Doğu Akdeniz’in yıldızı parlıyor

Geçtiğimiz haftanın son iş gününde Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Abdullah Öztoprak ile Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Halil Nadiri, Güney TV ekranlarında yayınlanan “Güney’de Rota” programımın konuğu oldu. Her iki akademisyeni de ağırlamaktan büyük keyif aldık.
Altyapısı ve donanımıyla Kıbrıs’ın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin en yetkin iki ismi, Rektör Prof.Dr. Abdullah Öztoprak ile Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Halil Nadiri, üniversitenin iddialı bir uluslar arası devlet üniversitesi olduğuna vurgu yapıyor.
Türkiye’de kurulu bulunan ve sayısı 100’ü aşan devlet üniversiteleri arasında uluslararası bilim platformunda iddialı üniversite sayısı 5’i aşmaz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde YÖK tarafından tanınan bir devlet üniversitesinin uluslar arası alanda bilimsel anlamda kayda değer başarılar sağlaması bizim açımızdan da gurur verici bir gelişme. Türkiye Kıbrıs’tan, Kıbrıs da Türkiye’den ayrı düşünülemez.
Program boyunca gerek Rektör Prof.Dr. Abdullah Öztoprak, gerekse Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Halil Nadiri, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin sunduğu olanakları geniş bir pencereden değerlendirdiler:

ULUSLAR ARASI STANDARTLARDA EĞİTİM
Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin 13 bin öğrencisi bulunuyor.
Öğrencilerin yüzde 25’i Türkiye ve dünyanın diğer ülkelerinden..
35 ülkeden öğretim üyesi ders veriyor..
Eğitim dili İngilizce..
Hukuk ve eğitim fakültelerinin pek çok bölümü Türkçe..
Seksenin üzerinde program var..
Şimdiye kadar 35 bin öğrenci mezun olmuş..
Başarılı öğrencilere geniş burs imkanları sunuluyor..
Öğrenciler için güvenli bir ortam. Kıbrıs’ta asayiş olayları pek olmuyor..
TSK mensubu ve eğitimci ailelerin çocuklarına indirim politikası güdülüyor..
Yüz ellinin üzerinde diğer ülke üniversiteleriyle bilimsel ve kültürel anlamda anlaşmalar mevcut..
Öğrenci değişim programları kapsamında öğrenciler diğer ülkelere gidip öğrenim görüyor..
2011 yılında bağımsız bir kurum tarafından gerçekleştirilen ve 16 evrensel kriter dikkate alınarak yapılan değerlendirme sonucunda dünyadaki 20.000 üniversite arasında 1421. sırada yer alıyor.

YÜKSEK ÖĞRETİMDE AKREDİTASYON NEDEN ÖNEMLİ?
En önemlisi akreditasyon..
Akreditasyon bir üniversitenin eğitim kalitesinin belli standartları karşıladığını gösterir.
Akredite olmayan bir üniversiteden lisans diploması alan öğrenci, yüksek lisans için akredite olan okullara kabulde büyük zorluk çekecektir. Akreditasyona sahip bir diplomayla mezun olan öğrenci, işe girmede de diğerlerine nazaran avantaja sahiptir.
Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin mühendislik bölümleri ABET’e akredite edilmiş.
ABET (Accreditation Board for Programs in Engineering and Technology), Amerika’daki Mühendislik ve Teknoloji Programları Akreditasyon Kurulu.. Doğu Akdeniz Üniversitesi’ndeki mühendislik fakültelerinin ABET’e akredite edilmiş olması, eğitim kalitesinin ABD’ye denk ve diplomalarının da tüm dünyada geçerli olacağı anlamına gelmektedir.

GELECEK YIL TIP FAKÜLTESİ AÇILIYOR
Üniversitenin ABET’in yanı sıra EDEXCEL International, TEDQUAL, International Design Association, AACSB, EAAE; ENHR; UK NARIC, IMHE, Uluslararası Üniversiteler Birliği (IAU), Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA), Akdeniz Üniversiteler Topluluğu (CMU), İslam Ülkeleri Üniversiteleri Federasyonu (FUIW) başta olmak üzere çok sayıda uluslar arası kurumdan alınmış denklikleri ve bu kuruluşlara da üyeliği bulunuyor.
Gelecek yıldan itibaren de Gazi Üniversitesi’yle koordineli olarak tıp fakültesi açılıyor.

TOPUKSAL İYİ BİR ŞANS
Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin bölge temsilcisi Abdürrahim Topuksal da, üniversitenin tanıtımında yıllardır etkin rol oynuyor. Topuksal, tüm enerjisini üniversitenin tanıtımında harcayarak önemli bir görevi ifa ediyor.
Kıbrıs sadece bir vatan toprağı değil, aynı zamanda bir öğretim adası..
Kıbrıs’taki Türk üniversiteleri yüksek öğretimi evrensel boyutlara taşıyarak, Türkiye’nin de imajına katkılar sağlıyor.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here