Kılıçdaroğlu İskenderun’u değil, terörü konuştu!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İskenderun’da Sebze ve Meyve Hali, İtfaiye binası ile bazı tesislerin toplu açılışını yaptı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İskenderun’da Sebze ve Meyve Hali, İtfaiye binası ile bazı tesislerin toplu açılışını yaptı. Hatay Valisi Celalettin Lekesiz’in de karşıladığı Kılıçdaroğlu, açılış töreninde yaptığı konuşmada Türkiye’de anaların ağlamaması için terörün bitirilmesi gerektiğini söyledi. Terörün 30 yıldır bitmemesinde temel sorumluluğun siyaset kurumunda olduğunu savunan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Bu ülkede 30 yıldır bitmeyen bir sorumuz var. Onu da çözmeye kararlıyız, 30 yıldır bu ülkede terör çözülmüyor. Nedir bu sorun? 30 yıldır çözülmedi, çünkü hep bürokrat gözüyle baktık bu dünyaya. Askeri gönderdik olmadı, polisi gönderdik olmadı. Özel güvenliği gönderdik olmadı. Binlerce insanımız hayatını kaybetti. Ya arkadaş bu dert niye çözülmez? Bu sorumluluk kime ait diye bana sorsalar, bunun temel sorunluluğu siyaset kurumuna aittir. Siyaset kurumu işin kolayına kaçıyor. Ne diyor ‘analar ağlamasın’ kardeşim elbette analar ağlamasın. İyi de bunun nasıl yapacaksın. Önümüzdeki günlerde milletvekillerimiz TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e bir dosya götürüp verecekler. Anayasada nasıl uzlaşıyorsak terör konusunda da 4 parti niye bir araya gelmiyor niye oturmuyor konuşmuyor? Bizim istediğimiz de analar ağlamasın. Gidiyorum Balıkesir’de anne ‘Benim oğlum şehit oldu başkasının çocuğu şehit olmasın’ diyor. Hakkari’ye gidiyorum oradaki ana da ‘benim oğlum öldü engelleyin başka çocuklar ölmesin’ diyor. Trabzon’daki anne de aynı şeyi söylüyor. Yeter ki anneler ağlamasın. Sözümün arkasında duracağım. Biz TBMM Başkanı’na sunacağız. Eksiktir yanlıştır diyebilirler. Söz veriyorum bizim projemizi beğenmiyorlarsa siz projenizi getirin destek vereceğim. Amaç nedir bu bela bitsin. Bizim projelerimizin bir bölümünü zaten uyguladılar. 2-B bizim isteğimizi gibi değil ama uyguladılar. Süt projesi CHP’nin de ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Hayatın her alanıyla ilgili projemiz var. Ben sormak istiyorum onların projesi neydi? Hatırlıyor musunuz Kanal İstanbul diye bir proje vardır. Geçen gemilerden para alacaklardı. Hiç aklına getiren var mı? Ne oldu? Hayali proje ürettiler. Boğazdan bedava geçiyorlar niye para versinler. Bu ülkeye barışı getirmemiz lazım. Rengi ne olursa olsun ırkı ne olursa olsun kimliği ne olursa olsun inancı ne olursa olsun 77 milyon insanı Türkiye coğrafyasında barış içinde huzur içinde kardeşçe yaşamasının temeli CHP’dir” dedi.

SURİYE SORUNU
Kılıçdaroğlu, Suriye sorununa da değinerek şunları söyledi: “Yanı başımızda kapı komşumuz Suriye var. En uzun sınır komşumuz Suriye. Suriye ile bizim aramızda bir düşmanlığın olmaması lazım. Bir çatışmanın olmaması lazım, bütün komşularımızla barış içinde yaşamalıyız. Mustafa Kemal, ‘Zorunlu olmadıkça savaş bir cinayettir’ demiştir. Zorunlu olmadıkça Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihinde Osmanlı tarihinde ondan önceki tarihlerde hiçbir Padişah hiçbir Sultan hiçbir Cumhurbaşkanı, hiçbir Başbakan, Ortadoğu’ya Arap dünyasına batının sözleriyle seslenmemiştir. Biz hep kendi özgür irademizle seslenmişizdir. Bu nedenle kentimizde barış istiyoruz. Mutlu insanlar olsun istiyoruz, dünyada barış istiyoruz dünyada huzur olsun istiyoruz. Sadece Suriye değil. Bakınız daha önemli bir gelişme Malatya Kürecik’e bir istasyon kurduk. Biz buna İsrail kalkanı diyoruz. İran ve Rusya, ‘Eğer bir savaş çıkarsa önce vuracağız yer orasıdır’ diyor. Niçin Malatyalılar böyle bir olayın muhatabı olsunlar. Başka ülkelerin saldırı odağı olsun. Bunun da hesabının sorulması lazım. Türkiye Cumhuriyet’i niçin başka ülkelerin hedefi haline gelsin. Bunların da önüne geçmemiz gerekiyor.”

AĞLAYAN ÇOCUĞU SEVDİLER
Kılıçdaroğlu daha sonra eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte İskenderun sahilinde açılışını yaptığı sosyal tesislere gitti. Burada çay içen Kılıçdaroğlu çifti kalabalığın arasında ağlayan 9 yaşındaki Özlem Bölük’ü kucaklayıp, gözyaşlarını sildi. Kılıçdaroğlu çifti, neden ağladığını sordukları küçük kızın, “Ben Kemal Kılıçdaroğlu’nu çok seviyorum. İmza almak için ağladım” sözleri üzerine üzerindeki Atatürk posterli tişörtünü imzaladı. Kılıçdaroğlu, daha sonra Hatay’a geçti.

3 Yorumlar

  1. cok yazık bugun ki acılıs torenı degıl aglayıs torenıydı kımsecıkler yoktu o kadarmı azız bız yaa nerde bu mıllet bır yerde hata var ama nerde

  2. YUSUF CİVELEK CHP Yİ BİTİRDİN KOSKOCA GENEL BAŞKAN 500 KİŞİYLE KARŞILANIRMI AYIP YA

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here