İSKENDERUN TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK LİMANI OLACAK

Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Şanlıurfa, Hatay, Osmaniye, Adana, Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ, Diyarbakır ve diğer doğu ve güneydoğu illeri olmak üzere Türkiye’nin; Doğu Akdeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu havzasında bulunan sanayi ve ticaret merkezleri limanla buluşuyor..

Her yol tünele çıkıyor!

İskenderun Limanı 3 bakanı ağırladı. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, ‘İskenderun Limanı transit ticaretin merkezi olacak’ dedi ve ekledi:

Hassatünel’i önemsiyoruz!

Limak tarafından 36 yıl süreli işletme hakkı devralınan İskenderun Limanı’nı Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ziyaret etti. Ziyarette ev sahipliğini Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir yaptı. Nihat Özdemir, “İskenderun Limanımızı yerinde görme nezaketini gösteren değerli bakanlarımıza müteşekkiriz. Türkiye ve bölge için çok önemli gördüğümüz bu denli büyük bir yatırım, ancak devletle özel sektörün birbirini cesaretlendirmesi, desteklemesiyle hayat bulabilir, anlam kazanır. Biz bu desteği görmekten çok büyük onur duyuyoruz” dedi.
İskenderun Limanı işletme hakkı devri ihalesini 372 milyon dolarlık teklifi ile kazanan Limak; İskenderun Limanı’nda Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i ağırladı. Ziyaretin ev sahipliğini üstlenen Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, limandaki yeni yatırımlar ve modernizasyon çalışmaları hakkında bilgi verdi.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK LİMANI OLACAK

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, limanın doğal coğrafik yapısı gereği, başta Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Şanlıurfa, Hatay, Osmaniye, Adana, Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ, Diyarbakır ve diğer doğu ve güneydoğu illeri olmak üzere Türkiye’nin; Doğu Akdeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu havzasında bulunan sanayi ve ticaret merkezlerine hizmet için en uygun konumda bulunduğunu söyledi. Nihat Özdemir, Limak Yatırım’ın en önemli projelerinden biri olan İskenderun Limanı’nın Irak ve Suriye gibi komşularımızla transit ticaret için önemli bir aktarma noktasında bulunduğunu ifade etti.

MODERN EKİPMAN YATIRIMLARI DA YAPACAĞIZ
Limanın geniş bir hinterlandda daha fazla tercih edilir hale gelmesi için rıhtım ve arka saha altyapı çalışmalarının yanı sıra modern ekipman yatırımları da yapacaklarını söyleyen Özdemir, ilk etapta 1.3 milyon TEU’luk konteynır yatırımı yapacaklarını ve ilerleyen aşamalarda 3 milyon TEU’ya ulaşacaklarını belirtti. Nihat Özdemir, “Bir yandan da demiryolları düzenlemeleri ve modern depolama hizmetleri için gerekli projelendirme çalışmalarını sürdürüyoruz” dedi. 5 yıl içinde İskenderun Limanı’na 250 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söyleyen Nihat Özdemir, bölge için yaratılacak olan ekonomik gücün istihdamla birleşmesiyle, çok önemli bir yatırımın ortaya çıkacağını da sözlerine ekledi. İlk etap yatırımları sonucu limanda doğrudan 250, dolaylı olarak 1000 kişinin çalışacağını belirten Özdemir, ileriki aşamada bu rakamın doğrudan 1000, dolaylı olarak da 4000 kişinin istihdamı olarak artacağını söyledi.

DENİZYOLU TİCARETİ ÇOK ÖNEMLİ
Limak Holding olarak dünyadaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini, yeni girişim alanlarını değerlendirme noktasında heyecan taşıdıklarını vurgulayan Özdemir şöyle devam etti: “Limanın bir kısmını konteynır limanı haline getireceğiz. Bu konuda yatırımlara başladık. Liman için 3 kademeli yatırım planımız var. Dünya ticaret hacmindeki artışı ve bu ticaretin önemli bir bölümünün deniz yolu ile gerçekleştiğini gözlemlemekteyiz. Bunun yanı sıra yüklerin konteynır ile taşınma trendinin önemli bir ivme kazandığı görülmektedir.” 2023 yılında Türkiye’nin ihracat hacminin 500 milyar dolar olmasının hedeflendiğini ve bu ihracatın büyük ölçüde limanlardan yapılacağını söyleyen Özdemir, bu ihracata katkıda bulunmak için ulaştırma altyapısının da desteklenmesi gerektiğini belirtti. Nihat Özdemir bu bağlamda bölgenin ihracat merkezi Gaziantep ile İskenderun arası mesafeyi yaklaşık 80 km kısaltarak Türk ihracatçısına rekabet avantajı sağlayacak Hassa – Dörtyol tünel projesinin bir an önce gerçekleştirilmesinin de önemini vurguladı.

425 MİLYON DOLARLIK KREDİ
Bu proje için 6 büyük bankadan toplam 425 milyon dolarlık kredi temin ettiklerini söyleyen Özdemir, “Kredinin toplam vadesi 13.5 yıl, geri ödemesiz dönem ise 4 yıl olacak. Bu kredi Özelleştirme İdaresi’ne işletme devir bedeli ödemesinde, limanın kapasite artırımı ve iyileştirme yatırımları için kullanılacak” dedi. Nihat Özdemir, Limak Yatırım olarak yeni dönemde yeni hedeflere ulaşmak için, faaliyet gösterdikleri tüm sektörlerde dengeli ve sürdürülebilir büyüme ilkesi çerçevesinde ilerlemeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

PROJEYE MALİ DESTEK
Yargı sürecinin uzamasına vurgu yaptığı İskenderun limanının özelleştirilmesi konusunda buruk bir sevinç yaşadıklarına işaret eden Adalet Bakanı Sadullah Ergin ”Ayrıca bölgede yatırımcılarımıza işadamlarımıza arazi üretmekte sıkıntımız var. Amanoslarda açacağımız tünelle Gaziantep’i, Şanlıurfa’yı, Akdeniz havzasına açacak can damarı projenin hayata geçirilmesi müjdesini Hükümetimizin atom karıncası ve Amanosun Ferhat’ı Sayın Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım’dan Bekliyoruz. Bu projeye Hükümetlerin soğuk yüzü ve bütçe disiplini açısından kıskanç davranan Sayın Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek’ten ‘de bu projeye mali destek istiyoruz” diye konuştu.

ZENGİNLİĞİMİZ İNSANIMIZ

Hükümet olarak bir babanın evlatlarına yapmayacağı ekonomik desteği vatandaşa verdiklerine değinen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, şöyle konuştu: ”Özel sektörün dinamizmine inanıyoruz. Her zaman söylüyoruz maalesef bu ülkenin komşularına oranla petrol kuyuları doğalgaz zenginlikleri yeraltı zenginlikleri maalesef yok denecek kadar az. Bizim bir tek zenginliğimiz var. Nasıl ki Tayvan da da öyle İsrail ‘de de öyle Türkiye’nin de tek zenginliği insandır. Bu zenginliği harekete geçirecek temel aktörlerde işadamlarımız girişimcilerimizdir. Bizde onların önün açmak için elimizden geleni yaptık yapmaya devam edeceğiz. Sayın Başbakanımız Türkiye cumhuriyet tarihinin en büyük vergi indirimini açıkladı Evet buna teşvik diyorsunuz ama işin özünde hakikaten Türkiye çapında belli bölgeler için değil Cumhuriyet tarihinde en büyük vergi indirimine gittik. Bizim tercihimiz üretimden yatırımdan istihdamdan yanadır. Bizim tercimiz ihracattan yanadır.”
Yumurtalık’tan İskenderun’a kadar körfezin Türkiye ticaretinde çok önemli bir yeri olduğunun altını çizen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da “İskenderun Limanını devralan Limak‘a atık bertaraf tesisini hemen yaparak devreye alması nedeniyle, çevreye duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

CÖMERT OLUN!
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da, işadamlarına seslenerek yatırım yapmalarını istedi. Yıldırım “Cömert olun, elinizi korkak alıştırmayın” dedi. Maliye bakanı Şimek’in ‘her zaman veren el alan elden üstündür’ sözüne işaret eden Bakan Yıldırım “Onun için verdiğiniz her kuruş her kaynak faize değil dönüşü olmayan bir yere değil, ekonomiye, büyümeye, refaha, Türkiye Cumhuriyeti’nin 2023 hedeflerine konan bir tuğladır. Bir yoldur, bir havaalanı bir yoldur. Bulunduğumuz bölgede gittikçe önem artmakta. Komşumuzdaki yaşanan sıkıntılar kara taşımacılında sorunlar denizyolunu bu bölgeyi daha önemli hale getiriyor” şeklinde konuştu.

HER BELEN’İ BİR DELEN OLUR ELBET
Gazianteplinin, Hatay Amanoslar arasında sıkıştırıldıkları yönündeki serzenişlerine dikkat çeken Bakan Yıldırım “Ne yapacağız? Yapacağımız belli, buraya bir tünel yapıp, yolumuzu açıp geçip gideceğiz. İki vadi arasında her zaman bir Belen vardı. Ama her Belen’i de bir delen olur elbet. Tünel ile ilgili konu gündemimizdedir. Resmen işimiz olmuştur. Şuanda koridor etüt çalışmaları devam etmektedir. Bu tünele İskenderun’un körfezin sadece ihtiyacı olmadığını biliyoruz. Doğu Anadolu ya kadar uzanan geniş bir hinterlanda ihtiyacı olduğunu biliyoruz” şeklinde sözlerini tamamladı.
Törene, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Kilis Valisi Yusuf Odabaş, AK Parti Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar, Hacı Bayram Türkoğlu, CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, AK Parti’nin Gaziantep milletvekilleri, İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, Belen Kaymakamı Mehmet Öz, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ayhen Tosyalı, çevre beldelerin belediye başkanları ve çok sayıda işadamı katıldı.

2 Yorumlar

  1. COK GÜZEL BIR PROJE ARKADASLAR KESKE BIR AN ÖNCE BASLANSADA BIZLEREDE GÖRMEK NASIP OLSA MEMLEKETIMIZIN GELISMISLIGINI;VE GÜZELLIKLERINI;CÜNKII;;Ben cocuktum iskenderunun üstünden yani yarik kayadan büyük bir yol gececekmis suriyeye dogru derlerdi ve ben 50 yasindayim yani 40 yil sonra gerceklesti söylentiler,ins bu tunelde bukadar gec kalmaz,kolay gelsin rabbim hayirlara vesile etsin,))))

  2. Sevgili vatandaşlar bu tünelin yapılmasının nekadar önemli olduğunu o bölgede yaşayan herkes bilir umarım hızlı bir şekilde yapımına başlanır saygılar selamlar türkiye.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here