Türk işi oldu Amerikan işi!Güralp Koleji, yeni bir yapılandırma ile Amerikan Kültür Koleji adı altında faaliyet vermeye başladı. Ancak bu geçiş süreci beraberinde birçok spekülasyonları da beraberinde getirdi. Edindiğimiz bilgilere göre, Amerikan Kültür Koleji’nin logosu genel merkezle bağdaşmıyor.
Doğru mu?
İkinci bir husus, Amerikan Kültür Koleji’nin genel merkezi arandığında telefonlara cevap verilmiyor. Neden?
Peki kurumsal bir kimliğe sahip olan Türk Amerikan Derneği’nin internet sitesindeki duyurusuna ne demeli? İşte birkaç satır başı:
“Bir süredir “Amerikan Kültür Derneği Dil Okulları” ve son zamanlarda da “Amerikan Kültür Koleji” adları altında çeşitli medya kanallarında muhtelif ilanlarının verildiği ve bayilik duyurularının yapıldığı gözlemlenmiştir. Bu ilan ve duyurular referans alınarak Derneğimize yapılan başvurulardan, yukarıda anılan kuruluşların Derneğimiz ile karıştırıldıkları görülmektedir.
Adı geçen “Amerikan Kültür Derneği”nin Türk-Amerikan Derneği ile hiçbir bağlantısı yoktur. Öte yandan, ilgili kuruluş hakkında Derneğimiz isminden ve ününden yararlanarak menfaat sağlamaya yönelik çalışmaları nedeniyle gerekli yasal girişimlerde bulunulmuş ve açılan davada da Derneğimiz lehine karar verilmiştir.
Sonuç olarak, “Türk – Amerikan Derneği” adı ve logosunu taşımayan hiçbir kuruluşun Derneğimizle bağlantısı olmadığını; Derneğimizin 60 yıllık saygın ve kurumsal geçmişinden kaynaklanan hiçbir kalite garantisini taşımadığını hatırlatır, halkımızı isim benzerliğinden yararlanma amaçlı girişimlere karşı uyarmak isteriz.”
Ne demek bu?
Sanırım bu konuda eski adıyla Güralp Koleji, yeni adıyla Amerikan Kültür Koleji’nin bir yanıtı vardır..
Değişimdeki sıkıntılar bunlarla sınırlı değil!
Diğer yandan o eğitim kurumunda eğitim veren öğretmenlere yapılan haksızlıklar da ayukka çıkmış durumda..
Bir iddiaya göre; Güralp Koleji adı altında emekleriyle ve alın teriyle her biri 5 ila 10 arasında değişen yıllarda çalışan öğretmenlerin iş akdi feshedilmiş durumda..
Deniliyor ki, 29. 06 2011 günü Amerikan Kültür Koleji Genel Koordinatörü Halil Çil ile birlikte okul idarecileri tüm öğretmenleri toplayarak istifaları istenmiş.. Aynı yöneticiler, hiçbir öğretmenin işine son verilmeyeceğini ve ‘değişim’ nedeniyle kısa bir süre sonra sözleşmelerin tazeleneceğini bildirmiş..
Peki sonra ne oldu?
Yıllardır çalıştıkları kurumda emeği olan ve verilen güvenceye tamam diyen öğretmenler, tereddütsüz istifalarını yazarak okul yönetimine sundular.
Ancak beklenen olmadı, vaatler yerine getirilmedi.
İstifalar 01.07.2011 Temmuz itibariyle işleme konulmasına rağmen, yöneticilerin ‘Çalışmalarınızı sürdürün’ talebi tam bir fiyaskoya dönüştü..
Çünkü.. Yeniden anlaşma imzalanacağı güvencesiyle ‘tatil izinlerini’ bile kullanmayan aynı öğretmenlere işten çıkarıldıkları bilgisi kendilerine tam 25 gün sonra bildirildi.
Bu süre zarfında hiçbir ücret almadan çalışan öğretmenler, ‘haksızlığa’ uğradıklarını anlayınca soluğu adliyede aldılar..
Oysa aynı öğretmenler, Haziran ayı içerisinde ‘çıkışları’ bildirilseydi, vaatler ve ardı ardına verilen sözler yerine sadece gerçekler anlatılsaydı.. Ara geçişlerde belki de bir başka eğitim kurumu ya da dersanelere başvuru yapabilirlerdi. Kolejin o çok önemsemediği, hiçe saydığı 25 günlük ara, tüm o öğretmenlerin bir başka eğitim yuvasına geçişlerini engellemekle kalmadı, bir yıllık eğitim sürecini dondurmaya yetti.. Şimdi tüm eğitim kurumlarında kadrolar oluşturulmuş durumda..
Güya öğretmenlerin hakkını gözeteceğini söyleyen Güralp Amerikan Kültür Koleji daha şimdiden birçok olumsuzluklarla tüm dikkatleri üzerine çekti.
Şimdi o öğretmenler, diğer kurumlarda kontenjanlar tamamlandığı için eğitim veremeyecek..
Şimdi soruyoruz;
Kolej yetkilileri; öğretmenlere hangi vaatlerde bulundular ve istifaların ardından neden verdikleri sözleri tutmadılar?
Bir öğretmenin ücretsiz ve işten çıkarıldığı bildirilmeden 25 gün çalıştırılması hangi hakkaniyet duygusu ile bağdaşır..
Bir öğretmenin başka bir kuruma geçişini sağlayacak hakkı elinden almak hangi vicdana sığar?
Türk Amerikan Derneği’nin, Amerikan Kültür Kolejleri’ne yönelik duyurusu hangi anlamı taşıyor.

18 Yorumlar

 1. Ne manidar yorumlar. Bizim insanımız hangi ara bu kadar vicdansız? Bu kadar gaddar? Bu kadar duyarsız, bana dokunmayan yılan on bin yıl yaşasın der oldu? dedirtiyor. Öğretmenler hal etmişte, iyi olmuşta, şimdi ne güzelmiş falan. Nasıl uyuyorsunuz o kütük vicdanınızla diye sorsak cevap veren olur mu?

 2. umarım bu saatten sonra hersey anlasılmıstır boyle sacma sapan haberlerde en ısa zamanda kaldırılır ıse sevınecegız

 3. AMARİKAN KÜLTÜR KOLEJİ BENCE GÜMBÜR GÜMBÜR GELİYOR.GEREK KADROSU,GEREK KURUCULARI GEREKSE YÖNETİCİLERİ VE EN ÖNEMLİSİ KALİTESİYLE HATAYDA BİR NUMARA OLACAGINA İNANIYORUM.BEN BEDEN EGİTİMİ ÖGRETMENİYİM VE BU KOLEJE MÜRACAAT ETTİM,EN BÜYÜK İSTEGİM BU MÜKEMMEL İNSANLARLA ÇALIŞMAKTIR.İNŞALLAH KABUL EDİLİRİM.SAYGILARIMLA.

 4. ne olrusa olsun öğretmenler temmuz ayında gönderilmemeleri gerekiyor.madem büyük değişim var.değişim farkına iş işten geçtikten sonra mı farkına varıyormuş bu amerikan koleji???

 5. bu okulun velisiyim ve velisi olmaktan gurur duyuyorum, giden öğretmenlerin bir tanesi hariç hepsinin gönderilmesi doğru bir karardır, her ne kadar duygusal anlamda üzülsem de… benim gördüğüm bazı öğretmenler işten çıktı diye bu kadar dedikodu dönüyor,sözüm işten ayrılan öğretmenlere; şimdi tabiki de öğretmenlik kutsal meslek,tabiki de öğretmenlik saygı duyulması gereken bir meslek ancak bu makamı dolduramayan insanlar var maalesef. makamdan güç almak yerine keşke kendi niteliklerinizi donanımlarınızı artırabilseydiniz, ne yani Amerikan Kültür Koleji ne kayıt olan bir öğrencinin iyi öğretmenlerden eğitim alması gerekmiyor mu? aynı öğretmenler olsaydı Amerikan kültür koleji olması düşünülemezdi zaten… maalesef kapitalist düzen, en iyi olacaksınız ki kimse sizi yerinizden etmesin. eğer özel sektörde çalışıyorsanız kendinizi güncel tutmanız ve donanımlı bir hale getirmeniz gerekiyor tabiki de. söylenecek tek söz var ” HERKESİN SİGORTASI KENDİSİDİR”, çokta üzülmeyin,hatayı biraz da kendiniz de arayın….

 6. buradaki bazı yorum sahibi arkadaşlar sanırım okuldan ayrılıpta hatayı kendilerinde aramayıp kuruma mal eden öğretmenlerden olsa gerek, aynı yorumu her yere kopyalayıp yapıştırmışlar 🙂 eee ayrılan öğretmenlerin kendi başlarına çay bahçelerinde toplantılarda karar alıp internet sitelerindeki haberlere olumsuz yorumlar yapın demek,gazetecilere magdur edebiyatıyla sızlanmak kolay da aranızdan lider olacak vasıfta biri yok maalesef 🙂 öğretmenlerin bu intikam hissi ile bu hale düştüğünü görmek ise son derece üzücü 🙁 bence öğrencilerinize yaptıgınız öğüdü kendiniz için uygulayın :
  ” Küçük şeylere gereğinden çok önem verenler, elinden büyük iş
  gelmeyenlerdir. ”

 7. Bu olumsuz yorumlar sanki işten ayrılan öğretmenlerin yorumları gibime geldi.
  İnsan işten ayrıldığı yere minnet duyması beklenemez pek tabikide.
  Objektif olalım. İnsanları yanlış yönlendirmeyelim.

 8. birkaç yıl velisi olduğum bu ticarethanede ne yazıkki olan öğretmenlere olmuş, her çıkardğı öğretmen birer değer ve işlerini en iyi şekilde yapmaya çalışan insanlar kimsenin haksız yere başkasının rızkıyla oynamaya hakkı yok! bu insanların kutsal olarak addettikleri işlerini şu an gerçekleştiremiyor olması sizin vicdanınızı sızlatmıyor mu? artık iskenderun bu insanları iyi tanıyor!!

 9. bu yorumları okuduğumda bazı kişilerin çıkarı olduğunu bende sezinledim, bu yapılanlar hiçbir vicdana sığmaz ama iskenderun halkı kanmayacak kandırılmayacak!!

 10. Dokuz öğretmenin işine son verilmiş Güralp’ten. Gerekçe bile gösterilmeden..O öğretmenlere hiç mi saygınız yok.. Onların çoluk çoçuğu yok mu? Gazete görevini yapmış, o öğretmenlerin sorunlarını dinlemiş, aktarmış..
  Bunun neresi yalakalık.. Asıl yalakalık, görmezden geldiğiniz sorunları hiçe sayan sizlersiniz Selen hanım..
  Menfaatiniz nedir o okuldan, açıklayın da bilelim..

 11. Eğer söylenenler gerçekse,içler acısı bir durum var ortada.çünkü onlarca öğretmeni ve yüzlerce öğrenciyi etkileyecek bir durum var.Ateş olmayan yerden duman çıkmaz.Umarım en kısa zamanda durum düzeltilir ve insanların hakları yenmez.Çünkü maaelsef olan her zaman halka,en önemlisi de çocuklara oluyor.

 12. haberi yapan gazeteciyi ve gazeteyi canı gönülden kutluyorum. Okulu tam br ticarethane mantığıyla yöneten ve selen hanım sizin gibi olayları görmezden gelen velilerin bir an önce gözlerini açmaları gerekmektedir. eğitim bu kadar ucuz olan yalancı eğitimcilere alet edilemez. ne demiş mustafa kemal: "eğitimde zayi edilecek birtek ferdimiz bile yoktur." siz de doğruları görün ve eğitim simsarlarına gereken cezayı verin…

 13. Bu açıklamaları okuduktan sonra okula olan hiçbir güvenim kalmadı amerikan kültür koleji ile ankara türk amerikan derneğinin bir bağlantısı olduğunu sanıyordum ancak bu insanlar göz göre göre bizleri kandırmaya çalışıyorlar bu yaptıkları inanılmaz bir oyun!! sizlerin işi eğitim olmalıyken tamamen işe parasal açıdan bakıyorsunuz.

 14. Değerli İskenderun Haber site yoneticisi,
  Bu haberin yazari var midir yoksa advertorial midir ? Herşey haber yapılabilir ve elbette ki herşey eleştirilebilir ancak tarz bu olmamalıdır. Ote yandan bahsi geçen dernekle “Amerikan Kültür Derneği” nin gerçekten de bir ilgisi yoktur hatta olması da mümkün değildir. Gelişi güzel bir haber olmuş; keşke Amerikan Kültür Koleji’nin İskenderun’a sağlayacağı yarar ve menfaatler de yer alsaydı biraz tek yönlü olmuş, beğenmedim.

  Bilginize.

  M.Nejat CAN

 15. değerli iskenderunlular, güralp kolejinin 3,5 yıldır velisiyim, Amerikan kültür kolejleri olmasından dolayı da çok memnunum. (okuldaki öğretmenler gönderildiler,çünkü hakettiler, ben ve birçok velide aynı görüşü taşıyoruz,) bu haberi okuduktan sonra içime kurt düştü ve bu işin aslını öğrenmek için okula gittim. zaten gerçekten okulda olumlu bir değişim oldugu da belli, açıkçası giden öğretmenlerin neden gönderildiği konusunda da çok haklılar, çocuklarımıza birşey veremeyen öğretmenlerin sırf duygusal nedenlerden dolayı okulda tutulması son derece yanlış zaten. Amerikan Kültür Kolejleri gerçekten standartlar adına çok güzel oluşumlar içinde ve sistem çalışmalarına devam ediyorlar,orada ve merkezde çalışan onca insanın emeklerine bu gibi haberler yaparak iftiralar savurarak saygısızlık yapıldıgını düşünmekteyim. Beni merkezle de görüştürdüler, yapılan çalışmaları gözlerimle gördüm, yabancı öğretmenlerle de sohbet ettik, gerçekten harika bir okul olmuş, çok klasik bir söz olacak ama meyve veren ağaç taşlanır bence. Bu gibi haberlerin maksatlı çıkarıldıgını düşünüyorum, editör beye saygılar sunuyor ve yazımı yayınlayıp yayınlamayacagımı hassasiyetle merak ediyor ve bekliyorum…

 16. çıkarılan kişilerin niteliklerinin ve iş akitlerine son verilmesinin biçimidir tartışma konusu olması gereken … insanları işten çıkarmanın hem ahlaki hem de yasal zorunlulukları vardır. bildiğim kadarıyla bu hocaların niteliklerini yeterli bulmadıkları savıyla işten çıkarmışlardır. o zaman tazminatını yasalara uygun olarak verir ve bunu makul bir sürede bildirip çıkarırsın işten…. bunu yapmak için de dilinden düşürmediğin kaliten için üç kuruş maliyete katlanırsın…

 17. habercilik bukadar basit olmamalı birilerin hatırı için birilerine yaranmak için yazı yazılmamalı işyapan insanları bişeyleri bilmeden yalan yanlış ordan burdan duydukları ile gastecilik olmaz yarın bu okuldan basarılı olacak ogrenciler karsında ezilirler yalakalıkları içinde bogulurlarsa ne olur acep bu yazıyı yazan kisilerin hali…birde bunlar gastecimi yoksa iş yapan insanları kostekleyen beş kuruş için onurlarını yere serenlermi..saygılarımla

 18. ben çocuğumu amerkikan kültür kolejine yazdırdım gayet de memnunum çıkan hocalar velilerin isteğiyle çıkarıldı .diğer özel okulların çekememezliği yüzünden amerikan kültür kolejinin zarar görmesini istemem.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 − ten =