‘Başkan’ın mahallesinde bile su ve elektrik yok

Belki bu yazıyı yazmak için biraz geç kalmış olabilirim. Ancak İskenderun’un çeşitli mahallelerinde ikamet eden vatandaşlardan gerek sözlü, gerek telefonla, gerekse maille o kadar çok şikayet aldım ki, su ve elektrik kesintilerine ilişkin bu yazıyı kaleme alma zorunluluğu hissettim.
Belediye Evleri, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek’in ikamet ettiği mahallenin adı.
Belediye Evleri’nde yaklaşık 3 aydır su yok.

BELEDİYE EVLERİ MAHRUMİYET BÖLGESİ Mİ?
Pompa arızalandı ya da yer altı şebeke boruları patladı gibi gerekçelerle, Belediye Evleri’ne kurban bayramından bu yana ara ara su verilebiliyor. İtfaiye ekipleri Belediye Evleri’ndeki apartmanların su depolarına her gün su taşıyor.
Yani bir nevi taşıma suyla değirmen döndürülmeye çalışılıyor.
Sorunun asıl kaynağı, geçmiş dönemlerde yapılan sözde altyapı yatırımlarının vatandaşın ihtiyacını karşılamaktan ne kadar uzak olduğu şimdiki su kesintileriyle ortaya çıkıyor.
Su kesintileri geçmiş dönemlerle alakalı bir konu; ama belediye başkanı şimdi Yusuf Civelek olduğu için ihale ona kalıyor.
Belediye Başkanı Yusuf Civelek’in elinde sihirli değnek yok. Ancak su kesintileri kendi mahallesinde olunca, ister istemez vatandaşın da tepkisinin tonu fazla oluyor.

TEDAŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞ…
Gelelim diğer konuya..
Kentimizin kronikleşmiş sorunu, elektrik kesintileri..
İskenderun’da elektrik kesintilerini yazmaktan parmak uçlarımız aşındı.
Ama sonuç nafile.
Hemen her gün kentin muhtelif bölgelerinde elektrik kesintileri mevcut.
Belediye Evleri’nin bir bölümünde elektrik var, diğerinde yok..
Kent genelindeki elektrik kesintileri dolayısıyla vatandaşın şalteri atmış vaziyette. Şehrin göbeğinde yaşanan elektrik kesintilerine bir anlam veremediklerini belirten vatandaşlar, İskenderun’u yönetenleri duyarlı olmaya davet ediyor.
Düşünün, klimayı açıyorsunuz, 10 dakika sonra elektrik gidiveriyor, yarım saat sonra geri geliyor, sonra bir daha elektrik gidiyor.
Peki elektrik kesilince neyle ısınacağız?
Vatandaş doğal olarak TEDAŞ İskenderun İşletme Müdürlüğü’ne tepki gösteriyor.
Hatta defalarca 186 elektrik arızayı aramalarına rağmen ulaşamadıklarını belirten insanlar, bu başıbozukluğa birilerinin ‘dur’ demesini bekliyor.

TEDAŞ’TAN ELEKTRİK ALAMIYORUZ
Geçenlerde TEDAŞ İskenderun Müdürlüğü’nde elektrik faturası yatırmak isteyenler faturayı yatıramıyordu. Çünkü TEDAŞ İskenderun İşletme Müdürlüğü’nde elektrikler kesikti. TEDAŞ’ta bile elektrik yok, bizim elektriğimiz kesilmiş çok mu?

ELEKTRİKTE “KESİNTİLİ” HİZMET DÖNEMİ
İşin açıkçası TEDAŞ İskenderun İşletme Müdürü Yusuf Coşkun’un kesintiler konusunda yapabileceği çok fazla bir şey yok.
Müdür Coşkun’a yüklenmek haksızlık olur. Çünkü Coşkun, eldeki imkan ve olanaklar dahilinde hizmet üretebilir. İmkanlar arttırılırsa, Yusuf Coşkun ve ekibi de daha iyi hizmet verecektir.
Ama vatandaşa da hak vermek lazım.
Çünkü kesintiler dolayısıyla TV, buzdolabı, klima ve bilgisayar gibi elektronik aletler bozuluyor ya da ekonomik ömrü kısalıyor.
Elektrik ve su kesintileri ‘burası Türkiye’ tanımına tabiri caizse ‘cuk’ diye oturuyor.
Dünyanın en pahalı elektriğini biz kullanıyoruz..
Sayaç okuma bedelleri tüketiciden tahsil ediliyor..
Kayıp kaçak bedeli de vatandaşa yansıtılıyor..
Ama tüm bunların karşılığında ‘kesintisiz’ elektrik hizmeti almanız gerekirken, ‘kesintili’ hizmet veriliyor.
Havalar çok soğuk olduğu için ısıtma cihazları en yüksek seviyede çalıştırılıyor ve bölgedeki trafolar enerji ihtiyacını karşılayamadığı için, elektrik kesintileri oluşuyor.
Anlayacağınız soğuk havalar devam ettiği müddetçe İskenderun’da peyder pey kesintiler sürecek.
Yani bizi yönetenler bir şekilde durumu kurtarıyor, olan vatandaşa oluyor.
Bizi yönetenler mikrofonda süper..
Mikrofonu ellerine aldıkları zaman cümlelere ahenk verirler..
Ama kendi sorumluluk alanındaki işlerde iyi hizmet üretmekten uzaklar…

2 Yorumlar

  1. eğer başkan civelekin kendi mahallesisnde bile sular kesikse, bunun anlamı başkan civelekin kendi mahallesine bile hayrı yok demektir.zaten ikinci dönemde adaylık düşünmüyormuş.aday olsa 10 bin oy bile alamaz

  2. seyhna bey yazdıklarınıza katılıyorum ancak iskenderunda hizmet üretilememesinin tek suçlusu başkan civelek mi. başkan yusuf civelek iyiniyetli, başkan yardımcıları ve daire müdürleriyle ilgili sürekli spekülasyonlar yapılıyor.adrese teslim ihaleler ve belediyedeki skandallar diz boyu.yine de tüm bunların arasında en temiz isimlerden biri başkan civelektir.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here