Mimar Ercüment Kimyon’dan Bir Yürütmeyi Durdurma Kararı Daha

E-91 Üzerine Yapılmak İstenen 10 Katlı Ticari Bina İzni Yargıya Takıldı!
Hatay İdare Mahkemesi 2011/1686 Esas Nolu davayla ilgili olarak, Mimar Ercüment Kimyon’un İskenderun Belediye Meclisi’nin plan değişikliğinin iptali ve yürütmeyi durdurma istediğine karşın, yürütmeyi durdurma kararı verdi.
Hatay İdare Mahkemesi 2011/1686 Esas Nolu davayla ilgili olarak, Mimar Ercüment Kimyon’un İskenderun Belediye Meclisi’nin plan değişikliğinin iptali ve yürütmeyi durdurma istediğine karşın, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme Başkanı Hidayet Erkeç, üyeler Nejla Şen Yüksel ve Fatih Yıldırım’ın oy birliğiyle aldığı kararda özetle şu görüşlere yer verildi;
“Bu durumda üst ölçekli imar planı olan 1/5000 ölçekli nazım imar planında konut alanında konut alanında kalan taşınmazlar yönünden alt ölçekli uygulama imar planında değişiklik yapılarak bu alanın tamamının ticari alana dönüştürülmesi ve bu işleme yapılan itirazın reddine dair uyuşmazlık konusu işlemlerde mevzuata uyarlılık bulunmamaktadır. Açıklanan nedenlerle; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 Sayılı Kanunun 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına, kararın tebliğinden itibaren 7 gün içersinde Adana Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz yolu açık olmak üzere oy birliğiyle karar verildi.”
Hatay İdare Mahkemesi’nin verdiği yürütme kararı sonrası E-91 karayolu, Deniz Alayı Civarı’na yapılmak istenen 10 katlı ticari yapı inşaat istediği böylece yargıya takılmış oldu. Davacı Ercüment Kimyon, dava isteminde plan değişikliğinde kamu yararı bulunmadığı ve planın rant amaçlı olduğunu savunmuştu.

PAYLAŞ

3 Yorumlar

  1. imar planı diye birşey var sanırım bundan bihabersiniz. kent mekanının yasası olarak kabul edilir. neresinin ticaret neresinin konut neresinin turizm alanı, sanayi alanı olduğu, korunacak doğal ve tarihi alanlar bu planla belirlenir. plan da bilimsel birtakım çalışmalar sonucunda üretilir. bu plana uyum zorunluluğu vardır. herkes istediği şekilde hareket edemez anlayacağınız. mahkemelerde bu plan kararlarını esas alarak karar veriyor.herkes istediği plan değişikliği yapamıyor. bu şekilde kentteki sosyal adalet sağlanmaya çalışılıyor. pay alma meselesi de tamamen saçmalıktır bence. bu tip davalar pay almak için açılmaz. bu yol hukuksuz işlere bulaşanların kullandığı bir yoldur. sadece kendi çıkarını düşünen toplumun yararını yoksayanların.

  2. nedir kardesim bu kendinibilmez insanlardan iskenderunun cektigi her seye karsilar otel yapilacak karsilar is merkezi yapilacak karsilar iskenderunun gelismesi icin yapilan her seye karsilar sizin iskenderunla ve iskenderunlularla ne alip veremediginiz var yoksa bu islerden pay alamadiginiz icinmi karsisiniz daha iyi bir benzetme yapacaktimda bu insanciklar icin yayinlanmaz diye sadelestirdim

  3. Senin İskenderun a garezin mi var kardeşim.Gelişmeyelim mi,yüksek binalar yapmayalım mı.seni hiç sevmiyorum .

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here