SAVAŞTA ALTIN LAZIM KRİZDE DOLAR GEREK

2008 yılında ABD’yi yönetenler Lehman Brothers’ın batmasının ABD. ekonomisi için hiçbir risk oluşturmayacağını belirtmişlerdi.
Sonucu tüm dünya gördü, ABD. ekonomisini alabora ederek KÜRESEL EKONOMİK SİSTEMİ çökertti.
Sovyetler Birliği komünist rejim demir bilek hiç yıkılmaz deniyordu, YELTSİN’İN kızıl meydanda bir tankın üzerine çıkması ile koca imparatorluk çil yavrusu gibi dağıldı.Tüm topluluk ülkeleri Sovyetler Birliğini terk etti, özgürlüklerini ilan ettiler.
Son Arap Baharı dediğimiz halk isyanları Tunus’ta bir seyyar satıcının, bir bayan polis tarafından dövülmesi ile başladı ve halk isyanları başta TUNUS olmak üzere MISIR ve LİBYA’da rejim değişikliğine dönüştü. Yakın gelecekte SURİYE olmak üzere birkaç ülkeyi de kapsama alanına alabilir.
Komşumuz Yunanistan’dan sonra ekonomik krize teslim olan İRLANDA ile devam eden kriz önümüzdeki aylarda İspanya, İtalya ve Belçika’yı da kapsama alanına alma riski çok yüksektir.
Çünkü; ikinci ABD krizi Dünya kapısına dayanmakta, ABD.’nin en büyük bankası olan BANK OF AMERİCA (BOFA) ‘ın hisseleri yılbaşından bu yana % 53 değer kaybetmiştir. Bu düşüş 70 milyar dolara tekabül etmektedir. Bu düşüş ABD’de ikinci bir LEHMAN krizini çağrıştırmaktadır.
2008 yılında başlayan küresel ekonomik kriz, 2010 yılı başlarında bitmiş gibi gözükse de aslında kriz ABD’de ve AB devletleri tarafından geçiştirilmişti.
Dünya ülkelerinin ekonomik kriz için için yanmaya devam etmekte ve önümüzde aylarda ve 2012 yılında önlenemez boyutlara ulaşacağı aşikardır.
Komşumuz Yunanistan’ın bütün çabalarına rağmen TEMERRÜDE düşüp borçlarını ödeyemeyeceği sinyalleri gelmekte.
Yunanistan küçük bir ülke olmasına karşın, AB. ve küresel piyasaları olumsuz etkileyebilmekte. Çünkü; Yunanistan ana para borcunu ödeyemezse Yunanistan tahvili alan bankalar ve ülkelerde ödeme güçlüğüne dönüşebilir. En büyük etkende daha fazla para kazanma hırsı olan, Uluslar arası SPEKÜLATÜRLER ve MANİPÜLATÜRLER bu olumsuz gelişmeyi derinleştirebilirler.

ALTINDAN KAÇIŞ,
DOLARA HÜCUM NEDENLERİ:

Spekülatörler ve manipülatörlerin derinleştirmeye çalıştığı krizden daha fazla yararlanabilmek için, ellerindeki milyar dolar değerindeki ALTIN, GÜMÜŞ, HİSSE SENETLERİNİ satıp, dolara dönüştürüyorlar.
Bir diğer neden de; Amerika Merkez Bankası dolar basmak yerine kısa vadeli senetlerle, uzun vadeli senetleri değiştirmeye başlaması,
Avrupalı liderler, ülkelerinin mali krizini nasıl çözeceğine dair tatmin edici bir plan açıklamamaları, başta Yunanistan olmak üzere, İrlanda, İspanya, İtalya ve Belçika’nın ekonomik krizde oluşu EURO’ya güveni azaltmakta, DOLAR’ı güvenilir liman olarak tarif etmekte.
AB ülkelerinin dağılacağı veya EURO para biriminden vazgeçileceği gibi yaygın kanaat inandırıcı olabilmekte…!!!
Bu ARGÜMANLAR dünya insanlarının, EURO’dan, ALTIN’dan, HİSSE SENETLERİNDEN kaçışı, DOLARA dönüşü (yönelişi) getirmektedir.
ABD notu düşürülmesine rağmen ikinci bir LEHMAN olayı gibi DOFA Bankın batma riskine rağmen, dünya insanları neden DOLAR’A yöneliyor ve DOLAR yükseliyor?
Çünkü; bugüne kadar ABD, DOLAR ve EURO ile ticaret yapılmakta, buna “HARD CURRENCY” yani beynelmilel geçerli para birimi demektir. Dünya da Hard Currency ile ticaret yapan paranın % 80’i ABD. Doları ile, geriye kalanı ise Euro ile yapılmakta.
Irak Lideri Saddam HÜSEYİN ve Libya Lideri KADDAFİ, petrolü dolar dışında başka para birimi ile satmaya kalkıştılar ve akıbetlerini görebilmekteyiz.
Dünya da henüz Dolardan başka bir REZER para birimi oluşturulamadı. ABD. oluşuma da izin vermedi. Bu nedenle yapılacak ödemelerde Dolar hala ALTERNATİFİ olmayan bir para birimi olarak hükümdarlığını sürdürmektedir.

DÜNYA’DA SAVAŞ OLMADIĞI, KRİZ OLDUĞU SÜRECE DOLAR, TÜM ALTERNATİFLERİ KARŞISINDA HER ZAMAN DEĞERLİ OLACAKTIR.
SAVAŞ OLDUĞUNDA İSE ALTIN EN ÖNEMLİ AKÇE OLACAKTIR.

SON SÖZ:
Fazla paran varsa ya DOLAR’ a ya EMLAĞA yatır.
Düğün yapacaksan ALTIN al.
Paran yoksa işine, sağlığına bak…

PAYLAŞ

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here