Hatay Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi-Hatay ABİGEM Direktörü Yeşim Uçtum, Uluslararası Uzman Kristian Olesen ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin İTSO Yönetim Kurulu Başkanvekili Bülent Seküçoğlu’na ve Yönetim kurulu üyesi Levent Hakkı Yılmaz’a Hatay ABİGEM’in çalışmalarına başladığı ve hizmetleriyle ilgili bilgiler verdiği bir ziyarette bulundu.


Hatay ABIGEM

Avrupa Birliği fonları, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğü ve Yerel Odalarının ev sahipliği ile kurulan Avrupa Birliği – Türkiye İş Geliştirme Merkezlerinin, Türkiye çapındaki mevcut ağına son olarak, Hatay ABİGEM eklendi.

Türkiye genelindeki 19 merkezden biri olan Hatay ABİGEM, bölgedeki KOBİ’lerin potansiyellerini geliştirmelerine ve rekabet güçlerini artırmalarına yardımcı olacak profesyonel danışmanlık ve eğitim hizmetlerini sunarak, bölge ekonomik kalkınmasına destek olmayı amaçlamaktadır. Avrupa birliği ve diğer destek kuruluşlarından alınacak fonlar, danışmanlık ve eğitim hizmetlerinin KOBİ’lere uygun fiyatlarla sunulmasını sağlayacaktır. KOBİ’lerin iş geliştirme hizmetlerini alabilecekleri bir numaralı temas noktası olmayı hedefleyen, kurum tarafından verilecek tüm profesyonel eğitim ve danışmanlık hizmetleri, bölge özellikleri, bölgedeki KOBİ’lerin ihtiyaçları ve sektörel projelere göre özel olarak dizayn edilecek olup, bunlardan bazı örnekler aşağıda sıralanmıştır;

KOBİ’lerin gelişimine yönelik eğitim ve birebir danışmanlık hizmetleri,
Yeni girişimcilere yönelik eğitim ve destek programları,
Yurtiçi ve yurt dışı pazarlara açılma, çalışan verimliliğini arttırma, üretim sürecini verimli hale getirme, toplam kalite yönetimi, stratejik marka yönetimi, kurumsallaşma v.b gibi konularda açık eğitimler,
Avrupa Birliği, Dünya Bankası, KOSGEB, Kalkınma Ajansları gibi kaynaklardan kredi ve hibe desteklerinden faydalanmak için proje hazırlama desteği.

Hatay’da, KOBİ’lerin yoğunlaşmış olduğu Antakya merkez ilinde kurulan ve 40 derslikli eğitim salonuna sahip bulunan, Hatay ABİGEM Ofis personeli, Hatay ili genelinde yer alan, belediyeler, odalar, borsalar, meslek kuruluşları, büyük işletmeler, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ile KOSGEB, TKDK ve DOĞAKA gibi diğer destek kuruluşlarıyla işbirliği ve uyum içerisinde çalışmak için girişimlere başlamış ve büyük bir hoşgörü ile karşılanmıştır.

Hatay ABIGEM, 1 direktör, 3 uzman ve 1 ofis müdürü olmak üzere, 5 kişilik personele sahiptir. Türkiye ve Amerika’da denetim, bankacılık ve finans alanlarında 25 yıl iş tecrübesine sahip, Antakya doğumlu Yeşim UÇTUM, Abigem’in direktörü olarak atanmıştır. Proje süresi boyunca tecrübeli uluslar arası uzmanlar tarafından desteklenecek olan ofisin, kuruluş aşamasındaki ilk yabancı uzmanı Danimarka vatandaşı Kristian OLESEN, daha önce Türkiye’de Tubitak Marmara Araştırma Merkezinde Yatırım Stratejisi, Makedonya’da AB İnsan Kaynakları Geliştirme Fonu, Mısır’da Sanayi Bakanlığı İnovasyon Programı, Polonya’da ise Araştırma Bakanlığı Sanayi ve Teknoloji Reform Programı ile Ulusal KOBİ Ajansı Tekstil ve Mobilya Kümeleri Araştırma ve İhracat Promosyon projelerinde görev almıştır.

Hatay Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi-Hatay ABİGEM
Haraparası Mah. Sur Sok. Talat Civelek İşhanı
Kat: 1 Antakya-Hatay/Turkey
Tel: 90 326 225 06 13-14
Faks: 30 326 225 06 15

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here