Çelikte Japon teknoloji lideri, Tosyalı Holding ile Türkiye’de

Çelikte Japon teknoloji lideri, Tosyalı Holding ile Türkiye’deTürk özel sektörünün lider yassı çelik ve çelik boru üreticisi Tosyalı Holding ile yüksek teknolojiyle üretilen çelik ürünlerde Japonya’nın lider şirketlerinden Toyo Kohan arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Bu çerçevede Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın desteğiyle kurulacak Tosyalı–Toyo Çelik A.Ş.’nin yüzde 51’i Tosyalı Holding’e, yüzde 49’u Toyo Kohan’a ait olacak.
Fizibilite çalışmalarının tamamlanmasının ardından Osmaniye’de kurulacak komplekste, ülkemizin ilk özel sektör yassı çelik üreticisi Tosçelik’in sıcak rulo sacları kullanılacak.
Tosyalı-Toyo ortaklığı ile üretilecek ve otomotivden elektrikli ev aletlerine, bilişim ürünlerinden meşrubat kutularına kadar geniş bir yelpazede kullanılacak ürünler; sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’dan Kafkaslar’a, Ortadoğu’dan Kuzey Afrika’ya uzanan geniş bir coğrafyanın ihtiyacını karşılayacak.
Bu önemli işbirliğine ilişkin anlaşma, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı ve Toyo Kohan İş Geliştirme Direktörü Sumida Hirohiko tarafından 2 Şubat 2012 günü imzalandı.
Hedef, global ölçekte bir güç olmak
Çelik sektöründe global ölçekte bir güç olmayı hedeflediklerini vurgulayan Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, “Yeni teknolojilerle pazarın ihtiyaçlarını karşılayarak, yüksek kalitede üretim gerçekleştirmeye özen gösteriyoruz. Toyo Kohan ile yapacağımız işbirliği, bu açıdan önem taşıyor. Osmaniye’de kuracağımız tesisler, değerli ortağımızın yenilikçi yaklaşımının ve kalite anlayışının bir yansıması olacak. Yüksek teknolojili çelik ürünlerde ülkemizin dışa bağımlılığını ortadan kaldıracağımız için büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.
Fuat Tosyalı sözlerine şöyle devam etti: “İşbirliğimiz sonucu yapacağımız yatırımlar, yeni istihdam alanları oluştururken, diğer yandan da ülkemizin tamamen ithal edilen bir ihtiyacını yurt içinde karşılayacak. Böylece cari açığın azalmasına da daha fazla katkıda bulunacağız.”
“Türkiye’den yeni pazarlara açılacağız”
Türkiye’de çelik sektörünün sanayileşmeye paralel olarak hızla büyüdüğünü belirten Toyo Kohan İş Geliştirme Direktörü Sumida Hirohiko ise şunları kaydetti: “Toyo Kohan, 1934 yılında Japonya’nın ilk kalaylı teneke üreticisi olarak kuruldu. Halen elektro galvaniz, nikel kaplama, yüzeyi işlenmiş çelik, krom kaplama ve film kaplı çelik konularında Japonya’da öncü, dünyanın en yüksek üretim teknolojisine sahip bir numaralı şirketiyiz. Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarlarına ihracatı da hedef alan bir yatırım gerçekleştirme amacımız doğrultusunda bir üs olarak Türkiye’yi tercih ettik. Bunun da en önemli nedenlerinden biri, Türkiye’nin artık ekonomik gelişimi ve bölgedeki konumuyla yükselen bir değer olarak kabul edilmesi. Aynı zamanda Tosyalı Holding’in kaydettiği hızlı ve güçlü büyümeyle sahip olduğu entegre üretim tesisleri bu işbirliği kararımızda etkili oldu. Türkiye’ye en yüksek teknolojiyi getirecek, buradan da Tosyalı Holding ile birlikte yeni pazarlara açılacağız.”

Tosyalı Holding ve Tosçelik Osmaniye Yassı Çelik Üretim Tesisleri hakkında
Toplam varlıklar açısından Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer alan Tosyalı Holding, İskenderun’un ilk holdingi olarak biliniyor Tosyalı Holding’in kökleri, baba Şerif Tosyalı’nın 1952 yılında teneke soba boru üretimi ve ticaretini yapmak üzere kurduğu Tosyalı Ticaret’e uzanıyor. Fuat, Ayhan ve Fatih Tosyalı kardeşlerin 1990’lı yıllarda bayrağı babalarından devralmalarıyla birlikte hızlı bir büyüme sürecine giren holdingin sahip olduğu şirketler, sektörlerinde Türkiye’nin lider firmaları konumunda bulunuyor. Grubun en büyük şirketi olan Tosçelik, başta hassas borular ve sanayi boruları olmak üzere, çeşitli ebat ve özelliklerde 400 civarında ürünü, hafif – orta seri dikişli çelik borular ile kare, dikdörtgen çelik yapı profilleri, galvanizli boru, dış polietilen, iç beton ve iç-dış epoksi kaplanmış spiral boru olarak üretiyor. Türk çelik boru sektörünün öncüsü Tosçelik, 2009 yılında, alanında Türkiye’nin en yüksek kapasiteli ve en modern tesisi olan Osmaniye Spiral Boru Üretim Tesisleri ile, Türk özel sektörünün sıfırdan yapılan ilk yassı çelik üretim tesisi olan Tosçelik Osmaniye Yassı Çelik Üretim Tesisleri’nde üretime başladı. Bugüne kadar ithal edilen yassı çeliğin Türkiye’de üretilmesine olanak sağlayan yatırım, Türkiye’nin cari açığının azalmasına yılda 1 milyar dolar katkıda bulunuyor. Tosçelik, bu yatırımla birlikte hammade ihtiyacını kendisi üretmekle kalmayıp, Erzin bölgesindeki liman yatırımı tamamlandığında 70’ten fazla ülkeye yaptığı ihracatta da önemli avantajlar elde edecektir. Yıllık 2 milyon ton sıvı çelik üretim kapasitesiyle çelik üretiminde Türkiye’deki ilk 5 arasında olan tesis, çevreci özellikleri ile de dikkat çekiyor. Ayrıca İSO 500 sıralamasında Tosçelik Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında 2010 rakamlarına göre 28. sırada yer almaktadır.

Toyo Kohan hakkında
Toyo Kohan, 1934 yılında Japonya’nın ilk teneke levha üreticisi olarak faaliyete geçti. Halen Japonya, Malezya ve Çin’de yatırımları bulunan Toyo Kohan’ın cirosu 2010 yılında 1,5 milyar ABD Doları olarak gerçekleşti. Şirket, yaklaşık 2.250 kişiye istihdam sağlıyor.

İskenderun Haber
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.