2011 YILI FAALİYET RAPORU

2011 YILI FAALİYET RAPORUİHRACAT

2011 YILININ İLK 11 AYINDA İSKENDERUN’DAN TOPLAM 1.794.769.885 $ TUTARINDA İHRACAT GERÇEKLEŞMİŞTİR. EN ÇOK İHRACAT YAPILAN İLK BEŞ ÜLKE VE EN ÇOK İHRAC EDİLEN İLK BEŞ ÜRÜN ŞU ŞEKİLDE SIRALANMIŞTIR. (GEÇEN YIL İLK 11 AY 985.924.859 $ İHRACAT GERÇEKLEŞMİŞ OLUP, BU YIL Kİ İLK 11 AYLIK İHRACATTA %82 LİK BİR ARTIŞ GERÇEKLEŞMİŞTİR.)

EN ÇOK İHRACAT YAPILAN İLK BEŞ ÜLKE SIRALAMASINDA :

İTALYA 386.112.825 $
A.B.D. 207.329.378 $
İSVİÇRE 207.219.124 $
SURİYE 133.292.925 $
YUMURTALIK SERBEST BÖLGE 74.089.557 $

EN ÇOK İHRACAT YAPILAN İLK BEŞ MADDE SIRALAMASINDA İSE :

DEMİR ÇELİK 860.332.208 $
DİZEL YAKIT (ULSD) 249.798.050 $
GAZ YAĞI 181.772.221 $
BORU 78.627.172 $
POLİSTREN 73.502.173 $

TİCARET SİCİLİ MEMURLUĞUMUZCA YAPILAN TESCİL DEĞİŞİKLİK VE TERKİN İŞLEMLERİ KISACA ŞÖYLEDİR:

11 AYLIK DÖNEMDE 461 YENİ KAYIT YAPILMIŞTIR.
BUNUN:
156 ADET ŞAHIS FİRMASI,
248 ADET LİMİTED ŞİRKET,
52 ADET ANONİM ŞİRKET,
5 ADET KOOPERATİF.

11 AYLIK DÖNEMDE:
1700 TESCİL VE DEĞİŞİKLİK,
80 TERKİN İŞLEMİ YAPILMIŞTIR.

1586 ŞAHIS VE 3207 ŞİRKET VE KOOPERATİF OLMAK ÜZERE TOPLAM 4793 ÜYEMİZ MEVCUTTUR.

EKONOMİK FAALİYETLERİMİZ

 KOSGEB HATAY HİZMET MERKEZİ MÜDÜRÜ SAYIN SERACEDDİN ÖZCAN “KOSGEB DESTEKLERİ” HAKKINDA MECLİS ÜYELERİMİZE AÇIKLAMALARDA BULUNDU.

 LOJİSTİK KÖY MASTER PLANI VE İSKENDERUN LİMANININ ÖZELLEŞTİRİLMESİ
HAKKINDA PROJE MÜELLİFİ SAYIN ATİLLA YILDIZTEKİN MECLİS ÜYELERİMİZE AÇIKLAMALARDA BULUNDU.

 HATAY VERGİ DAİRESİ BAŞKANI SAYIN HARUN DUMLU KAMU
ALACAKLARININ YAPILANDIRILMASI HAKKINDA MECLİS ÜYELERİMİZE AÇIKLAMALARDA BULUNDU.

 TÜRK TELEKOM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KAMU SATIŞ YÖNETİCİSİ SAYIN ZEHRA OKÇU, ADNAN AYDIN VE TEKNİK SATIŞ YÖNETİCİSİ YASİN YARBAY TÜRK TELEKOM VE TTNET ÜRÜNLER HAKKINDA MECLİS ÜYELERİMİZE AÇIKLAMALARDA BULUNDU.

 T.C.TARIMSAL VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMUNUN IPARD PROGRAMI 1. VE 2. PROJE BAŞVURU ÇAĞRI DÖNEMİ İLE İLGİLİ MECLİS ÜYELERİMİZE AÇIKLAMALARDA BULUNDU.

 ÖZEL TOBB ETÜ HASTANESİ KARDİYOVASKÜLER CERRAHİ BÖLÜM BAŞKANI SAYIN DOÇ.DR. TAYFUN AYBEK VE SAYIN ESRA ÖRÜN İLE HASTANE EKİBİ MECLİS ÜYELERİMİZE KARDİYOLOLOJİDE Kİ SON GELİŞMELER HAKKINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU.

FUARLAR

 15 OCAK 2011 TARİHİNDE TÜYAP TÜM FUARCILIK YAPIM ANONİM ŞİRKETİ TARAFINDAN ADANA’DA EŞ ZAMANLI OLARAK DÜZENLENEN ÇUKUROVA EĞİTİM FUARI VE ÇUKUROVA KİTAP FUARINA MİLLİ EĞİTİM İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN DESTEĞİYLE ÖĞRETMENLERİN KATILIMI SAĞLANARAK GÜNLÜK FUAR GEZİSİ DÜZENLENMİŞTİR.

 28 EYLÜL – 2 EKİM 2011 TARİHLERİ ARASINDA HATAY VALİLİĞİ VE İMAJ MEDYA TARAFINDAN ORGANİZE EDİLEN İZMİR’DE HATAY GÜNLERİ ADLI FUARA KATILDIK.

 24-27 KASIM 2011 TARİHLERİ ARASINDA TÜYAP KONGRE VE FUAR VE KONGRE MERKEZİ’NDE TÜYAP TÜM FUARCILIK YAPIM ANONİM ŞİRKETİ TARAFINDAN BÜYÜKÇEKMECE İSTANBUL’DA DÜZENLENMİŞ OLAN LOGİST EURASİA 2011 – 5. LOJİSTİK ENDÜSTRİSİ, TAŞIMACILIK, YÜKLEME, BOŞALTMA, İSTİFLEME, DEPOLAMA, ARAÇ, DONANIM, SİSTEM VE TEKNOLOJİLERİ FUARI’NA KATILDIK.

PROJELER

 MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ, İSKENDERUN DENİZ TİCARET ODASI VE ODAMIZ ARASINDA İSKENDERUN KAMPÜSÜNDE DENİZCİLİK ALANINDA FAALİYET GÖSTERECEK OLAN FAKÜLTE İNŞAATININ YAPILMASI İÇİN PROTOKOL İMZALANARAK ODAMIZ TARAFINDAN BU FAKÜLTENİN YAPIMI İÇİN 750.000,00-TL(YEDİYÜZELLİBİNTL) BAĞIŞ YAPILACAKTIR.

 BÖLGEMİZDEKİ KOBİLERİN İHTİYAÇLARININ KARŞILANMASI VE KOBİLERE DAHA İYİ HİZMET VEREBİLMEK İÇİN ODAMIZ BÜNYESİNDE BİR SİNERJİ ODASI KURULAMASI İÇİN KOSGEB ADANA İŞLETME GELİŞTİRME MERKEZ MÜDÜRLÜĞÜNE GEREKLİ YAZIŞMALAR YAPILARAK ODAMIZ BÜNYESİNDE KOSGEB SİNERJİ ODAĞI KURULMUŞTUR.

 ODAMIZIN İLE OLAN UZAKLIKLARI NEDENİ İLE ÜYELERİMİZİN MAĞDUR OLDUĞU TOBB’YE BİLDİRİLMİŞ VE TOBB’DEN ODAMIZIN K BELGESİ İŞLEMLERİ KONUSUNDA YETKİLENDİRİLMESİ TALEP EDİLMİŞTİR. BU TALEP DOĞRULTUSUNDA TOBB, ULAŞTIRMA BAKANLIĞI İLE GÖRÜŞMELERDE BULUNMUŞTUR. ODAMIZIN YETKİLENDİRİLMESİ İÇİN BAKANLIK TARAFINDAN GELECEK OLAN ONAY BEKLENMEKTEDİR.

 DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER KURULUNUN BAŞLATMIŞ OLDUĞU DEİK ODA TEMSİLCİLİĞİ SİSTEMİNE ODAMIZ DAHİL OLMUŞTUR.

 ODAMIZDA ÜCRETSİZ OLARAK PRATİK TİCARİ ARAPÇA KURSU AÇILDI. BÜYÜK KATILIMIN OLDUĞU KURS BU AYIN SONUNA KADAR DEVAM EDECEKTİR.

 ODAMIZDA İŞ-KUR MÜDÜRLÜĞÜ İLE ORTAKLAŞA SATIŞ ELEMANI KURSU YAPILDI.

 ODAMIZIN PROJE ORTAĞI OLARAK KATILDIĞI MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN HAZIRLANAN, “TURİZM SEKTÖRÜNDE KADIN İSTİHDAMI”BAŞLIKLI PROJESİ HAYATA GEÇMİŞ VE EĞİTİMLERİNE ODA HİZMET BİNAMIZDA BAŞLANMIŞ OLUP, PROJE SÜRESİNİN SONUNDA 50 KADIN KURSİYERE SERTİFİKALARI VERİLMİŞTİR.

 ODAMIZ TARAFINDAN ORTAK OLUNAN İSTANBUL DEMİR ÇELİK İHRACATÇILARI BİRLİĞİ TARAFINDAN BAŞVURULAN VE MERKEZİ FİNANS İHALE BİRİMİ TARAFINDAN FİNANSE EDİLEN “SEKTÖREL DIŞ TİCARET TAKIMLARI” İSİMLİ PROJE AVRUPA BİRLİĞİ TARAFINDAN ONAYLANMIŞTIR. PROJE DE HATAY BÖLGESİNDE İKAMET EDEN , ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN, BÖLGE DEMİR-ÇELİK SEKTÖRÜNÜN İHTİYAÇLARINA YÖNELİK OLARAK, DIŞ TİCARET ALANINDA EĞİTİMLERİ VE MESLEK SAHİBİ OLMALARI AMAÇLANMAKTADIR. PROJE SÜRESİNİN SONUNDA 18 KURSİYERE SERTİFİKALARI VERİLMİŞTİR.

PROTOKOLLER

 ODA ÜYELERİNE TAKSİTLİ TİCARİ KREDİ, NAKİT KREDİ VE GAYRİNAKDİ KREDİ KULLANDIRMAK AMACIYLA ODAMIZ VE KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş, , DENİZBANK A.Ş.VE ZİRAAT BANKASI İLE PROTOKOL İMZALANMIŞTIR.

YARDIMLARIMIZ

 İLÇEMİZDE BULUNAN TÜM KAMU KURUM VE KURULUŞLARINA BÜTÇEMİZİN İMKANLARI DOĞRULTUSUNDA GEREKEN YARDIMLAR YAPILMAKTADIR.

2012 YILINDA GERÇEKLEŞTİRMEYİ PLANLADIĞIMIZ BAZI FAALİYETLERİMİZ

HALK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ İLE YAPILAN GÖRÜŞMELERDE SİZLERİNDE ÖNERECEĞİ ŞEHRİMİZİN İHTİYAÇ DUYULAN KONULARINDA KURS DÜZENLEMEK İÇİN PRENSİP KARARI ALINMIŞTIR. BUNA İLAVETEN AŞAĞIDA SUNULAN KURSLARIN VE SEMİNERLERİN DÜZENLENMESİ PLANLANMAKTADIR.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI, KOSGEB, TSE, ÜNİVERSİTELER VE DİĞER KURUMLAR İLE İŞBİRLİĞİ YAPARAK :

 İHRACATTA DEVLET TEŞVİKLERİ SEMİNERİ
 GÜMRÜK MEVZUATI SEMİNERİ
 FUAR GEZİLERİ VE FUAR KATILIMLARI
 İHRACATA YÖNELİK İNGİLİZCE KURSU
 İŞLETMELERDE MUHASEBE UYGULAMALARI VE FİNANSAL MUHASEBE KURSU
 ELEKTRONİK TİCARET KURSU
 AUTOCAD TEKNİK ÇİZİM PAKET PROGRAMI KURSU
 YENİ KOSGEB HİZMET VE DESTEKLERİ SEMİNERİ
 KOBİ TEŞVİKLERİ SEMİNERİ DÜZENLENMESİ PLANLANMIŞTIR.
 DIŞ TİCARET HADLERİNİ ÜLKE LEHİNE ÇEVİREBİLMEK İÇİN ÜNİVERSİTE MEZUNU OLUP LİSAN BİLEN GENÇLERİMİZE DIŞ TİCARET SEMİNERİ VERİLECEKTİR.

YAPILAN BU ÇALIŞMALARA RAĞMEN ÜLKEMİZE BÖLGEMİZE VE İSKENDERUN HALKINA DAHA FAZLA GÖREV BORCUMUZUN BULUNDUĞUNU İDRAK EDİYORUZ, BİZLERE GÖSTERDİĞİNİZ İLGİ, GÜVEN VE KATKILARINIZDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYOR SAYGILAR SUNUYORUM.

iskenderunhaber
iskenderun haber sitesinin haberlerini yayınlayan genel editörü.