Hatay’a Olimpiyat Köyü müjdesi

1
178

Hatay’a Olimpiyat Köyü müjdesiBazı incelemeler yapmak ve açılışlara katılmak üzere memleketi Hatay’da bulunan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, açılışını yaptığı Valilik Binası Tayfur Sökmen Toplantı Salonu’nda bir basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen basın toplantısında Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Hatay Milletvekilleri AdemYeşildal, Hacı Bayram Türkoğlu, Mehmet Öntürk, Hasan Akgöl, 2’nci Hudut Alayı ve Garnizon Komutanı P. Kd. Alb. M. Semih Erdoğan, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç ile eski Hatay Devleti kurucularının çocukları ve torunları da hazır bulundular. Basın toplantısı öncesinde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın, ilimizde yapılması planlanan spor kompleksi ve spor tesisleri ile ilgili bir sunum yaptı. Taşkın, Maliye Bakanlığı ile Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile 8 tesisten oluşan bir spor kompleksi öngörüldüğünü, bu çalışmanın daha ileri noktalara taşınarak şehrin değişik yerlerinde tesis sayısının toplamda on sekize çıkartıldığını söyledi. Sunumun ardından konuşan Adalet Bakanı Ergin, Hatay Devleti’ni kurup, daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile birleşmesini sağlayan yüksek siyaseti yöneten ecdada yaraşır bir mekân olarak Hatay’ı tekrar dönüştürmek ve bizden sonraki kuşaklarla emaneti buluşturmak adına bu çalışmaları yürütenlere teşekkür ederek, “Ecdadımız bize bu hizmetleri yaptı ve teslim etti. Şimdi bizim vazifemiz bu hizmeti daha ileriye taşımak, onlara yakışacak eserler bırakmaktır. Bu anlamda ülkemizde ve ilimizde önemli yatırımlar, eserler, hizmetler yapılıyor. Bugün Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğümüzün katkılarıyla, Gençlik Spor Bakanlığımızın bünyesinde yapılacak yeni birtakım hizmetleri sizlerle paylaşmak istiyorum. İlimize çok anlamlı bir gençlik ve spor kompleksi kazandırmanın heyecanını da yaşıyorum. Bu heyecanı sizlerle paylaşmayı, size de aynı heyecanı yaşatmayı arzu ediyorum” dedi. İlimizin 40-50 yıl önce yapılmış birtakım tesislere sahip olduğunu, bu tesislerin bu zamana kadar bizlere hizmet ettiğini, stadyumun, yüzme havuzunun, kapalı spor salonlarının artık 2011 Türkiye’sinde hizmet verme noktasında yetersiz kaldığına vurgu yapan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “Hatay il merkezimize bir olimpiyat köyü ile ilçelerimizi de kapsayan gençlik merkezleri oluşturma noktasında önemli projeler yapıldı, Bakanlığın onayından geçti ve TOKİ’ye ihalesi yapılmak üzere projeleri gönderildi. Bu tesisler yapıldığında şehrin rengi, dokusu apayrı bir noktaya gelecek. Şu anki stadyumun bulunduğu bölge, DSİ Parkı ile birleştirilerek 70.000 m2’lik, mevcut Antakya Parkı’ndan daha büyük bir park oluşacak” şeklinde konuştu.
Bu kapsamda ilimizde uluslararası kriterlere uygun 25.000 seyirci kapasiteli stadyum, basketbol, voleybol ve hentbol branşlarına uygun çok amaçlı, biri 5.000 kişilik, 2’si 500’er kişilik olmak üzere 3 adet spor salonu, olimpik ölçülerde, 1.000 kişi kapasiteli Kapalı Yüzme Havuzu, 1.000 kişilik jimnastik salonu, profesyonel ve amatör futbol takımlarının antrenmanlarını yapabilecekleri ve amatör maçların oynanacağı, aydınlatmalı, 2 adet futbol sahası, atletizm sporcularının yanı sıra tüm spor dallarının faydalanabileceği ve atletizmin bütün dallarının bulunduğu, portatif tribünlü 1.000 kişilik atletizm sahası, 1’i kapalı, 2’si açık olmak üzere, 1 adet tenis kompleksi, ilimizde seçilecek yetenekli sporcuların konaklayacağı ve milli takımların kamp yapabileceği, 100 yatak kapasiteli, 1 adet sporcu eğitim merkezi, Antakya, İskenderun, Dörtyol, Kırıkhan ve Reyhanlı ilçelerimizde gençlik faaliyetlerinin yürütüleceği spor ve sosyal aktivite alanlarının da bulunacağı 5 adet gençlik merkezi, spor camiasının ve halkımızın kolaylıkla erişebileceği modern bir Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü hizmet binası ve her daire 100 m2 olacak şekilde 8 daireli ve 4 katlı lojman olmak üzere toplam 18 tesis planlanmıştır. Bütün bu tesislerin yapımı yaklaşık olarak 250 milyon TL. ödenekle tamamlanacaktır.

1 YORUM

  1. ANTAKYA İL MERKEZİ OLDUĞU İÇİN BUNLARDAN FARKLI OLARAK OLİMPİYAT KÖYÜ YAPILACAK TAMAM BURASINI ANLADIK…PEKİ 330.000 NÜFUSLU TÜRKİYE’NİN SAYILI ŞEHİRLERİNDEN OLAN İSKENDERUN’A YAPACAĞINIZ GENÇLİK MERKEZİYLE REYHANLI YADA KIRIKHAN’A YAPACAĞINIZ GENÇLİK MERKEZİ İNŞALAH AYNI KEFEDE OLMAZ..İNŞALLAH BU DEĞERLERİ GÖZ ÖNÜNE ALIP ŞEHRİN KAPASİTESİNE GÖRE BİR AYAR ÇEKERSİNİZ.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × 2 =