağlamda, şu an muz üretimi yapılan Üçgüllük beldesindeyiz. 2011 yılında 195 bahçe oluştu ve bu bahçelerde muz, elma, erik, şeftali gibi meyveler üretilmektedir. Tamamı bahçede satılabilir. Bu konuda endişemiz yok. Muz üretimi yapan çiftçilerimize de teşekkür ederiz. Bizim hedefimiz Tarım Kalkınma Stratejik Planı ile tüm ürünleri daha bahçede iken satmaktır. Hedefimiz budur. Ve yapacağımız çalışmalar ve altyapılarla da bundan hiçbir şüphemiz yoktur” şeklinde konuştu.
Üçgüllük Belediye Başkanı Bedi Balta ise, muz üreticiliğine destek veren ve her zaman yanlarında olan Vali Lekesiz ile birlikte bürokratlara teşekkür etti.

İskenderun Haber
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.